Snímka Menu exkluzívne odhalí zákulisie luxusných reštaurácií

Aj keď sa film pohráva s hranicami reality, bolo dôležité vybudovať filmový svet, ktorý pôsobí autenticky. Reštaurácia Hawthorn, ktorej názov v preklade znamená hloh a je to ker, ktorého kvety zapáchajú, musela byť vo svojej podstate čo najreálnejšia a evokovať to najlepšie z miestnej gurmánskej destinácie. Či a ako sa to tvorcom podarilo majstrovsky skĺbiť a vytvoriť povestné "culinario menu"na tanieri sa dozviete už 17. novembra vo Vašom obľúbenom kine!

Párik, Margot (Anya Taylor-Joy) a Tyler (Nicholas Hoult), cestujú do luxusnej reštaurácie Hawthorn na pobrežnom ostrove v Severezápdnom Pacifiku, kde samotársky, ale celosvetovo preslávený šéfkuchár, Julian Slowik (Ralph Fiennes) pripravil pre vybraných hostí bohaté degustačné menu.

K páru sa pridali aj traja mladí, trocha nepríjemní, zamestnanci úspešnej firmy - Bryce (Rob Yang), Soren (Arturo Castro) a Dave (Mark St. Cyr), jeden starší bohatý pár, ale aj štamgasti Anne a Richard (Judith Light a Reed Birney), ďalej známa kritička reštaurácií Lillian Bloom (Janet McTeer) a jej oddaný novinár Ted (Paul Adelstein), slávna filmová hviezda v stredných rokoch (John Leguizamo) a jeho asistentka Felicity (Aimee Carrero). Personál, ktorý ich hostí, je na túto príležitosť patrične vystrojený a na jeho čele stojí Elsa (Hong Chau). Tak, ako sa postupne servírujú jedlá od výmyslu sveta, pri každom stole sa zvyšuje napätie, hustne atmosféra a navonok sa začnú vyplavovať tajomstvá. Pomaly začína byť zjavné, že Slowik pripravil toto menu do detailov, aby celý večer vyvrcholil až do šokujúceho finále.

Inšpirované vlastnou klaustrofóbiou

“Keď som pred niekoľkými rokmi navštívil nórske mesto Bergen, dostal som sa do štýlovej reštaurácie na neďalekom súkromnom ostrove,” spomína spoluscenárista Will Tracy, a spontánne pokračuje: “Trpím trocha klaustrofóbiou a ako sme sedeli a jedli, všimol som si, že čln,  ktorým sme prišli, opúšťa lodenicu. Bol to malý ostrov a uvedomil som si:  Uviazli sme tu na štyri hodiny a čo keď sa niečo stane?“

Práve to pre neho bolo inšpiráciou, aby sa ozval svojmu dlhoročnému kamarátovi Sethovi Reissovi, s ktorým spoločne napísali scenár snímky Menu. Vážnej, ale zároveň satirickej snímky, v ktorej sa v renomovanej reštaurácii podáva degustačné menu - od predjedla až po dezert. Napätie však narastá, až na povrch vyplávajú nezvyčajné okolnosti, i keď reštaurácia si po celý čas zachováva všetky znaky pohostinstva. “Satira umožňuje, aby ste sa mohli pohybovať v trochu nadnesenej realite,” hovorí spoluscenárista Reiss. “Otvára dvere fikcii, hoci všetko dáva logický zmysel v rámci reality, ktorú vytvárame. Všetko jednoducho plynie z tohto sveta.”

Byť šéfkuchárom nie je jednoduché

Následne oslovili režiséra Marka Myloda, držiteľa ocenenia Emmy, ktorý pracoval napríklad na seriáloch Hra o tróny a Boj o moc. Ponuku hneď prijal. “V rámci práce sme chceli zachovať hlboký rešpekt voči umeniu a ľuďom, ktorých sa téma dotýka,” povedal, a doplnil: “Keď som sa ponoril do príprav, urobil som si vlastný prieskum do kulinárskeho sveta, aby som sa čo najviac dozvedel, ako to v ňom funguje. Je to veľký záväzok a zároveň stres, aby sa šéfkuchárom podarilo noc čo noc udržať vysokú kvalitu svojho umenia, ktoré každodenne prinášajú. Ničí ich to, je na nich vyvíjaný neskutočný tlak.”

Náročný casting

“Mal som naozaj šťastie, čo sa hercov týka a hovorí sa, že dobrí herci prichádzajú s dobrým scenárom a to bol presne náš prípad,” hovorí režisér Mylod, a pokračuje: “Nepostrádateľnou bola aj kastingová režisérka Mary Vernieu, ktorá je geniálna. Opísal som jej atmosféru aj štýl na spôsob Roberta Almana , akým som chcel pracovať a to, aby boli všetci po celý čas prítomní na pľaci. Potreboval som typy hercov, ktorí by boli natoľko inteligentní a presvedčiví, aby to zvládli a aby tam zároveň ostal nejaký priestor aj na improvizáciu. Postupne sme tak obsadili jeden stôl za druhým.”

Postavu šéfkuchára Slowika stvárnil herec Ralph Fiennes, ktorý kvôli roli stvárnil nejaký čas s michelinskou šéfkuchárkou Dominique Crenn. Práve ona vymyslela menu, ktoré sa vo filme objavilo a radila filmárom, aby vedeli, aký vzťah má šéfkuchár k svojmu personálu v kuchyni. Slowik je hlavnou hybnou silou príbehu. Je slávny a uznávaný, ale vnútri sa trápi, pretože reštauráciu nevlastní, a tak sa stal hračkou v rukách investorov. Cíti sa tak, akoby jeho umelecká kulinárska čistota bola poškvrnená bohatou klientelou, ktorá reštauráciu navštevuje.

"Som taká vďačná, že som mohla byť toho súčasťou," hovorí šéfkuchárka Dominique Crenn, „Je dôležité, aby ľudia pochopili, že kuchyňa nie je len na varenie. Je to oveľa zložitejšie. Ako  ľudia si niekedy veľmi protirečíme. Je dôležité viac si druhých vážiť a rešpektovať, najmä, keď niekoho obsluhujeme. Reštaurácia by sa nemala brať ako samozrejmosť. Myslím si, že tento film prinesie nášmu priemyslu naozaj veľký rešpekt. Možno je to temný film, ale mám pocit, že je tu veľa vecí, nad ktorými sa môžete zamyslieť a uvedomiť si ich.“

Snímku Menu prináša do našich kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 17. novembra.

PREMIÉRA: 17. 11. 2022
RÉŽIA: Mark Mylod
SCENÁR: Seth Reiss
KAMERA: Peter Deming
HUDBA: Colin Stetson
HRAJÚ: Anya Taylor-Joy, Ralph Fiennes, Nicholas Hoult, John Leguizamo John Leguizamo
ŽÁNER: horor, thriller
STOPÁŽ: 107 minút
ZEM VZNIKU: USA
ROK VÝROBY: 2022
ŠTÚDIO: Searlight Pictures
FORMÁT: 2D DCP, zvuk 5.1
JAZYKOVÁ VERZIA: anglicky so slovenskými titulkami
MONOPOL DO: 17.11.2024

PRÍSTUPNOSŤ: nevhodné pre vekovú kategóriu maloletých do 15 rokov

rNUlife.sk / Perla Žinčíková, CinemArt

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.