Do kín prichádza nová marvelovka Čierny panter: Navždy Wakanda

Všetci milovníci snímok od štúdia Marvel sú v napätí, ako sa bude vyvíjať ďalší osud národa kráľovny Ramondy po smrti kráľa T’Challu. Pre Wakanďanov nastane cesta prijímania svojej novej kapitoly a zároveň čelenia novým nebezpečenstvám, v slovenských kinách už od 10. novembra.

V najnovšom filme Čierny panter: navždy Wakanda od štúdia Marvel musia kráľovná Ramonda (Angela Bassett), Shuri (Letitia Wright), M’Baku (Winston Duke), Okoye (Danai Gurira) a Dora Milaje (Florence Kasumbová) bojovať, aby ochránili svoj národ pred svetovými mocnosťami po smrti kráľa T’Challu. Kým sa Wakanďania snažia prijať ďalšiu kapitolu svojich dejín, naši hrdinovia sa musia spojiť s Vojnovým psom Nakiou (Lupita Nyong’o) a Everettom Rossom (Martin Freeman) a spoločne vydláždiť novú cestu pre kráľovstvo Wakanda.

Čierny panter: navždy Wakanda sa vracia do bohatého a výnimočného sveta Wakandy, kde komunita oplakáva odchod svojho kráľa. Film sa tiež vydá na nové zaujímavé miesto, Talokan, čo je úchvatná podmorská civilizácia, ktorá vzišla zo starobylého mayského spoločenstva. Fiktívny svet odráža, ako sa mohla v priebehu času meniť a vyvíjať skutočná komunita, ktorá bola nútená žiť pod vodou a bola oddelená od zvyšku svojho národa a kultúry. Talokanilovia sú fiktívni a jedineční. Obe kráľovstvá majú veľa spoločného: obe boli skryté pred svetom a obe majú mocný zdroj, ktorý chce zvyšok sveta.

Vo filme ďalej účinkujú Dominique Thorne, Michaela Coel, Mabel Cadena a Alex Livanalli, a Tenoch Huerta sa nám prvýkrát predstaví ako Namor, kráľ skrytého podmorského národa.

Zmena nielen pre Wakanďanov, ale aj pre tvorcov

Keď v roku 2020 zomrel Chadwick Boseman (†43, príčinou Bosemanovej smrti bola rakovina hrubého čreva), tvorcovia filmu museli zvážiť, ako by mohol príbeh pokračovať. Kráľ T'Challa bol srdcom filmu Čierny panter - a Boseman zostáva v srdciach všetkých, ktorí pracovali po jeho boku.

Chadwick Boseman

"Chadov odchod ovplyvnil tvorcov filmu a hercov spôsobom, ktorý bol neuveriteľne hlboký," hovorí režisér Ryan Coogler, "Chad bol v projekte do veľkej miery naším umeleckým partnerom. Trávil som s ním veľa času, len on a ja, rozprávali sme sa o tom, kam chceme, aby sa postava posunula, kam chceme, aby sa príbeh uberal, ako veľmi obdivoval ostatné postavy a hercov, ktorí ich stvárnili. Po jeho smrti a množstve úvah sme si uvedomili, že by bolo správne, keby sme v príbehu pokračovali."

Prichádza Čierny panter: Navždy Wakanda

Práve vďaka tomuto uvedomeniu tvorcovia prichádzajú s pokračovaním snímky, s odchodom herca, v príbehu kráľa T’Challa, sa však museli vyrovnať aj v príbehu MCU.

Tvorcovia upriamujú pozornosť na vzťah kráľovnej Ramondy a jej dcéry Shuri, ktorá sa tiež snaží prijať novú kapitolu Wakandy. "Ramonda si uvedomuje, že od T'Challovho odchodu uplynul už rok a Shuri sa stále neuzdravuje - nerobí kroky smerujúce k tomu, aby sa zdravo posunula vpred," hovorí Coogler, “Preto sa vyberú do ústrania - odídu z mesta, od technológií - sadnú si bez ruchov a urobia niečo, čo je v podstate rituál smútku. Vtedy sa objaví Namor."

Namor, ktorý sa prvýkrát objavil ako Sub-Mariner v Marvel Comics #1 v roku 1939, patrí medzi najstaršie postavy Marvelu a v nasledujúcich rokoch vystupoval ako hrdina aj ako zloduch. Coogler hovorí: "V našom príbehu predstavuje Talokan, skrytú podmorskú civilizáciu, ktorá je našou prepracovanou verziou komiksovej Atlantídy. Jeho príchod ukazuje, že Wakanda nie je taká bezpečná, ako si mysleli, a predkladá Ramande a Shuri návrh.”

Napriek najmodernejšej technológii a hyperobozretnosti Wakandčania o Namorovi a jeho kráľovstve vôbec nevedeli. Stretnutie s Namorom uvedie do pohybu wakandské snahy o zmiernenie situácie vlastným spôsobom - hoci Ramonda si nemôže pomôcť, obáva sa o bezpečnosť svojej dcéry. "Ramonda je dôležitá postava," hovorí Moore, "Je to matka, ktorá stratila manžela a teraz aj syna. Vládne Wakande počas neprítomnosti kráľa. Je zaujímavé vidieť tieto dve ženy ako vodkyne, ako kráľovnú a princeznú a ako matku a dcéru."

Nový svet, nové prístupy

Scénografka Hannah Beachler získala za prácu na filme Čierny panter Oscara. Aj pri pokračovaní sa spojila s režisérom Cooglerom a tvorila nové obzory snímky. V prípade Wakandy dostala za úlohu rozšíriť krajinu a vytvoriť nové, doteraz nevidené oblasti. "Uvidíme viac z každodenného života bežných Wakandčanov," prezradila Beachler, "ako aj Severný trojuholník, najstaršie miesto v celej Wakande, ktoré je inšpirované ruinami v Zimbabwe. Prvýkrát uvidíme malé riečne mestečko a viac z Jabari. Máme tiež nové lietadlá pre wakandské námorníctvo, ktoré sme predtým nemali."

Veľa práce mala aj s novým podmorským svetom Talokanom, vytvorenie ktorého jej trvalo približne 2 roky. "Začali sme úplne na začiatku," povedala, "Kde sa nachádzajú? Ako sa tam dostali? Ako prežili? Chceli sme, aby podmorské mesto bolo moderné, ale s architektúrou, ktorá mala nejakú históriu. Je to tajomné, provokatívne a nádherné."

Beachler cítila, že podmorské mesto musí byť postavené prevažne z kameňa, a zakomponovala ho do mayskej architektúry, farieb a ikonografie, ktorá je poctou civilizácii, veľmi aktuálnej, ale zároveň pôsobiacej klasicky. "Mala som pocit, že začínam odznova, rovnako ako keď som vstúpila do Wakandy," povedala Beachler, ktorá vypracovala 400-stranového sprievodcu podmorským kráľovstvom.

Novú marvelovku Čierny panter: Navždy Wakanda prináša do kín distribučná spoločnosť CinemArt SK už 10. novembra.

PREMIÉRA: 10. 11. 2022
RÉŽIA: Ryan Coogler
SCENÁR: Ryan Coogler, Joe Robert Cole
KAMERA: Autumn Durald Arkapaw
HUDBA: Ludwig Göransson
HRAJÚ: Letitia Wright, Lupita Nyong'o, Danai Gurira , Winston Duke, Florence Kasumba, Dominique Thorne, Michaela Coel, Tenoch Huerta, Martin Freeman, Angela Bassett
HRAJÚ (HLASY): ANDREA KARNASOVÁ, RASTISLAV SOKOL, IVAN KRÚPA, MATEJ LANDL, ALENA PAJTINKOVÁ, Bianka Bucková, Helena Geregová, Daniel Žulčák, Judita Bilá, Přemysl Boublík, Lenka Fecková a ďalší
ŽÁNER: akčný, sci-fi, dobrodružný film
STOPÁŽ: 161 minút
ZEM VZNIKU: USA
ROK VÝROBY: 2022
ŠTÚDIO: Marvel Studios
FORMÁT: 2D a 3D DCP, 3D IMAX, zvuk 5.1 a 7.1, ATMOS
JAZYKOVÁ VERZIA: slovenský dabing (2D, 3D), anglicky so slovenskými titulkami
MONOPOL DO: 10.11.2024
PRÍSTUPNOSŤ: nevhodné pre vekovú kategóriu maloletých do 12 rokov

rNUlife.sk / Perla Žinčíková, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.