Úspešné talianske filmy dostali druhú šancu v novootvorenom Kine Lumière

Najúspešnejšie filmy minuloročnej prehliadky MittelCinemaFest (a k tomu niečo navyše) dostali Druhú šancu v novootvorenom Kine Lumière, od 15. februára do 7. marca 2024. Štyri výnimočné filmy, štyri pálčivé témy v tom najnežnejšom spracovaní či štyri úplne odlišné režisérske prístupy, pri ktorých sa uznanlivé hlasy kritikov prelínajú s ováciami publika. Prehliadku pripravil Taliansky kultúrny inštitút v Bratislave v spolupráci s Kinom Lumière.

"Je pre nás cťou e veľkým potešením, že naša spolupráca s Kinom Lumière pokračuje. Znovuotvorenie tohto dôležitého kultúrneho stánku a miesta stretávania sa Bratislavčanov so sebou prináša prísľub nových, vzrušujúcich filmových dobrodružstiev,"  hovorí riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave Alessandra Sanniti a k dramaturgii prehliadky dodáva: „Vďaka filmovej mágii objavujeme krásu a silu ľudskej duše, odkrývajú sa pred nami príbehy zlomových okamihov, veľkých osobných i historických výziev s hlbokým posolstvom a ľudskosťou."

Filmové projekcie sa uskutočnia každý štvrtok, všetky filmy uvádzame v pôvodnom znení so slovenskými a anglickými titulkami. Vstupenky sú už v predaji.

Prehliadku otvorí štvrtok 15. februára o 19.30 hod. režisérsky debut známej talianskej komičky  Paoly Cortellesi  AJ ZAJTRA JE DEŇ, ktorý sa stal talianskym filmom roka a piatym najnavštevovanejším domácim filmom v talianskej histórii. Rozpráva príbeh Delie, manželky a matky, ktorej sloboda končí tam, kde začína despotická povaha jej manžela. Čiernobiela dramatická komédia z obdobia povojnového Ríma vzdáva hold všetkým ženám – súčasným, minulým a predovšetkým neviditeľným ženám, ktoré dokážu prepisovať dejiny.

Snímka KAPITÁN je na programe štvrtok 22. februára o 19.30 hod. Režisér filmu Edoardo De Angelis a spisovateľ Sandro Veronesi sa pri písaní scenára inšpirovali skutočným príbehom Salvatoreho Todara (Pierfrancesco Favino), kapitána ponorky Talianskeho kráľovského námorníctva, ktorý najskôr potopil nepriateľskú loď a potom zachránil jej posádku. Hrdinský príbeh odohrávajúci sa v stiesnených priestoroch podmorského plavidla je čistou poéziou, koncentráciou výnimočnej a dojímavej ľudskosti.

Štvrtok 29. februára o 20.00 hod. si diváci môžu pozrieť komédiu SVETLÝ ZAJTRAJŠOK, v ktorej obľúbený taliansky režisér Nanni Moretti účtuje so sebou, so svojou tvorbou i svojím hodnotovým ukotvením. Dokáže fiktívny režisér Gianni popri natáčaní filmu s politickým odkazom čeliť manželskej kríze, krachujúcemu producentovi či rýchlo sa meniacemu filmovému priemyslu? Vo filme účinkuje plejáda hereckých osobností ako Nanni Moretti, Margherita Buy, Silvio Orlando, Barbora Bobuľová.

Prehliadku uzavrie štvrtok 7. marca o 20.00 hod. intímna snímka režiséra Emanuela Crialeseho NESMIERNOSŤ, uvedená aj v rámci minuloročného festivalu Inakosti. Režisér v ňom prostredníctvom dvanásťročnej Adriany odmietajúcej svoje meno a identitu vyrozprával svoj osobný príbeh. Je to film o rodinných vzťahoch v Ríme sedemdesiatych rokov, o dcére, ktorá sa vymyká konvenčným predstavám rodiny a svojho okolia, a o matke v podaní Penelope Cruz, ktorá sa snaží svoje deti za každú cenu ochrániť.

15.2. 2024, 19.30 hod.
AJ ZAJTRA JE DEŇ / C’È ANCORA DOMANI

r. Paola Cortellesi, 2023, 118’

22. 2. 2024, 19.30 hod.

KAPITÁN / COMANDANTE

r. EDOARDO DE ANGELIS, 2023, 120’

29. 2. 2024, 20.00 hod.

SVETLÝ ZAJTRAJŠOK / IL SOL DELL’AVVENIRE

r. Nanni Moretti, 2023, 95’

7.3. 2024, 20:00 hod.

NESMIERNOSŤ / L’IMMENSITÀ

r. E. Crialese, 2022, 94’

Viac informácií o filmoch: www.iicbratislava.esteri.it, www.kino-lumiere.sk

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.