NCZI: Alergikov medzi staršími ľuďmi pribúda

Alergikov medzi staršími ľuďmi pribúda, v minulosti ňou trpeli najmä deti. Prevalencia alergických ochorení v seniorskom veku je okolo piatich percent. Upozornila na to hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Alžbeta Sivá.

"Nie je výnimkou, že sa alergická reakcia objaví aj u starších ľudí, ktorí zrazu začali trpieť sennou nádchou, dýchavičnosťou, slzením a zápalom spojiviek v jarných mesiacoch," doplnila. Okrem peľových alergií nie sú v tejto vekovej skupine podľa nej raritou ani liekové alergie a alergické reakcie na bodnutie hmyzu.

V pravidelnej lekárskej starostlivosti bolo podľa posledných údajov NCZI viac ako 542.000 osôb. Z toho ich viac ako 368.000 bolo vo veku 19 a viac rokov. Vo vekovej skupine šiestich až 18 rokov ich eviduje NCZI viac ako 128.000, vo veku jedného až piatich rokov zase viac ako 42.000. Viac ako 3900 bolo detí do jedného roka.

Najviac sledovaných alergikov bolo v priemere na jednu ambulanciu v Trnavskom a Nitrianskom kraji, najmenej zase v Košickom kraji. Posledné dáta tiež ukazujú, že v alergiologických ambulanciách je najviac sledovaných pacientov s alergickou rinitídou, imunodeficientnými stavmi či alergickou astmou.

Sivá upozornila aj na to, že alergická sezóna nastupuje v súčasnosti v dôsledku klimatickej zmeny skôr.

Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších dní ostáva breza

Najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších dní ostáva breza. Jej peľ v ovzduší dosiahne vysoké denné koncentrácie na väčšine územia Slovenska. Médiá o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Pripomenula, že peľ hrabu a duba bude ešte dosahovať významné koncentrácie. Rovnako ich môže dosiahnuť aj peľ jaseňa i drevín z čeľade cyprusovité-tisovité, najmä na strednom a severnom Slovensku. Doplnila, že s otepľovaním začne pribúdať peľ tráv z čeľade lipnicovitých aj v chladnejších oblastiach Slovenska.

Ako dodala, peľ tráv sa počas najbližších týždňov stane na dlhé obdobie najvýznamnejším a najsilnejším alergénom. Množstvo peľu v ovzduší bude lokálne ovplyvňované zrážkami a nočným ochladením.

Alergici by sa v najbližších dňoch mali pripraviť na vyššiu koncentráciu peľu v ovzduší. Jeden z najagresívnejších peľov je práve ten z brezy. Dokáže sa dostať vzdušnými prúdmi aj niekoľko kilometrov ďalej.

Podľa nej v uplynulom kalendárnom týždni na celom území Slovenska vrcholila peľová sezóna brezy. Na celom území poklesli denné koncentrácie peľu vŕby a topoľa v ovzduší. Naopak, zvýšili sa koncentrácie hrabu v ovzduší, najmä na strednom, východnom a severnom Slovensku. „Monitorovacie stanice v Bratislave a Nitre zachytili prvý peľ tráv z čeľade lipnicovitých,“ zdôraznila Lafférsová.

Najvyššie denné koncentrácie peľu brezy zachytila monitorovacia stanica v Banskej Bystrici, ďalej v Košiciach, v Nitre a v Žiline. „Okrem uvedených druhov sa v ovzduší vyskytoval peľ duba, buka, javora, smrekovca a v teplejších oblastiach aj pagaštanu,“ ukončila Lafférsová.

rNUlife.sk / tasr, foto: profimedia

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.