SVETOVÁ KUCHÁRSKA SÚŤAŽ či Kulinárske Majstrovstvá sveta BOCUSE D‘OR SÚ VĎAKA SPOZOROM SPäŤ AJ NA SLOVENSKU!

Najprestížnejšia kuchárska súťaž „kuchársky Oscar“ sa bude konať na Slovensku už 24. novembra v Bratislave. Národné kolo Bocuse d’Or, ktoré organizuje Slovenský zväz kuchárov a cukrárov patrí medzi kuchársku olympiádu či svetový kuchársky šampionát. Alebo len jednoducho – laboratórium výnimočných chutí, vôní, kuchárskeho umenia, zdieľania informácií a poznania.

To všetko sú ingrediencie, s ktorými namiešal jedinečné podujatie Paul Bocuse pred 34 rokmi v Lyone. Na dych berúcej show vo varení  sa stretávajú účastníci z viac ako 60 krajín z  5 kontinentov. Bocuse d'Or je miestom, kde sa odhaľujú nové talenty, techniky varenia a zdieľajú sa kulinárske dedičstvá jednotlivých krajín.

„Bocuse d'Or je absolútnou špičkou medzi kuchárskymi súťažami. Len účasť kuchárskeho tímu na národnom kole mu otvára dvere do najlepších reštaurácií na celom svete. Účasť na európskom kole natočí svetlá reflektorov a mediálneho záujmu na celé Slovensko,“ vysvetľuje dôležitosť podujatia pre celú krajinu Jaroslav Žídek, prezident Bocuse d'Or Slovakia.

Tlačová Beseda: Jaroslav Žídek, prezident Bocuse d'Or Slovakia, Vojtech Artz, prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov na Slovensku

Je to komplexná a náročná súťaž. Všetko do detailu určujú pravidlá organizátora. Súťaží sa v tímoch, ktoré tvoria kuchár a jeho asistent. Počas presne stanoveného času musia pripraviť dve jedlá – jedno z teľacieho mäsa a druhé z jesetera,“ dodáva Vojtech Artz, prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov na Slovensku, ktorá organizačne zastrešuje celú prípravu podujatia.

Bocuse d'Or je postupová súťaž. Na začiatku sú národné kolá súťaže, ktoré sa konajú v jednotlivých krajinách. Ďalšou úrovňou je  kontinentálne, u nás európske, výberového podujatie. Súťažiacich vyberá kontinentálny organizačný výbor (C.O.C ). Najlepší team z národného kola postupuje do európskeho kola súťaže. Z európskeho finále potom postúpi 12 krajín do svetového kola súťaže, kam sa každý druhý rok prebojuje 24 najlepších tímov z celého sveta. Svetové kolo sa každý druhý rok koná vo francúzskom Lyone. Slovensko sa kvalifikovalo na európske kolo a víťaz národného kola súťaže bude reprezentovať našu krajinu budúci rok na jar v Maďarsku.

Kuchár, ktorý sa prihlási do súťaže musí mať viac ako 23 rokov, jeho asistent v deň konania kontinentálneho kola menej ako 22 rokov, musia ovládať anglický jazyk. „Viem porovnať kuchárov, ktorý sa zúčastnili súťaže pred 11 rokmi a dnes. Dnes sú na oveľa lepšej úrovni, vedia do čoho idú, poctivo trénujú a majú ambície uspieť,“ pokračuje Jaroslav Žídek. „Víťaz bude mať počas prípravy na európske kolo mentora z Nórska – šéfkuchár Geir Skeie, víťaz európskeho kola Bocuse d'Or 2008 a víťaz svetového finále Bocuse d'Or 2009.“

Súťaž sa odohráva pred zrakmi divákov a médií. Práve ich podpora pomáha popularizácií kuchýň malých krajín na medzinárodnom fóre. „Okrem toho, že sa o našej krajine bude písať na celom svete, pritiahne to pozornosť zahraničných bedekrov, ktoré prestali našu krajinu hodnotiť. Stále rastie počet turistov, ktorí navštevujú konkrétne miesta aj kvôli jedlu. Máme šancu Slovensko dostať na gastromapu sveta,“ ozrejmuje význam a dopad súťaže pre celú krajinu Vojtech Artz.

O tom, že krajiny, ktoré sa zúčastnia európskeho či svetového finále súťaže sa dostanú do hľadáčika gurmánskych sprievodcov, vedia v susednom Maďarsku či Čechách. „Česi sa v roku 2009 zúčastnili svetového finále a v tom istom roku dostali aj michelinskú hviezdu,“ približuje situáciu Jaroslav Žídek.

Rovnako sa to podarilo aj v susednom Maďarsku. Zúčastnili sa súťaže Bocuse d'Or, podporovali reštaurácie. Dnes chodia do Maďarska turisti do michelinských reštaurácií, bývajú v 5 hviezdičkových hoteloch, míňajú viac peňazí. Má to dopad na celkovú ekonomiku krajiny. Keď to išlo v Maďarsku, nevidím dôvod, prečo by to nemalo ísť na Slovensku,“ vysvetľuje Károly Szalai, generálny riaditeľ METRO Cash & Carry SR, ktoré je hlavným partnerom súťaže.

Podporujeme reštaurácie top produktami, kvalitnými lokálnymi dodávateľmi ovocia a zeleniny. Hľadáme cestu, ako zabezpečiť kontinuálnu kvalitu dodávok mäsa a rýb od slovenských producentov. Je našou misiou pozdvihnúť slovenskú gastronómiu predovšetkým v oblasti kvality. Nemáte každý deň chuť a čas najesť sa v luxusnej reštaurácii. Ale chcete sa najesť dobre. To sa dá len v kvalitných reštauráciách s moderným vybavením a príležitosťami pre kuchárov ako je napríklad aj Bocuse d'Or,“ pridáva sa Volkan Buyruk, obchodný riaditeľ METRO Cash & Carry SR.

Bocuse d'Or sú majstrovstvá sveta šéfkuchárov, ktoré sa konajú každé dva roky. Podujatie pomenované po šéfkuchárovi Paulovi Bocuseovi sa koná počas dvoch dní koncom januára vo francúzskom Lyone na medzinárodnej výstave hotelov, stravovania a potravín SIRHA a je jednou z najprestížnejších súťaží vo varení na svete.

Národného kola kuchárskej súťaže Bocuse d'Or Slovakia 2021 sa zúčastnia :

Peter Duranský – šéfkuchár reštaurácie Das Loft vo Viedni. Začínal v reštaurácii Le Mond v Bratislave, varil v Hoteli Albrecht a reštaurácii Camouflage. Vo Viedni otváral reštauráciu pre Medusa group. V roku 2010 sa zúčastnil prvého národného kola súťaže Bocuse d'Or v Bratislave.  Je zatiaľ jediným Slovákom, ktorý získal michelinskú hviezdu práve v reštaurácii Das Loft.

Jozef Hromják – šéfkuchár reštaurácie Villa Sandy City Park Resort v Košiciach. Pôsobil ako šéfkuchár v reštaurácii Olive Tree v Double Tree by Hilton v Košiciach. Reprezentoval mesto Košice počas Týždňa slovenskej kultúry v Marseille 2013. Pôsobí ako kapitán národného tímu a reprezentoval Slovensko na podujatiach Villeroy et Boch Culinary World Cup 2014, 2018 a tiež na IKA Culinary Olympics 2016.

František Plavý – člen Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov. Pracuje ako majster odbornej výchovy na Hotelovej akadémii v Žiline. V roku 2018 sa jeho tím stal Majstrami Českej republiky v studenej kuchyni, zúčastnil sa svetovej súťaže v Erfurte a Stuttgarte, kde získal bronz a v Luxembursku striebornú medailu.

Andrej Syč – sous-chef v košickej reštaurácii Kaviareň Slávia. Svoju kuchársku kariéru začínal v reštaurácii hotela  Grand Hotel Kempinski. Je členom Gourmet clubu, podieľal sa n a príprave  deputačnej večer počas summitu OECD v Bratislave. Absolvoval stáž v reštaurácii Tian v Viedni.

Degustačná porota národného kola súťaže Bocuse d'Or Slovakia 2021

Vojtech Artz, prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov

Jaroslav Žídek, prezident Bocuse d'Or Slovakia

Jozef Breza, Gašperov mlyn

Lukáš Hesko, pripravovaná reštaurácia Irin

Michal Konrád, Bao Brothers

Branislav Križan, viceprezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov

Ádám Pohner, Maďarsko, účastník Európskeho kola Bocuse d'Or v Turíne v roku 2019, odkiaľ postúpil na svetové finále do Lyonu, kde skončil na dvanástom mieste

Marek Raditsch, Česká republika, prezident Bocuse d’Or Česká republika

Geir Skeie, Nórsko, víťaz európskeho kola Bocuse d'Or 2008 a víťaz svetového finále Bocuse d'Or 2009

Technická porota národného kola súťaže Bocuse d'Or Slovakia 2021

Marek Ort, Slovenský národný tím kuchárov a cukrárov

Marek Gajdoš, Slovenský národný tím kuchárov a cukrárov

Laická porota národného kola súťaže Bocuse d'Or Slovakia 2021

Károly Szalai, generálny riaditeľ METRO Cash & Carry SR

Radislav Nackin, Gurmán na Slovensku

Milan Junior Zimnýkoval, moderátor relácie Pečie celé Slovensko a ďalších programov o varení

rNUlife.sk / Katarína Žídek Gaťášová, Grape PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.