Najnovšia štatistická správa Eurostatu k Svetovému dňu toaliet

19. novembra bol Svetový deň toaliet, ktorý vyhlásila Svetová organizácia toaliet (World Toilet Organization, WTO) v roku 2001 v Singapure s tým, aby sa pripomínal vždy 19. novembra a pridala sa i OSN. Za naoko vtipným názvom sa však skrýva čosi omnoho temnejšie. Pointou celého podujatia je totiž príšerná hygienická bezpečnosť toaliet po celom svete, ktorá je v súčasnosti na znepokojujúcej úrovni.

Podľa výsledkov Eurostatu žilo v roku 2018 v Európskej únii (EÚ) podľa odhadov 2,1 % ľudí v príbytkoch bez vlastnej interiérovej splachovacej toalety. Oproti roku 2010, keď táto hodnota predstavovala 3,3 %, ide o pokles o 1,2 percentuálneho boduViac ako 1 zo 4 ľudí v Rumunsku uviedol, že v domácnosti nemajú interiérovú splachovaciu toaletu (27,7 %). Tento počet bol zďaleka najvyšší spomedzi členských štátov EÚ. Za Rumunskom nasledovalo Bulharsko (15,3 %), Litva (10,6 %), Lotyšsko (9,9 %) a Estónsko (5,3 %). Naopak, podiel domácností bez splachovacieho záchoda bol nižší ako 1 % v 19 členských štátoch EÚ, pričom najnižší bol v Nemecku, Luxembursku, Holandsku a Švédsku (takmer 0 %). Na Slovensku žije v príbytku bez vlastného splachovacieho záchoda 1,5 %  ľudí. 

Podrobnosti: Štatistická správa Eurostatu

FILM Mr. Toilet / Jack Sim

Aj keď sme u nás, v Európe, zvyknutí na pomerne dobrú úroveň hygieny, v zaostalejších častiach sveta je situácia úplne odlišná, čo dokazujú aj naozaj znepokojujúce čísla. OSN túto situáciu označuje za globálnu sanitárnu krízu a pridáva sa tak k World Toilet Organization, ktorá na krízu upozorňuje už od roku 2001.

WTO organizuje Svetový deň toaliet aj preto, aby sa problematike WC a hygienickým zariadeniam venovala zvýšená pozornosť, rovnako aj personálu, ktorý v danej oblasti pracuje.

Podľa WTO jedným z cieľov 19. novembra je prispievať k vyššiemu stupňu verejného zdravotníctva tým, že sa zníži chorobnosť vyvolávaná nedostatočnou či absentujúcou hygienou po vykonaní potreby a po použití záchoda. V princípe sa vznik hnačkových ochorení pripisuje znečistenej vode, ale skutočnosť je taká, že spravidla súvisia s fekáliami. Používanie záchodu a dodržiavanie hygieny po jeho použití predstavuje prvý krok k predchádzaniu hnačkových ochorení. Tým sa podarí znížiť úmrtnosť o 30 percent. Hlavným bojovníkom a prezidentom WTO je Jack Sim.

  • 4,2 miliardy ľudí na celom svete žije bez hygienických záchodov, ktoré sú bezpečné pre zdravie
  • 673 miliónov z nich navyše vôbec nemá prístup k záchodu ako takému
  • 2 miliardy ľudí používajú zdroje pitnej vody, ktoré sú kontaminované výkalmi
  • 432-tisíc úmrtí ročne kvôli zlým hygienickým podmienkam a následným hnačkovým ochoreniam s následkom smrti

Tieto desivé štatistiky naznačujú, že problém nedostatočnej hygieny je obrovský. Hlavným heslom tohtoročeného dňa je „Nenechať nikoho bokom” a každému zabezpečiť rovnaký prístup k bezpečným hygienickým zariadeniam.

Redakcia NUlife.sk / Zastúpenie EP na Slovensku / WTO / aljazeera.com

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.