Smutná správa: vo veku 74 rokov zomrela operná DIVA Edita Gruberová

Vo veku 74 rokov zomrela v pondelok v Zürichu slovenská operná speváčka Edita Gruberová. Prostredníctvom umeleckej agentúry Hilbert Artists Management to oznámila jej rodina, uviedla na svojej webstránke rakúska verejnoprávna stanica ORF.

Edita Gruberová sa narodila 23. decembra 1946 v Bratislave. V rokoch 1961-1968 študovala na bratislavskom konzervatóriu a neskôr na Vysokej škole múzických umení.

Cesta na vrchol však nebola pre Gruberovú jednoduchá, poznamenala DPA. Narodila sa 23. decembra 1946 v Bratislave vo vtedajšom Československu otcovi nemeckej a matke maďarskej národnosti. Z ťaživej reality neľahkého detstva utekala k spevu. „Vždy som v speve hľadala útechu – aj moja matka rada spievala – po nej som zdedila hlas,“ uviedla Gruberová v jednom z mála rozhovorov, ktoré počas svojej kariéry poskytla.

Edita Gruberová sa preslávila v nemecky hovoriacich krajinách. Pôsobila napríklad v Bavorskej štátnej opere v Mníchove. V roku 2019 dostala nemeckú cenu Oper! Award za celoživotné dielo.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok odovzdal koncom augusta tohto roku ocenenie Vyslanec dobrej vôle opernej speváčke Edite Gruberovej. (Zdroj: TASR/AP)

Gruberová vyštudovala v Bratislave v 60. rokoch konzervatórium, už v roku 1968 spievala na javisku bratislavskej opery, kvôli zlému kádrovému profilu ale potom putovala do Banskej Bystrice. Vo Viedenskej štátnej opere podľa ORF debutovala v roku 1970 v Mozartovej Čarovnej flaute ako Kráľovná noci. O štyri roky neskôr účinkovala v tejto úlohe po prvý raz na javisku bavorskej Štátnej opery. Jej prvým medzinárodným úspechom v roku 1976 bola úloha Zerbinetty v opere Richarda Straussa Ariadna na Naxe.

Jej prvé vystúpenie v Prahe sa uskutočnilo v roku 1979 na festivale Pražská jar. K príchodu pôvodne nedostala do ČSSR vstupné vízum, ale viedenský súbor pohrozil zrušením celého vystúpenia.

Sopranistka Edita Gruberová počas svojej viac než polstoročie trvajúcej kariéry vystupovala na operných scénach v mnohých krajinách vrátane Rakúska a Nemecka; účinkovala tiež v slávnej milánskej La Scale, Royal Opera House v Londýne, newyorskej Metropolitnej opere, či v madridskej i parížskej opere a dostalo sa jej mnohých prezývok, okrem „kráľovnej koloratúry“ ju médiá označili napríklad ako „večnú veľkňažku belcanta“. Jej meno sa spomína v jednom rade s Mariou Callas či Montserrat Caballé.. Svoju spevácku kariéru ukončila v roku 2019.

rNUlife.sk / tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.