Verejná on-line databáza modernej architektúry Slovenska má novú podobu

Obľúbený on-line Register modernej architektúry na Slovensku má novú podobu. O jej vývoj sa pre Oddelenie architektúry Historického ústavu SAV postarala platforma Slovenskej národnej galérie lab.SNG.

Vo vynovenej databáze na www.register-architektury.sk nájdete najvýznamnejšie diela slovenskej architektonickej moderny, profily architektiek a architektov alebo kolekcie, v ktorých objavíte napríklad budovy dokumentované slovenskou pracovnou skupinou DOCOMOMO – medzinárodnou organizáciou, ktorá sa zaoberá výskumom, dokumentáciou, propagáciou a ochranou pamiatok modernej architektúry. Stavby si môžete filtrovať podľa architektov, funkcie alebo roku vzniku a vďaka mape sa za nimi vybrať aj osobne. Záznamy o jednotlivých budovách ponúkajú podrobné údaje o ich vzniku, kontexte a súvisiacej literatúre, ako aj návrhy a fotografie z Archívu Oddelenia architektúry SAV a ďalších zdrojov.

Autorkou nového, vizuálne čistého dizajnu registra je Ľubica Segečová, vývoj databázy a užívateľsky prívetivé prostredie za lab.SNG zabezpečili Igor Rjabinin a Ernest Walzel.

„V tomto projekte sme využili skúsenosti, ktoré sme nazbierali počas piatich rokov vývoja Webu umenia. Oba projekty sú postavené na open-source technológiách a sú otvorené vylepšeniam od komunity vývojárov. Dokazujú tiež, že vývoj web stránok a aplikácií v oblasti vedy a kultúry môže byť aj v rukách samotných inštitúcií, ktoré výsledky svojej práce zdieľajú a využívajú v ďalších projektoch,“ popisuje Michal Čudrnák, vedúci lab.SNG.

Register je spolu s Webom umenia a online databázami pre galérie a múzeá ďalším projektom Slovenskej národnej galérie, ktorý verejnosti približuje a sprostredkováva kultúrne dedičstvo Slovenska a Čiech v digitálnej a atraktívnej podobe. V budúcnosti nie je vylúčená ani ďalšia potenciálna spolupráca Oddelenia architektúry Historického ústavu SAV a SNG, ktorá by mohla priniesť prepojenie Webu umenia (www.webumenia.sk) a on-line Registra modernej architektúry na Slovensku. Fotografie, nákresy a modely budov od Vladimíra Dedečka, Ivana Matušíka, Emila Belluša a ďalších známych architektov zo zbierok architektúry SNG by tak raz mohli slúžiť ako rozšírený obrazový materiál k stavbám spomínanej on-line databázy.

rNUlife.sk / Klára Hudáková, PR SNG

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.