Dokument o morskom tulákovi "The Sailor" ocenili na festivale Flickers Rhode Island

Dokumentárny debut The Sailor od slovenskej režisérky Lucie Kašovej získal hlavnú cenu v kategórii celovečerný dokumentárny film na americkom festivale Flickers Rhode Island. Médiá o tom informovali z distribučnej spoločnosti Film Expanded. Dokument a debatu s mladou režisérkou, si mohli minulú stredu večer vychutnať aj diváci letného kina Centrál v Bratislave.

Námorník Paul Johnson sa celý svoj život plavil na mori. Žil nespútane, opíjal sa, miloval a nikdy sa neusadil na pevnine. Teraz má osemdesiat a on, ani jeho loď, už nie sú schopní vyplávať. Kým každý deň vypije liter vodky, uvažuje o živote a smrti. Zdá sa, že cieľom jeho cesty je samota. The Sailor je film o vzťahu medzi slobodou a sebeckosťou. Režisérka Lucia Kašová v ňom hľadá odpoveď na univerzálnu otázku: Majú splnené sny vždy na svojom konci tak trpkú príchuť? 

„The Sailor je intímny a hlboký portrét. Predstavuje jemnocitný prístup k dokumentárnej tvorbe, ktorý je oslavou dynamického puta medzi filmárom a protagonistom," vyjadrila sa o filme mladej slovenskej režisérky medzinárodná porota festivalu.

„Mám obrovskú radosť, že sme vyhrali hlavnú cenu na jednom z desiatich najväčších festivalov v USA. Je to pocta. Je to ocenenie práce celého tímu, ktorý sa podieľal na realizácii filmu," komentovala Lucia Kašová ocenenie pre dokument, ktorého ústrednou postavou je svetoznámy námorník a konštruktér lodí Paul Erling Johnson.

Snímka je poctou tomuto dobrodruhovi, ktorý prednedávnom zomrel vo veku nedožitých 84 rokov. Režisérka dodáva, že pre slovenský film, a obzvlášť pre mladých slovenských filmárov, je ocenenie na tomto festivale dôležitou satisfakciou za viacročnú prácu na výslednom tvare, ktorý presahuje lokálny kontext.

Podľa producenta filmu Nazarijho Kľujeva si The Sailor získava čoraz väčšiu pozornosť na zahraničných trhoch. „Od úplného začiatku sme ho cielili na svetové publikum, a víťazstvo na americkom festivale Flickers Rhode Island je pre nás po troch rokoch práce na tomto projekte obrovským zadosťučinením," dodal Kľujev s tým, že aktuálne je snímka prihlásená na ďalších takmer 60 filmových festivalov.

Film The Sailor je o vzťahu medzi slobodou a sebeckosťou, prináša príbeh námorníka, ktorý sa celý život plavil na oceáne. Paul Johnson žil nespútane, opíjal sa, miloval a nikdy sa neusadil na pevnine. Vo veku 80 rokov už nie je schopný vyplávať. Kým každý deň vypije liter vodky, uvažuje o živote a smrti. Zdá sa, že cieľom jeho cesty je samota.

rNUlife.sk / tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.