Dlhoočakávaný film Havel príde do našich kín už v auguste

Pripravovaná premiéra dlhoočakávaného životopisného filmu o jednej z najvýznamnejších osobností česko-slovenskej histórie – Havel, príde do slovenských kín už 6. augusta 2020. Snímku, ktorej natáčanie sa symbolicky začalo deň pred výročím augustovej invázie vojsk Varšavskej zmluvy a ktorej posledná klapka padla, opäť symbolicky, 17. novembra 2019, natočil režisér filmu Domáca opatera a 1 z 10 najnádejnejších režisérov podľa magazínu Variety –Slávek Horák.

Film Havel: Poslední záběry vzniknou symbolicky v neděli 17 ...

Film Havel zachytáva menej známe, no o to búrlivejšie obdobie zo života posledného česko-slovenského prezidenta. Václava Havla tu vidíme najskôr ako úspešného, no trochu ľahkovážneho dramatika, neskôr ako politického aktivistu, väzňa, ale hlavne ako veľkého milovníka žien.

Životopisný film Havel prináša príbeh jednej z najvýraznejších postáv česko-slovenskej histórie z disidentského obdobia, keď ešte Václav Havel nebol slávnou osobnosťou. „Portrét štátnika nečakajte,“ sľubuje režisér Slávek Horák. Film sa sústredí na Havlov búrlivý osobný život, ktorému dominuje boj za pravdu a správnu vec, prenasledovanie, väzenie, ale aj milostné aféry, pochybnosti o sebe samom a humor. V centre všetkého však stojí atypický, no o to silnejší vzťah s manželkou Olgou.

Začalo natáčení filmu Havel: V hlavní roli Viktor Dvořák, Olgu ...

Dej filmu sa odohráva medzi rokmi 1968 a 1989 a zachytáva premenu hlavného hrdinu od ľahkovážneho, úspešného dramatika zo šesťdesiatych rokov cez bojovníka za ľudské práva v rokoch sedemdesiatych až po väzňa a potom aj vodcovskú osobnosť nežnej revolúcie v roku 1989. Dejiny sú ale až v druhom pláne, dráma Havel ponúka predovšetkým veľký, vzrušujúci a málo známy príbeh osobnosti svetového významu.

Film Havel | Havel

Scenár k filmu vznikal tri roky, mnohé dramatické momenty vychádzajú zo skutočných udalostí, niektoré sú však výsledkom autorskej predstavivosti. „Havel je hraný film, nie učebnica. Ako hovoria všetci veľkí rozprávači, nikdy nenechajte stáť fakty v ceste dobrému príbehu,“ zdôrazňuje režisér Horák, ktorý je spoločne s Rudolfom Suchánkom aj autorom scenára.

První trailer na film Havel představuje bývalého prezidenta z ...

V titulnej role Václava Havla exceluje aktuálny držiteľ ceny Thálie Viktor Dvořák. Čítal som, pozeral som si záznamy, pýtal som sa ľudí, ktorí Václava Havla zažili. Okrem toho som doma pred natáčaním ráčkoval,“ hovorí Dvořák o náročnej príprave. Olgu Havlovú hrá Anna Geislerová: „Bola to pre mňa výnimočná úloha, je to iné, keď hráte skutočného človeka, navyše človeka, ktorého si vážite. Olga je žena, ku ktorej cítim obrovskú úctu, a potom tu zrazu stojím v župane s cigaretkou v ruke. Bolo to zvláštne a mala som z toho trochu husiu kožu.“ Výraznou a neprehliadnuteľnou postavou filmu je Havlov kamarát, herec, burič a živel Pavel Landovský, ktorého stvárnil Martin Hofmann.Temperamentný, odvážny a skutočný,“ opisuje Hofmann svojho hrdinu.

Dlhoočakávaný životopisný film Havel príde do kín už v auguste

V ďalších úlohách sa predstaví Barbora Seidlová, Jiří Bartoška, Stanislav Majer či slovenský herec Adrian Jastraban. Film Havel natočil režisér Slávek Horák, ktorého predchádzajúca snímka Domáca opatera reprezentovala Českú republiku na Oscaroch. Magazín Variety ho vďaka nej zaradil na svoj zoznam 10 najnádejnejších svetových režisérov.   

HAVEL

dráma, ČR 2020, 100min.                                                                                           

Premiéra: 6. augusta 2020

Réžia: Slávek Horák

Hrajú: Viktor Dvořák, Anna Geislerová, Martin Hofmann, Barbora Seidlová, Stanislav Majer, Jiří Bartoška, Adrian Jastraban a ďalší  

rNUlife.sk / Lucia Muráriková, PR BONTONFILM

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.