VIDEO: Para oživila trinásťročný hit Doma dobre novým karanténnym klipom

Akási legendárna bratislavská kapelka, Skupina Para, ktorá tento rok oslavuje štvrťstoročnicu, zareagovala na aktuálnu situáciu, ktorá obrátila život naruby celému svetu, originálne. Spolupatričnosť a fakt, že sme v tom spolu, pripomenula pesničkou Doma dobre. Do nového videoklipu kapela zapojila fanúšikov. Nájdete sa v ňom aj vy? Pieseň Doma dobre vznikla pred trinástimi rokmi tak, ako skoro všetky pesničky skupiny Para - jamovačkou na chalupe, kam chlapci chodia čerpať inšpiráciu.

"Keď sme zložili hudbu pesničky, oslovili sme bratov Jobusovcov, či by nám ju neotextovali. Branuško poslal text, prišiel do štúdia aj s 'pánom Bratom', ktorý nám nahral to charakteristické píšťalkové sólo a Branuško to spolu so mnou a Michalom Kaščákom naspieval," zalovil v pamäti spevák kapely Tomáš "Lasky" Šedivý. Aj keď pieseň vznikla za úplne iných okolností, v týchto dňoch sa dočkala v poradí druhého videoklipu, ktorým kapela reaguje na súčasnú situáciu, ktorá kvôli pandémii koronavírusu zasiahla celý svet.

Posledné týždne sa našou realitou z veľkej časti stala tá virtuálna. Aj partička chalanov zo Pary sa po niekoľkých týždňoch sedenia doma, bez koncertovania a stretávania sa, skontaktovala cez monitory počítačov. "Celá kapela sme sa aspoň párkrát virtuálne stretli. Nielen preto, že nám bolo už smutno, ale potrebovali sme si dohodnúť ďalšie koncerty a turné súvisiace s oslavou našej 25. výročia," priblížil bubeník Daniel Buzinkay.

Počas jedného týchto z rozhovorov Laskymu skrsol skvelý nápad. "Navrhol som, že by sme do tvorby videa mohli skúsiť zapojiť našich fanúšikov, ktorí sú, takisto ako my, doma. Pri voľbe pesničky jednoznačne vyhrala skladba s príznačným názvom Doma dobre, ktorú sme vydali ešte v roku 2007," hovorí Lasky. Prostredníctvom sociálnych sietí tak dala kapela fanúšikom echo, že môžu účinkovať v novom klipe. "Fanúšikovia, ktorí sa chceli zapojiť, museli splniť jedinú požiadavku - poslať krátke video, ako prežívajú a zvládajú karanténu oni," prezradil Lasky.

Para, 2020

Počas desiatich dní od zverejnenia výzvy dostala skupina stovky videí. "Individuálne sme sa venovali každému jednému emailu, či už len poďakovaním alebo ďalšími produkčnými krokmi," vraví Danko Buzinkay, ktorý mal osobne na starosti celú komunikáciu s fanúšikmi, ktorí sa do výzvy zapojili. Následne sa vyše 10 GB materiálu odovzdalo Viktorovi Cickovi, kamarátovi kapely, ale aj skvelému kameramanovi, fotografovi a strihačovi. Práve Viktor, ktorý si po USB kľúč dofrčal na motorke, sa ďalších desať dní hral s videami a ako nezainteresovaný bez toho, aby poznal jednotlivých účinkujúcich, vybral videá, ktoré sa ocitli vo finálnej verzii klipu.

Spolu s členmi kapely, hosťujúcim spevákom BraňoJobusom a fanúšikmi sa v klipe mihnú aj niektorí kamaráti a známi Parákov, ako napríklad Yxo z Hexu, Zuzka Vráblová, tatko Olivera Sadovského (perkusionistu Pary), kúzelník Talostan, či spolužiak Dana Buzinkaya zo základnej školy, Martin Bugár, ktorého bubeník Pary nevidel asi 30 rokov. Najväčší priestor však kapela venovala práve fanúšikom. "Ohlasy od ľudí sú vynikajúce, video zdieľajú medzi sebou a chvália sa (v dobrom slova zmysle), že účinkujú v x-tej sekunde klipu. My z toho máme, samozrejme, veľkú radosť a prežívame to s nimi," teší sa Lasky.

Para, videoklip Doma dobre 2020

Usmievavá partička má okrem nového klipu i niekoľko ďalších noviniek. 25. mája sa chalani predstavia v Piešťanoch medzi panelákmi. "Bude to interaktívny koncert, som zvedavý, ako nám to pôjde s publikom dívajúcim sa z balkónov. Pre nás to bude taktiež premiéra," prezradil Lasky. Okrem prvého koncertu kapela po upokojení situácie plánuje dokončiť novú skladbu. "Aktuálne dávame dokopy pesničku, ktorú už síce máme nahranú, ale nie naspievanú. Pevne dúfame, že sa nám ju v blízkej budúcnosti podarí dokončiť a že k nej čoskoro pribudnú ďalšie," odokryl spevák najbližšie plány Pary.Redakciu NUlife.sk informovala Janka Marczellová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.