Ryanair oznámil za rok 2023/2024 rekordný zisk takmer 2 miliardy eur!

Írska nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair oznámila za skončený obchodný rok 2023/2024 rast zisku o viac než tretinu na rekordných vyše 1,90 miliardy eur. Výsledky podporil počet prepravených cestujúcich, ktorý rovnako dosiahol rekordnú hodnotu.

  • Ryanair so sídlom v Dubline uviedol, že celoročný zisk po zdanení predstavuje 34 % a následne ohlásil program spätného odkúpenia akcií v hodnote 700 miliónov eur
  • Vyššie počty letovej premávky a zvýšenie taríf pomohli spoločnosti Ryanair prekonať prudký nárast nákladov: operačné náklady vzrástli o 24 %, let na rok a letecké tryskové palivá o 32 %.
  • Finančný riaditeľ Ryanairu Neil Sorahan povedal v pondelok pre CNBC „Squawk Box Europe“, že jeho spätný odkup akcií odráža „veľmi silnú“ súvahu.

Letecká spoločnosť v pondelok oznámila, že za obchodný rok 2023/2024, ktorý sa skončil 31. marca, zaznamenala rekordný čistý zisk 1,92 miliardy eur. Výsledok zároveň prekonal očakávania trhov, ktoré počítali so ziskom na úrovni 1,905 miliardy eur.

CELOROČNÝ ZISK RYANAIR stúpol o 34 % na 1,92 mld. EUR letecká preprava rastie o 9 % na 184 miliónov prepravených pasažierov za rok. A to aj meškaniu dodávok nových lietadiel BOEINGU. Zároveň oznámili spätný výkup akcií v objeme 700 miliónov EUR / Ryanair 737-MAX 8 Artwork K66200

Celkové prevádzkové výnosy dosiahli 13,44 miliardy eur. Na porovnanie, v predchádzajúcom obchodnom roku 2022/2023 predstavovali 10,78 miliardy eur.

Predpovede vývoja tržieb a ziskovosti zakladateľa spoločnosti Michaela O´ Learyho pred pol rokom pre CNBC

K rekordnému zisku prispel vývoj v počte prepravených pasažierov. Ryanair ich za minulý obchodný rok prepravil 183,7 milióna, čo znamená rast o 9 % a nový rekord. Spoločnosť zopakovala, že v tomto obchodnom roku očakáva rast počtu prepravených cestujúcich na 198 miliónov až 200 miliónov. Potvrdená prognóza je pritom od marca revidovaná smerom nadol. Ryanair pôvodne počítal s rastom počtu prepravených pasažierov v tomto obchodnom roku na 205 miliónov. Odhad revidoval v reakcii na meškanie dodávok nových lietadiel.

Zakladateľ spoločnosti Michael O´ Leary v aktuálnom komentári pre CNBC

Spoločnosť uviedla, že do konca júla jej bude oproti pôvodným predpokladom chýbať 23 lietadiel od Boeingu a naďalej pretrváva riziko, aj keď iba veľmi malé, že by dodávky mohli opäť klesnúť. Ryanair okrem toho uviedol, že správna rada schválila spätné odkúpenie akcií v hodnote 700 miliónov eur, pričom spustenie tohto procesu je naplánované na koniec tohto týždňa.

RYANAIR FULL YEAR PROFIT RISES 34% TO €1.92BN – Ryanair's Corporate Website

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.