Slovenské dizajnérky zažiarili na stredoeurópskom fashion weeku v Budapešti

Maďarská agentúra pre módu a dizajn (MDDÜ) úspešne zorganizovala už trinásty ročník Budapest Central European Fashion Week, ktorý sa konal od 22. do 28. januára. Svoje kolekcie predviedli aj slovenské dizajnérky Jane Vaterková a Karin Elízová, finalistky ocenenia Best Fashion Talent.

Bratislava, 1. február 2024: Toto významné podujatie, ktorého hlavným miestom bola prestížna lokalita Múzea výtvarného umenia, sa zameriavalo na generáciu Z a stalo sa jedným z najvýznamnejších módnych podujatí v stredoeurópskom regióne. BCEFW poskytuje výnimočnú platformu pre profesionálov, nákupcov, dizajnérov a národné i medzinárodné médiá.

Ročník 2024 prilákal viac ako 20 značiek, nielen maďarských, ale aj dizajnérov z celého stredoeurópskeho regiónu. Cieľom týždňa módy je slúžiť ako most medzi krajinami strednej a východnej Európy na profesionálnej módnej scéne.

Súčasťou tohto významného podujatia bola aj kolektívna prehliadka mladých talentov New Generation, ktorá poskytla začínajúcim dizajnérom vynikajúcu príležitosť prezentovať svoje práce a získať viditeľnosť nielen na domácej, ale aj medzinárodnej úrovni.

“Budapest Central European Fashion Week sa v posledných pár rokoch stal jedným z najvýznamnejších módnych podujatí v stredoeurópskom regióne. Privítanie dizajnérov zo susedných krajín, vrátane Slovenska, je v súlade s naším cieľom etablovať Budapešť ako dlhodobé regionálne centrum módneho priemyslu. BCEFW ponúka cennú príležitosť pre dizajnérov, ktorí môžu predviesť svoje kolekcie priamo profesionálom z odvetvia. Účasť na BCEFW navyše prináša výhody z načasovania podujatia, čo umožňuje dizajnérom na začiatku sezóny získať výhodu v podobe vysokokvalitných fotografií, videí a mediálnych výstupov,” uviedla Zsófia Jakab, generálna riaditeľka Maďarskej agentúry pre módu a dizajn.

S podporou Slovak Fashion Council sa na tomto podujatí predstavili aj Jane Vaterková a Karin Elízová, finalistky ocenenia Best Fashion Talent 2023, ktoré SFC vyhlasuje spoločne s podujatím Mercedes - Benz Fashion Live!

Jane Vaterková sa špecializuje na odevnú a textilnú tvorbu, využívajúc krajčírske techniky, ktoré kombinuje s textilnými a remeselnými postupmi. Jej práca je charakteristická geometriou, líniou a hrou s odtieňmi jednej farby. Textil vníma ako viacúčelové médium, ktoré pretvára do umeleckých diel.

Karin Elízová, ktorá tvorí pod značkou ELIZ, sa dlhodobo inšpiruje modernou architektúrou a dekonštruktivizmom, čo sa odráža v jednoduchých strihoch, čistých líniách a geometrických tendenciách jej kolekcií. Kolekcia Wool, vytvorená v spolupráci s farmárkou chovajúcou plemeno Jacob oviec, je ručne plstená a inšpirovaná ľudovým odevom, pričom zdôrazňuje hodnotu tradičného remesla.

Zuzana Bobiková, riaditeľka Slovak Fashion Council, zdôraznila význam podujatia BCEFW pre podporu exportných aktivít kreatívneho priemyslu a vytvorenie mosta pre módne značky, aby mohli rozšíriť svoje pôsobenie na medzinárodné trhy.

"Dôležitosť prezentácie mladých dizajnérov v zahraničí a význam, ktorý to prináša, nemôže byť podceňovaný. Výnimočné talenty a silné remeselné prevedenie je niečo, čo dokáže osloviť publikum aj za našimi hranicami. Naši dizajnéri tak môžu svoju tvorbu profesionálne konfrontovať a zároveň získať príležitosti na budovanie udržateľnej kariéry v segmente. Sme radi, že v SFC môžeme tieto príležitosti mladým dizajnérom a tvorcom pravidelne prinášať,” dodala Zuzana Bobiková na záver.

BUDAPEST CENTRAL EUROPEAN FASHION WEEK (bcefw.com)

O Slovak Fashion Council

Za posledných 10 rokov podporil Slovak Fashion Council prezentáciu viac ako 30 mladých talentov a spolupracoval na mnohých módnych konceptoch. Slovak Fashion Council je profesionálna nezisková organizácia, ktorá od roku 2011 podporuje a rozvíja slovenský módny ekosystém. Zakladateľkou je módna návrhárka Dana Kleinert. Od decembra 2019 je riaditeľkou organizácie Zuzana Bobiková.

O ocenení Best Fashion Talent

Best Fashion Talent (BFT), alebo „ Najlepší módny talent “ je ocenenie udeľované raz za rok organizáciami Slovak Fashion Council a Mercedes -Benz Fashion LIVE!. Titul získava absolvent odborného štúdia v oblasti odevného dizajnu, ktorý presvedčí odbornú porotu svojou tvorbou, kolekciami, prácou s princípmi udržateľnosti a odhodlaním naštartovať svoju kariéru módneho dizajnéra.

Aktuálne info a najnovšie správy nájdete online: 

SFC: Instagram @Slovak_fashion_council | Facebook @SlovakFashionCouncil | www.slovakfashioncouncil.sk

rNUlife.sk / TS, Fotografie z catwalku

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.