Horúca novinka s Nicolasom Cageom, oceňovaní svetoví filmári a staronové priestory. Organizátori MFF FEBIOFEST Bratislava odhaľujú prvé informácie

Tridsiaty prvý Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava sa uskutoční od 13. do 19. marca 2024 v zrekonštruovaných priestoroch bratislavského Kina Lumière. Asociácia slovenských filmových klubov – ASFK a hlavný spoluorganizátor festivalu Slovenský filmový ústav dnes spúšťajú predaj vianočných cinepassov.

MFF FEBIOFEST Bratislava opäť prinesie dve súťaže – súťaž krátkych a celovečerných filmov z krajín V4, Rakúska a Ukrajiny. „V programe nebude chýbať ani naša stálica – film s Nicolasom Cageom. Tentoraz to bude novinka z arthousovej línie jeho bohatej filmografie. Film To sa mi snáď zdá (Dream Scenario) vznikol v produkcii známeho štúdia A24 a v réžii mladého talentu Kristoffera Borgliho, ktorý sa u nás preslávil filmom „Je mi zo seba zle“, vysvetľuje riaditeľ festivalu Ondrej Starinský.

V snímke, ktorá mala premiéru na Toronto International Film Festivale, stvárňuje Nicolas Cage nenápadného vysokoškolského profesora Paula, ktorý sa zo dňa na deň začne objavovať v snoch miliónov ľudí po celom svete a stane sa tak globálnou celebritou. Razom sa mu začnú plniť všetky želania, ale spozná tiež, aká vysoká je cena slávy.

Nicolas Cage vo filme podáva životný herecký výkon v dokonale zábavnej spoločenskej satire. „Nevieme sa dočkať otvorenia Kina Lumière, aby sme mohli divákom ukázať najnovšiu úrodu filmov z celého sveta aj nedávno zdigitalizovanú klasiku či unikátne filmové kuriozity,“ dodáva Starinský. 

MFF FEBIOFEST Bratislava pokračuje v spolupráci s medzinárodnou vzdelávacou platformou. Visegrad Film Forum znova ponúkne 4 dni prednášok so svetoznámymi filmármi, unikátnych projekcií s hosťami, či projekcií študentských filmov a diskusií.

Atypická koncepcia podujatia umožňuje neformálne stretnutia verejnosti so študentmi z uznávaných filmových škôl, začínajúcimi filmármi a zároveň rešpektovanými odborníkmi. Medzi prvých potvrdených hostí patrí Rúnar Rúnarsson, oceňovaný islandský režisér a scenárista, miláčik festivalov, ktorý má na konte okrem iného aj nominácie na Oscara a Európske filmové ceny.

V roku 2019 jeho film Echo získal dve ocenenia v Locarne a jeho posledný film Samota, na ktorom sa podieľal ako scenárista (réžia Ninna Pálmadóttir) vznikal ako islandsko-slovensko-francúzska koprodukcia a mal premiéru na prestížnom festivale v Toronte.

Film Samota bude taktiež uvedený v predpremiére v rámci MFF FEBIOFEST Bratislava a do kín ho následne prinesie Asociácia slovenských filmových klubov.

Medzi ďalších potvrdených hostí patria filmári kultových filmov – strihač Tariq Anwar (Americká krása, Kráľova reč) či kameraman Peter Suschitzky – dlhoročný spolupracovník Davida Cronenberga, ale taktiež kameraman filmov ako Star Wars, Epizóda V: Impérium vracia úder, Mars útočí! či Rocky Horror Picture Show.

Po uvedení filmového festivalu v Bratislave bude výber filmov nepravidelne premietaný v ďalších kinách po Slovensku pod značkou „FEBIOFEST uvádza“ až do konca leta. Vianočný predpredaj cinepassov (permanentky na celý 31. Medzinárodný filmový festival FEBIOFEST Bratislava), potrvá do 15. januára na https://febiofest.cinepass.sk

rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.