Voda čo ma drží nad vodou – nový film v kinách rozpovie príbeh legendárneho básnika a textára

Zrejme na Slovensku nenájdeme hudobného fanúšika, ktorý by nepoznal pieseň, ktorú preslávil Jožo Ráž, no ktorej text je hádam najznámejším dielom básnika a hudobného textára Jozefa Urbana. Pred dvadsiatimi rokmi autor zahynul pri tragickej autonehode, dielo i jeho obľuba však pretrváva. Život známeho búrliváka prinesie na plátna kín už 28. novembra 2019 snímka Voda čo ma drží nad vodou.

            Film nakrútil český režisér Tomáš Magnusek podľa knihy Pivo u Chárona (s Jožom Urbanom) spisovateľa Ondreja Kalamára. Zameriava sa prevažne na posledných sedem rokov básnikovho života a vrcholí práve napísaním textu známeho hitu. Popisuje okolnosti jeho vzniku, ale aj Urbanove lásky, nádeje, vzostupy i pády.

V hlavnej úlohe sa predstaví Roman Pomajbo, ktorého divácka obec pozná najmä v komických polohách. Podľa Kalamára, scenáristu a autora knižnej predlohy, podal herec obdivuhodný výkon. „Mnohí sa zatvária prekvapene a pýtajú sa, či je na to vhodný. Po skúsenostiach z natáčania môžem povedať: veľmi vhodný,“ hovorí tvorca.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt voda čo ma drží nad vodou film

            Okrem Pomajba sa vo filme predstaví celá plejáda známych tvárí. Zo slovenských hercov nimi budú napríklad Robert Roth, Lukáš Latinák či Andrea Kerestešová Růžičková, z českých predstaviteľov Martin Dejdar, Jan Kanyza a Svatopluk Skopal. V epizódnych úlohách sa v snímke objavia aj reálne osobnosti, ktoré Urbana poznali, napríklad hudobník Vašo Patejdl či moderátorka Oľga Záblacká.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt voda čo ma drží nad vodou film

            Životopisný film Voda čo ma drží nad vodou prinesie Urbanov príbeh na plátna kín 28. novembra 2019 vďaka distribučnej spoločnosti Continental film.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt voda čo ma drží nad vodou film

Voda čo ma drží nad vodou

Premiéra: 28. novembra 2019
Originálny názov: Voda čo ma drží nad vodou
Krajina pôvodu: Česká republika, Slovensko
Rok výroby: 2019
Žáner: životopisný, dráma, hudobný
Dĺžka: 73 min.
Jazyková verzia: originálna verzia
Odporúčaná prístupnosť: tento film je nevhodný pre maloletých do 15 r.
Formát: 2D
Réžia: Tomáš Magnusek
Scenár: Ondrej Kalamár, Tomáš Magnusek
Hudba: Lukáš Černý
Kamera: Pavel Mědílek
Hrajú: Roman Pomajbo, Robo Roth, Andrea Růžičková – Kerestešová,
Martin Dejdar, Lukáš Latinák, Jan Kanyza, Svatopluk Skopal, Miroslav
Mejzlík, Jiří Wohanka, Jaroslav Kepka, Alena Procházková, Tomáš
Magnusek, Oľga Záblacká, Vašo Patejdl, Ondrej Kalamár
/voda-co-ma-drzi-nad-vodou

Krátky obsah:
Film o najväčšej legende (česko)slovenskej poetickej scény - Jozefovi Urbanovi. Úsmevno - dramatický príbeh jedného z najväčších slovenských básnikov, predstaviteľa takzvanej stratenej generácie. Autora libreta k muzikálu Kráľ Dávid a mnohých známych piesňových textov, ako napríklad Vráť trochu lásky medzi nás, (Money Factor), Len s ňou (Miro Žbirka), ale hlavne Voda čo ma drží nad vodou (Elán). Básnika, ktorý bol aj človekom a ktorý bol zároveň aj svojim vlastným protikladom. Génia, ktorý jednoducho síce nebol schopný vyrovnávať sa s nástrahami každodennosti, ale už v svojej tridsiatke bol maturitnou otázkou. Človeka číreho, ako diamant, ale zároveň niekedy aj takého ostrého. Film zachytáva obdobie od nástupu na poetickú scénu, ale hlavne posledných sedem rokov jeho búrlivého života. Jeho lásky, nádeje, sklamania, pády a vzostupy a boj so svojimi vnútornými démonmi. Vrcholí práve napísaním textu Voda čo ma drží nad vodou, popisuje autentické okolnosti jeho vzniku i obrovské nádeje, ktoré doň autor vkladal. Textu piesne, ktorej sa on už nedožil a tragicky zahynul pri autohavárii.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt voda čo ma drží nad vodou film

Redakciu NUlife.sk informoval Peter Gašparík, CONTINENTAL FILM

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.