Prvá vedecká medzinárodná spolupráca na pôde Nemocnice Bory

Nemocnica Bory a spoločnosť 4D Medical z USA podpísali 5. decembra 2023 dohodu o výskume. Jedná sa o prvú vedeckú medzinárodnú spoluprácu na pôde Nemocnice Bory.

Nemocnica Bory, ako koncová nemocnica siete Penta Hospitals Slovensko, sa okrem poskytovania štandardnej zdravotnej starostlivosti zapája aj do domácich a medzinárodných vedecko-výskumných projektov.

Spoločnosť  4DMedical je globálna spoločnosť zaoberajúca sa vývojom medicínskych technológií. Vyvinula prelomovú diagnostickú metódu štvorrozmerného zobrazovania pľúc, ktorá poskytne podrobné informácie o prúdení vzduchu v pľúcach počas dychového cyklu, štruktúre pľúc  a regionálnej funkcii pľúc.

„Po pandémií Covid 19 trpí mnoho našich pacientov sťaženým dýchaním. Práve títo pacienti sa môžu zapojiť do vedeckého projektu v Nemocnici Bory, čím bezplatne získajú kompletné pľúcne vyšetrenie a posúdenie pľúcnych parametrov novým diagnostickým softwerom, ktorý budeme v Nemocnici Bory využívať na výskumné účely ako prví v Strednej Európe,“ uviedla MUDr. Anna Šebová, klinický líder pre úsek rádiodiagnostiky v Nemocnici Bory, ktorá je hlavným riešiteľom projektu.

Okrem pacientov so sťaženým dýchaním po ochorení Covid19 , môžu byť do štúdie zapojení aj pacienti s rôznymi chronickými pľúcnymi ochoreniami vrátane astmy, chronickej obštrukčnej pľúcnej choroby, cystickej fibrózy či s inou chronickou dušnosťou, ktorej príčina nebola štandardnými diagnostikmi metódami preukázaná.   

Spoločnosť 4DMedical spolupracuje s mnohými poprednými svetovými výskumnými inštitúciami po celom svete, s cieľom zlepšiť diagnostiku, liečbu a celkové výsledky pacientov s pľúcnymi ochoreniami.  „Vďaka spolupráci s Nemocnicou Bory môžeme aj slovenským pacientom poskytnúť najnovšie možnosti diagnostiky pľúcnych ochorení. Rovnaké, aké majú pacienti na popredných vedeckých klinikách v USA,“  povedal Dr. Tamas Otvos, klinický riaditeľ firmy 4DMedical.  

rNUlife.sk / PR NB

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.