V SND slávnostne uviedli nový doku film Martina Šulíka: Emília

Mysleli ste, že o nej viete všetko... Významná slovenská filmová, televízna a divadelná herečka Emília Vášáryová pohľadom režiséra Martina Šulíka.

Emília Vášáryová. Jej tvár poznáme z obálok novín, časopisov i filmových plagátov, a predsa o nej vieme tak málo. Viac ako šesťdesiat rokov spoluvytvára podobu moderného česko-slovenského divadla, filmu a televízie, ale zdroje jej tvorivého úsilia pozná len pár spolupracovníkov.

Film Emília prevedie divákov zákrutami času, umožní im pochopiť súvislosti herečkinho života i umeleckého snaženia. Prostredníctvom výpovedí priateľov, kolegov, spolupracovníkov, filmových a divadelných kritikovautori pred nami skladajú pestrú mozaiku názorov, ktorá postupne vytvára obraz výnimočnej osobnosti. 

Premiéra nového dokumentárneho filmu o Emílii Vášáryovej sa konala v pondelok (4. 12.) v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave. Na slávnostnom uvedení novej celovečernej snímky Emília od režiséra Martina Šulíka sa zúčastnili viaceré osobnosti slovenskej kultúry i prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová.

Dodala, že na nový dokumentárny film od producentov filmov My zdes, Hranica, Milan Čorba, Anton Srholec, či Skutok sa stal, boli zvedaví novinári aj celebritní hostia. Prvým divákom film predstavil v priestoroch činohry SND režisér Martin Šulík, producenti Dávid Čorba a Mario Homolka, ako aj hlavná protagonistka filmu.

Film o živote Emílie Vášáryovej si na veľkom plátne nenechala ujsť jej sestra Magda Vášáryová, herečky Táňa Pauhofová, Zuzana Kocúriková, herci František Kovár, Juraj Kukura, či filmoví režiséri Eduard Grečner, Dušan Trančík alebo filmový kameraman Martin Štrba, spevák Peter Lipa, výtvarníčka a osobnosť slovenskej reklamy Simona Bubánová s manželom, frontmanom skupiny Vidiek Jánom Kuricom.

Tvorcovia filmu o hviezde, ktorá viac ako 60 rokov spoluvytvára podobu moderného česko-slovenského divadla, filmu a televízie, vychádzali z veľkého množstva cenných archívnych materiálov a z toho, ako ich herečka svojím rozprávaním komentovala. Pani Emília vo filme spomína na svojich rodičov, hereckých a režisérskych kolegov. Film prevedie divákov zákrutami času, umožní im pochopiť súvislosti herečkinho života a umeleckého snaženia. O výnimočnej osobnosti prostredníctvom svojich názorov vypovedajú priatelia Emílie Vášáryovej, kolegovia, spolupracovníci, filmoví a divadelní kritici. Vo filme môžu diváci vidieť napríklad výpovede Božidary Turzonovovej, Emila Horvátha ml., Štefana Kvietika či Petra Nárožného.

V dokumente sa objavujú cenné archívne zábery zachytávajúce dejinné zlomy, sprítomňujúce hviezde momenty slovenského divadla a kinematografie, ale aj intímne momenty z herečkinho života. Emília Vášáryová nechala tvorcov nahliadnuť do súkromia, poodhalila pred nimi spôsob svojho premýšľania o hereckej práci, podelila sa o spomienky na blízkych ľudí, kolegov a priateľov.

Vďaka jej otvorenosti sa dokument stáva správou o úsilí celej generácie slovenských umelcov, ktorá formovala naše vedomie na prelome tisícročí.

Emília, 2023, Slovensko, verzie: OR, jazyky: slk, 75min,12+
Réžia: 
Martin Šulík • Kamera: Richard Krivda • Hudba: Vladimír Godár

Film z produkcie spoločností LEON Productions, RTVS, Slovenského filmového ústavu a For Film vstúpi do slovenských kín od 7. decembra.

rNUlife.sk / ASFK, Eva Pavlovičová, PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.