Nemecká vláda chce poskytnúť obyvateľom daňové úľavy za 15 miliárd eur, slovenská robí presný opak

Nemecká vláda chce napriek rozpočtovej kríze poskytnúť obyvateľom v nadchádzajúcom roku daňové úľavy v celkovej výške 15 miliárd eur. Pracujúca stredná vrstva si zaslúži úľavy, uviedol nemecký minister financií Christian Lindner v rozhovore pre stredajšie vydanie denníka Bild.

"Nie je prijateľné, aby sa v čase inflácie zvyšovali len sociálne transfery. V budúcom roku znížime pracujúcim ľuďom daň zo mzdy a z príjmu o 15 miliárd eur," povedal Lindner.

Nemecký minister financií Christian Lindner

Spolková vláda chce podľa ministra zvýšiť základnú nezdaniteľnú sumu aj nezdaniteľnú sumu na dieťa. Základná nezdaniteľná suma, ktorá nepodlieha dani z príjmu fyzických osôb, sa má podľa medializovaných informácií zvýšiť na 11.784 eur zo súčasných z 10.908. Prídavok na dieťa má vzrásť zo sumy 6024 eur na 6612 eur. Vzhľadom na to, že v dôsledku vysokej inflácie výrazne vzrastie podpora v nezamestnanosti, musí byť podľa Lindnera vyššia aj suma príjmov oslobodených od zdanenia.

Strany nemeckej vládnej koalície sa sporia o podobu štátneho rozpočtu na rok 2024. Krajina sa dostala do rozpočtovej krízy po tom, ako ústavný súd v polovici novembra rozhodol, že vládna koalícia porušila dlhové pravidlá zakotvené v ústave, keď nevyužitých 60 miliárd eur určených na podporu ekonomiky počas pandémie presunula do klimatického fondu.

SR: Vyššie dane, zrušenie voľna aj zásah do II. piliera: Veľký prehľad opatrení, ktoré majú pomôcť štátnemu rozpočtu

Kabinet Roberta Fica v pondelok odklepol opatrenia, ktorých cieľom je konsolidovať verejné financie. Ako povedal minister financií Ladislav Kamenický, na silný sociálny štát pôjde v roku 2024 takmer jedna miliarda eur. Všetko tak zas preniesli na "plecia občanov."

Rezort financií zverejnil prezentáciu, v ktorej nájdete prehľad všetkých opatrení.

rNUlife.sk

rNUlife.sk / MF SR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.