Nezamestnanosť v USA vzrástla na najvyššiu úroveň za 1,5 roka

V Spojených štátoch vzniklo v auguste viac nových pracovných miest, než sa čakalo, miera nezamestnanosti však vzrástla na najvyššiu úroveň za 1,5 roka. Takýto vývoj posilňuje očakávania, že americká centrálna banka tento mesiac úrokové sadzby nezvýši.

Americké ministerstvo práce v piatok oznámilo, že v USA vzniklo mimo poľnohospodárstva 187.000 nových pracovných miest. To je viac než odhadovali ekonómovia. Tí počítali so vznikom iba 170.000 nových pozícií vzhľadom na štrajk scenáristov a hercov v Hollywoode, ako aj krach prepravnej spoločnosti Yellow, ktorá zamestnávala 30.000 ľudí.

Ministerstvo však zároveň výrazne revidovalo smerom nadol údaje za mesiace júl a jún. V prípade júna ministerstvo uviedlo, že v USA vzniklo 105.000 nových pracovných miest a v júli 157.000. Za obidva mesiace to znamená revíziu smerom nadol o 110.000 pozícií.

Navyše, napriek vytvoreniu väčšieho počtu nových pracovných miest, než sa čakalo, sa miera nezamestnanosti zvýšila v auguste na 3,8 % z júlovej hodnoty 3,5 %. To je najvyššia hodnota od februára 2022.

Výsledok je omnoho horší, než predpokladali ekonómovia, ktorí očakávali, že nezamestnanosť sa udrží na júlovej úrovni. Dôvodom rastu miery nezamestnanosti je, že na americký trh práce vstúpil v auguste väčší počet ľudí.

rNUlife.sk / CNBC, RTTNews, tradingeconomics

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.