Tretina firiem na Slovensku už využíva autá na alternatívny pohon

Tretina spoločností na Slovensku využíva vo svojom vozovom parku auto na alternatívny pohon. Čiže elektrické, hybridné alebo hybridné s možnosťou dobíjania. Ďalších približne 9 % firiem o takomto kroku uvažuje v najbližšej budúcnosti.

Vyplýva to z Arval Mobility Observatory - barometra skupiny Arval BNP Paribas, do ktorého sa zapojilo 250 firiem na Slovensku.

Celkovo tak môžeme povedať, že približne štyri z desiatich firiem na Slovensku už využívajú alebo uvažujú o využívaní vozidiel na alternatívny pohon v najbližších troch rokoch,“ vyhlásil Marian Burian, generálny riaditeľ spoločnosti Arval Slovakia, ktorá je lídrom na trhu operatívneho lízingu.

Motiváciou spoločností pre takýto krok je podľa prieskumu najmä zníženie vplyvu automobilov na životné prostredie a tiež snaha zlepšiť imidž spoločnosti. Veľké spoločnosti sú pritom v prechode na alternatívne technológie o niečo pokročilejšie ako tie menšie. Firmy sa rozhodujú najčastejšie pre hybridné alebo dobíjacie hybridné autá. Využívanie 100 -% elektrických vozidiel je zatiaľ veľmi nízke.

Aj napriek zlepšeniu oproti minulého roku však Slovensko v zavádzaní vozidiel na alternatívny pohon zaostáva za európskym priemerom,“ doplnil Marian Burian. V Európe totiž už v súčasnosti približne šesť z desiatich firiem má takéto osobné auto a celkovo 77 percent využíva alebo plánuje v najbližších troch rokoch využívať vozidlo na alternatívny pohon.

Pri úžitkových vozidlách je prechod na alternatívne technológie na Slovenku ešte pomalší. Podľa prieskumu iba 1 percento spoločností zaviedlo takéto auto do svojho vozového parku a len jedna z desiatich firiem o takomto kroku uvažuje v najbližšej budúcnosti.

Spoločnosti v prieskume pomenovali aj prekážky, ktoré ich brzdia v prechode na vozidlá s alternatívnym pohonom. „Pre polovicu spoločností je nákupná cena takýchto automobilov stále prekážkou. Preto by štyri z desiatich firiem boli motivované objednať si viac takýchto áut, ak by boli vládne podporné programy štedrejšie,“ vysvetlil generálny riaditeľ Arval Slovakia. Ďalším dôvodom sú problémy s nabíjaním. Málo firiem a domácností zamestnancov je vybavených nabíjacími stanicami.

Prieskum zároveň ukázal, že slovenské spoločnosti dôverujú budúcnosti svojich vozových parkov. „Deväť z desiatich firiem verí, že ich vozový park zostane v nasledujúcich troch rokoch stabilný alebo sa dokonca zvýši,“ vyčíslil Marian Burian. To je aj v súlade s európskym trendom.

Hlavným spôsobom financovania vozového parku vo firmách je pritom v súčasnosti priamy nákup automobilov. Rozhoduje sa preň 41 percent spoločností. Druhou najvyužívanejšou formou je prenájom vozidiel cez operatívny lízing, ktorý využíva 33 percent spoločností. „V nasledujúcich troch rokoch plánuje zaviesť alebo zvýšiť využívanie operatívneho lízingu 18 percent firiem na Slovensku,“ opísal výsledky barometra Marian Burian z Arval Slovakia.

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.