Koncová Nemocnica Bory je oficiálne otvorená pre všetkých pacientov

Po vyše štyri a pol roku výstavby sa dnes oficiálne otvorila nová koncová Nemocnica Bory. Prvých pacientov v ostrej prevádzke privíta už od budúceho týždňa. Doteraz najvyššia súkromná investícia do slovenského zdravotníctva v hodnote 250 miliónov eur má priniesť novú úroveň kvality a vyššiu dostupnosť akútnej aj plánovanej liečby.

Nemocnica bude svoje jednotlivé časti uvádzať do prevádzky postupne, plnohodnotný režim by mala dosiahnuť na jeseň tohto roka. Zdravotná starostlivosť bude pacientom poskytovaná v systéme verejného zdravotného poistenia. V súčasnosti má uzavreté zmluvy na prvú etapu medicínskych programov so všetkými zdravotnými poisťovňami. Do novej Nemocnice Bory sa počas jedného roka predregistrovalo 100-tisíc pacientov. Verejnosť sa do jej priestorov môže prísť pozrieť počas dňa otvorených dverí v sobotu 1. apríla. 

“Penta pôsobí v slovenskom nemocničnom sektore už vyše desať rokov. Za ten čas sa nám podarilo ozdraviť sedemnásť regionálnych nemocníc. Pred piatimi rokmi sme postavili prvú nemocnicu novej generácie v Michalovciach a dnes otvárame prvú koncovú Nemocnicu Bory. V nej sme pripravení prevziať zodpovednosť za pacientov vyžadujúcich aj tú najnáročnejšiu liečbu. Naše dlhodobé a systémové investície prinášajú trvalú hodnotu pre celý sektor a pre čoraz viac pacientov,” zdôraznil Václav Jirků, partner Penta Investments.

Václav Jirků, partner Penta Investments

Štrnásť špičkových operačných sál, urgentný príjem novej generácie, osem intímnych pôrodných izieb namiesto boxov či sál, robotická centrálna nemocničná lekáreň, zdravotná starostlivosť organizovaná v multidisciplinárnych programoch, inovatívne procesy, nadštandardné rádiodiagnostické vybavenie, jednolôžkový štandard pre pacienta či liečivé prostredie. Aj taká je Nemocnica Bory, ktorá vyrástla na bratislavských Boroch a v najbližších dňoch privíta prvých pacientov v ostrej prevádzke.    

Peter Lednický, generálny riaditeľ medzinárodného holdingu Penta Hospitals International

„Nemocnica Bory má byť koncovou nemocnicou siete ProCare a Svet zdravia na Slovensku. Jej unikátnosť a vysoká koncentrácia medicínskych odborníkov s rozsiahlymi domácimi a zahraničnými skúsenosťami vytvára predpoklad pre jej prínos aj v medzinárodnom meradle. Zdravotníci z troch krajín našej skupiny budú môcť na jej pôde spolupracovať v medicínskych a ošetrovateľských odboroch, z čoho budú profitovať aj ich pacienti. V tomto smere sme určite otvorení pre spoluprácu aj so štátnym sektorom,” doplnil Peter Lednický, generálny riaditeľ medzinárodného holdingu Penta Hospitals International.

Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ Nemocnice Bory

„Celý projektový tím, ktorý sa podieľal na príprave a výstavbe novej nemocnice, odviedol počas ostatných ôsmich rokov neuveriteľnú prácu. Nemocnica Bory predstavuje to najlepšie, čo sme sa naučili v zahraničí a pri úspešných realizáciách veľkých investičných projektov na Slovensku. S vysokou mierou pokory sa od dnešného dňa uchádzame o dôveru slovenských pacientov, ktorým máme ambíciu poskytovať akútnu aj plánovanú zdravotnú starostlivosť s dôrazom na vysokú kvalitu, komfort a bezpečnosť. To všetko v podmienkach verejného zdravotného poistenia. Verím, že nový štandard Nemocnice Bory v konečnom dôsledku inšpiruje celý sektor slovenského zdravotníctva,” uviedol Ľuboš Lopatka, generálny riaditeľ Nemocnice Bory.

Koncová Nemocnica Bory bude poskytovať zdravotnú starostlivosť v podmienkach verejného zdravotného poistenia. To znamená, že pacientovi bude na ošetrenie stačiť jeho preukaz poistenca. V súčasnosti má uzavreté zmluvy na prvú etapu medicínskych programov so všetkými zdravotnými poisťovňami. Od 3. apríla budú pre pacientov dostupné prvé špecializované nemocničné ambulancie, rádiologické oddelenie a pracovisko radiačnej onkológie. Nasledovať bude jednodňová zdravotná starostlivosť. V máji sa spustí operačný program s hospitalizáciami v lôžkovej časti nemocnice, začiatkom júna bude otvorená pôrodnica s neonatológiou. Na jeseň plánuje Nemocnica Bory spustiť aj urgentný príjem a pracovisko dialýzy. 

Nemocnica Bory bude poskytovať zdravotnú starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách. V niektorých má ambíciu byť referenčným koncovým pracoviskom pre ostatné nemocnice, či už v rámci vlastnej siete, alebo aj v rámci celého Slovenska. To sú napríklad špecializácie ako hepatobiliárna chirurgia, neurochirurgia, anestéziológia a intenzívna medicína, intervenčná rádiológia a kardiológia, radiačná onkológia či robotická chirurgia. 

Medicínske parametre Nemocnice Bory 

 • plánovaný počet hospitalizácií – 35.000/rok, plánovaný počet ambulantných vyšetrení – 350.000/rok, plánovaný počet pôrodov 3.500/rok;
 • zdravotná starostlivosť vo viac ako 50 špecializáciách a 6 hlavných klinických programoch;
 • celkovo 405 lôžok, všetky izby pre hospitalizovaných pacientov v jednolôžkovom štandarde s možnosťou sprevádzajúcej osoby;
 • inovatívne medicínske a prevádzkové procesy podporované informačným systémom novej generácie;
 • 14 špičkovo zariadených operačných sál vrátane 1 robotickej operačnej sály. Navyše sú k dispozícii ešte dve rezervné operačné sály;
 • 24 izieb multiodborovej intenzívnej starostlivosti pre dospelých; 
 • urgentný príjem novej generácie;
 • pôrodnica novej generácie s ôsmimi modernými pôrodnými izbami a rodinne orientovanou jednotkou intenzívnej starostlivosti pre novorodencov; 
 • nadštandardné rádiodiagnostické vybavenie: 3 CT, 2 MR, PET/CT, SPECT-CT; 
 • prvý kybernetický nôž CyberKnife na Slovensku a ďalší lineárny urýchľovač Elekta Harmony; 
 • digitálny systém potrubnej pošty, robotická centrálna prípravovňa liekov.

Ako sa môžu pacienti objednať na vyšetrenie v Nemocnici Bory?

Už teraz sa prví pacienti môžu prostredníctvom call centra na čísle 0950 105 510 alebo osobne na recepcii Nemocnice Bory objednať na vyšetrenie do nemocničných ambulancií. Potrebujú k tomu len výmenný lístok od svojho lekára, občiansky preukaz a preukaz poistenca. 

Nový štandard pre pacientov

Štandardom bez doplatkov je v Nemocnici Bory objednávanie pacientov na plánované vyšetrenia na konkrétny termín. Rovnako bude štandardom, že počas hospitalizácie je pacient umiestnený na jednolôžkovej pacientskej izbe. Medicínsky koncept nemocnice štandardne podporuje prítomnosť sprevádzajúcej osoby počas hospitalizácie na všetkých lôžkových izbách.

Túto možnosť unikátne rozširuje aj na jednotke intenzívnej starostlivosti pre novorodencov a oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny pre dospelých. Zároveň sú pre Nemocnicu Bory štandardom aj všetky inovatívne a nové procesy zamerané na vysokú bezpečnosť a kvalitnú zdravotnú starostlivosť.

„Nemocnica Bory povýšila doterajší nadštandard v poskytovaní zdravotnej starostlivosti na štandard,“ dodáva Ľuboš Lopatka. Samostatne spoplatnené budú iba nadštandardné služby ako napríklad pobyt sprevádzajúcej osoby na pacientskej izbe, či výber konkrétneho operatéra, pôrodníka alebo pôrodnej asistentky.

Nemocnica má dostatok pracovníkov

O pacientov sa bude v čase jej plnej prevádzky v priebehu budúceho roka starať 1 500 zamestnancov, z toho 320 lekárov, 440 zdravotných sestier, 470 zdravotníkov a 270 zamestnancov prevádzky. Na začiatku apríla bude v nemocnici pracovať už vyše 500 zamestnancov.

“Máme presne toľko ľudí, koľko v danom čase potrebujeme. Tento projekt prilákal vysoké množstvo ľudí zo zahraničia a dal víziu tým, ktorí uvažovali o odchode zo Slovenska. Dokonca sa záujem o voľné pracovné pozície za ostatné týždne ešte zvýšil. Verím, že všetci pracovníci nájdu v novom kolektíve svoje odborné naplnenie a spoločne dokážeme poskytovať pacientov oveľa kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť,” upresňuje Ľuboš Lopatka.

Spolupráca s akademickým sektorom

Zázemie Nemocnice Bory má vytvoriť výborné podmienky aj pre spoluprácu s akademickým sektorom v oblasti pregraduálneho a postgraduláneho štúdia. Dostupná je výuková operačná sála, resuscitačná a intenzivistická izba a štandardná lôžková izba. Minulý rok bolo podpísané spoločne s Bratislavským samosprávnym krajom a Slovenskou zdravotníckou univerzitou memorandum o porozumení k novému zdravotníckemu kampusu, ktorý by mal vyrásť v tesnej blízkosti novej nemocnice. Nemocnica súčasne rokuje o budúcej spolupráci s lekárskymi fakultami na Slovensku a v Česku. 

Deň otvorených dverí pre verejnosť

Každý, kto má záujem vidieť priestory Nemocnice Bory tesne pred spustením jej ostrej prevádzky, môže využiť jedinečnú príležitosť. V sobotu, 1. apríla, od 9.00 do 18.00 h otvorí nová koncová nemocnica svoje brány pre všetkých. Okrem prehliadky nemocnice čaká na všetkých návštevníkov bohatý sprievodný program pre dospelých aj deti. Dňom otvorených dverí v Nemocnici Bory bude sprevádzať moderátor Matej „Sajfa“ Cifra a hudobný hosť Emma Drobná.

Výstavba Nemocnice Bory odštartovala v roku 2018, v novembri 2022 získala stavba kolaudačné rozhodnutie, v marci 2023 spustila skúšobnú prevádzku a od 3. apríla bude fungovať v ostrej prevádzke. Doteraz najvyššia súkromná investícia do slovenského zdravotníctva si vyžiadala celkovo 250 miliónov eur.

rNUlife.sk / Stanislav Čačko, PR / Foto: Daniel Mičuda

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.