Musíme si určiť cieľ a potom ho aj napĺňať. Na kongrese ITAPA bude vládna špička a uznávaní experti riešiť, ako vybudovať zo Slovenska inovatívnu krajinu

Písal sa 1. máj 2004, keď Slovensko vstúpilo do Európskej únie. Tento dátum sa hlboko vryl do našich dejín – odštartoval totiž éru modernej krajiny, ktorá si ide za svojimi cieľmi. Niektorí ľudia to, že sa Slovensko stalo členom Európskej únie, dodnes považujú za husársky kúsok, ktorý už nebudeme vedieť nikdy zopakovať. Avšak, mýlia sa. Vstúpiť do únie bolo naším národným cieľom, ktorý sme si určili, a ktorý sme postupne – krok za krokom – aj napĺňali. Na tohtoročnom medzinárodnom  kongrese ITAPA 2022 s podtitulom Právo na úspech zistíte, že práve tento príbeh by nám mal byť inšpiráciou aj v oblasti digitálnej transformácie a inovácií.

„Inšpirujú nás transformácie krajín ako sú Estónsko, Fínsko či Izrael, ktoré sa z ekonomík s nízkou pridanou hodnotou, stali inovačnými lídrami. Sú to úspešné krajiny, pretože si pred mnohými rokmi stanovili víziu toho, na čom chcú stavať svoj úspech. A následne túto víziu aj poctivo a kontinuálne napĺňali,“ povedal pre ITAPA predseda vlády SR Eduard Heger s tým, že Slovensko dnes stojí na začiatku takejto cesty.

Máme totiž silnú priemyselnú základňu, ktorá môže byť o niekoľko rokov výkladnou skriňou transformácie cez digitálne a zelené technológie. „V tejto chvíli prebiehajú prvé kroky k tomu, aby sme tento cieľ naplnili aj prostredníctvom Plánu obnovy a jeho reforiem,“ doplnil Eduard Heger, ktorý na ITAPA vystúpi hneď v úvodnom paneli prvého dňa kongresu o 8.55 h. 

Michal Truban, ktorý dnes radí, ako vybudovať úspešnú a inovatívnu firmu tvrdí, že nám chýba naozajstný strategický prístup. Faktom je, že vynikať v každej oblasti inovácií sa nedá a aj preto si musíme určiť, v akých inováciách tí najlepší byť môžeme.

Michal Truban
bezcyklenia.sk

„Ak sa Slovensko inovatívnou krajinou nestane, situácia sa bude zhoršovať. Už dnes tu sú šikovní úradníci, ktorí chápu dôležitosť inovácií. Je ale potrebné, aby sa inovácie stali prioritou aj u politikov,“ doplnil Michal Truban, ktorý na ITAPA vystúpi v utorok v paneli Ako tvoriť inovácie? – od 10.45 a tiež v diskusii Návod na úspech – už od 13.30 h.

Inovácie znamenajú modernú a lepšiu krajinu pre život. No keďže inovácie tvoria ľudia, je nevyhnutné zastaviť únik talentov do zahraničia. „Spoločnosť je rozdelená ako nikdy predtým. Dominantným trendom je vyhraňovať sa. Avšak na to, aby sa tu žilo lepšie, potrebujeme spolupracovať a zapájať talenty,“ tvrdí Adrian Vyčítal, spoluzakladateľ a partner investičnej spoločnosti IPM Group a tiež spoluzakladateľ a predseda správnej rady iniciatívy Slovak Global Network.

Adrian Vyčítal
Slovak Global Network

Aj podľa Adriana Vyčítala máme na to, aby sme sa stali inovatívnou krajinou. Avšak, musíme byť pripravení, že skratky tu neexistujú. „Musíme myslieť na dlhšie obdobie a nastaviť procesy tak, aby sme sa približovali k našej vízií,“ dodáva Adrian Vyčítal.

Jasná vízia pritom nechýba v jednej z našich kľúčových spoločností – SPP. „V kontexte zmeny klímy a súčasnej energetickej krízy sa definitívne zmenila paradigma európskej energetiky. Energetický mix sa dnes posúva smerom k vyššiemu podielu obnoviteľných zdrojov energií. To si však vyžaduje čas aj  investície. Pri prechode k obnoviteľným zdrojom zohráva zemný plyn  kľúčovú úlohu. SPP vykročil v ústrety udržateľnej budúcnosti rozšírením sa do oblasti elektroenergetiky a cirkulárnej ekonomiky,“ povedal pre ITAPA Peter Kučera, člen predstavenstva SPP.

Peter Kučera
SPP, člen predstavenstva a riaditeľ divízie obchodu

Ako ďalej – v kontexte energetickej krízy zdôraznil - posledné mesiace SPP venuje maximálne úsilie zabezpečeniu plynulých dodávok energií pre všetkých našich zákazníkov, od veľkých priemyselných odberateľov až po domácnosti: „Uzavretím diverzifikačného kontraktu na nákup plynu z ťažobných polí v Severnom mori a uzavretím diverzifikačného kontraktu na dodávky LNG vieme v súčasnosti pokryť viac ako 65 percent spotreby svojich zákazníkov z iného ako ruského zdroja. Dokážeme tak zabezpečovať pre svojich zákazníkov dodávky plynu z juhu, využívajúc okrem talianskej infraštruktúry aj LNG terminál v Chorvátsku, a to popri spomenutej severnej trase a stále fungujúcej prepravnej cesty cez Ukrajinu.“

Peter Kučera na ITAPA vystúpi o 9.15 v úvodnom paneli prvého dňa, konkrétne v diskusii Cesta z energetickej krízy – ako krízu využiť ako príležitosť? 

Viac informácií: www.itapa.sk

O ITAPA:

Podujatia ITAPA sú už 21 rokov najdôležitejšou platformou na Slovensku pre oficiálne stretnutie štátnych a verejných predstaviteľov so zástupcami súkromného sektora v oblasti inovácií, modernizácie a digitalizácie spoločnosti. Kongresu ITAPA a jej ďalších podujatí sa každoročne zúčastnia desiatky renomovaných spíkrov zo Slovenska i sveta, stovky hostí a významné média.

rNUlife.sk / ITAPA media

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.