Mesiac fotografie sa začal s oneskorením, no predsa

Začiatok 30. ročníka tradičného novembrového festivalu Mesiac fotografie preložili na 16. november, výstavy potrvajú do polovice decembra, niektoré až do Vianoc. Bude to trochu melancholický ročník, hovorí riaditeľ Václav Macek. Mesiac Fotografie prinesie celkovo 21 výstav, ktoré môžeme rozdeliť na tri okruhy: svetové fotografické dianie, súčasnú fotografiu v stredo-východoeurópskom priestore a fotografickú tvorbu na Slovensku.

Bolo to presne pred tridsiatimi rokmi, v novembri 1991. V Bratislave vtedy otvorili iba päť výstav, ktoré boli rok predtým súčasťou parížskeho festivalu Mesiac fotografie. Vznikol tak jeho slovenský variant a ten teraz oslavuje svoje tridsiate výročie.

01_ms.jpg
rok 1991, fotografia: Helmut Newton

Jeho organizátori sa preto rozhodli na plote bratislavskej Umelky vystaviť fotografie, ktoré majú pripomenúť niektoré momenty z histórie festivalu. „Je to obraz festivalu cez fotky,“ hovorí jeho riaditeľ Václav Macek.

Súčasný ročník sa však k svojim začiatkom vracia aj iným spôsobom, aký organizátori vôbec neplánovali. „Vtedy nebolo v programe nič okrem výstav. Tie sme iba otvorili a potom sme ich zbalili a odviezli preč. Je to teda také revolučné pripomenutie si týchto začiatkov, hoci z donútenia,“ hovorí Václav Macek.

Mesiac fotografie láka širokú verejnosť, ale aj odborníkov - Festivaly -  Kultúra - Pravda.sk
Václav Macek, riaditeľ festivalu Mesiaca fotografie, zdroj: Pravda

Aj teraz totiž bude Mesiac fotografie „len“ o výstavách. Vernisáže a aj celý sprievodný program museli pre pandémiu zrušiť.

Milan Tittel: Nový deň, 2020. Z výstavy Karanténa, kurátor Aurel Hrabušický, Mestská knižnica v Bratislave.
Milan Tittel: Nový deň, 2020. Z výstavy Karanténa, kurátor Aurel Hrabušický, Mestská knižnica v Bratislave.
Arkadiusz Gola: Neznáma stanica, 2019. Z výstavy Čiernobiela zem, kurátori Vladimír Birgus a Michał Szalast, Poľský inštitút v Bratislave.
Hana Connor a Filip Jandourek z cyklu Čierne slzy (Bangladéš), 2018. Z výstavy Tri dekády – Inštitút tvorivej fotografie FPF Sliezskej univerzity v Opave 1990 – 2020, kurátori Vladimír Birgus, Ondřej Durczak, Michał Szalast, Dom umenia v Bratislave.
Klaus Pichler: Bez názvu, 2014. Z výstavy Zlaté dni pred koncom, kurátor Thomas Licek, Rakúske kultúrne fórum v Bratislave.
Justyna Mielnikiewicz: Tomiris (10 r.) sediaca medzi dvoma starými mamami, jednou z Ruska a druhou z Kazachstanu, Tomiris hovorí plynulo oboma jazykmi, 2020. Z výstavy Ozveny festivalu La Gacilly-Baden Photo 2020, kurátori: Lois Lammerhuber, Florence Drouhet, Václav Macek. ZOYA Gallery.

„Rozhodli sme sa nechať len základnú kostru. Všetko spoločenské vypadlo. Nepripadalo do úvahy, aby v sále sedeli traja diskutujúci spolu s organizátorom a miesto by ostalo iba pre dvoch návštevníkov,“ hovorí Václav Macek.

Ľudia si však za tie roky už zvykli na to, že centrum hlavného mesta patrí v novembri prednáškam, diskusiám či workshopom, ktoré sa viažu k fotografii. „Je škoda, že to teraz nie je. Také však boli aj prvé ročníky. Sprievodné podujatia sa začali nabaľovať až neskôr,“ hovorí Václav Macek.

30. ročník Festival Mesiac fotografie
16.11. – 16.12. 2020
Bratislava

Program festivalu Mesiac fotografie 2020
Katalóg k festivalu Mesiac fotografie 2020

SLOVENSKÉ VÝSTAVY

Smoke and Mirrors – 30.rokov Katedry Fotografie na VŠVU
Galéria Mediumkurátori: Ema Hesterová, Oksana Hosko, Barbora Komarová, Miroslava Urbanová a Ľuboš Kotlár, vstup voľný

Ján Durina –Devil Ninja Thorax
Stredoeurópsky dom fotografie- Galéria Martina Martinčeka, Vstupenky: 4€

Vojtech Alexander – Priekopník röntgenografie
Stredoeurópsky dom fotografie- Múzeum fotografie; kurátor Martin Kleibl, Vstupenky: 4€

Timotej Križka – 30 rokov Ateliéru kameramanskej tvorby FTF VŠMU
Galéria F7; kurátor Štefan Komorný, vstup voľný

Milan Tittel – Karanténa
Galéria Artotéka;kurátor Aurel Hrabušický, vstup voľný

30 rokov Mesiaca fotografie Bratislava
Galéria Umelka, vstup voľný

SLOVENSKÉ VÝSTAVY MIMO BRATISLAVY

Jana Hojstričová – Exponovať znamená postrehnúť- Albumové Listy
Slovenský inštitút vo Viedni; kurátor: Bohunka Koklesová

Robo Kočan – (NE)VŠEDNÉ
Slovenský inštitút v Budapešti; kurátor: Michaela Paštéková

STREDNÁ A VÝCHODNÁ EURÓPA – VÝSTAVY

Tri dekády – 30 rokov ITF v Opave (CZ)
Dom umenia 2. poschodie; kurátor Vladimír Birgus. Vstupenky: 5€

I. a II. Ozveny festivalu La Gacilly-Baden Photo 2020- Na východe veľa nového
Zoya Gallery a Michalská ulica; kurátori Lois Lammerhuber, Florence Drouhet, Václav Macek. Vstupenky: 3€ 

400 ASA (CZ) – Jednoducho dokument
špeciálny hosť: Paolo Pellegrin, člen Magnum Photos
Dom umenia 2. poschodie; kurátor: Jozef Moucha. Vstupenky: 5€

Klaus Pichler (AT) – Zlaté dni pred koncom
Rakúske kultúrne fórum; kurátor Thomas Licek, vstup voľný 

Martin Polák, Lukáš Jasanský (CZ) – Mesiac v Zetku
Galéria Z; kurátori Jasanský, Polák, Hodek. Vstupenky: 2€ 

Arkadiusz Gola (PL) – Čiernobiela zem
Poľsky inštitút; kurátor Michal Szalast, vstup voľný 

Ivelin Metodiev, Kristina Krumova (BG) – Vodorovno
Bulharský kultúrny inštitút, vstup voľný 

Alessandra Capodacqua,Paul di Felice, Christian Gattinoni (FR) – Kritici ale umelci
Francúzky inštitút na Slovensku; kurátor: Paul di Felice, vstup voľný 

Karel Slach (CZ) – Komédia fotografie medzi zrnom a pixelom
Pistoriho palác ; kurátor Pavlína Vogelová. Vstupenky: 2€

SVET

Vik Muniz (BR) – Imaginária
Stredoeurópsky dom fotografie 2.poschodie Galéria Profil. Vstupenky: 4€

Kúsok svetovej fotografickej scény budeme mať možnosť zažiť na výstave brazílskeho fotografa v Galérii Profil v Stredoeurópskom dome fotografie. Vik Muniz tu predstaví svoje dielo s názvom ,,Imaginária”. V tom, autor ako umelec dáva ducha neživému materiálu a fyzickú formu nadprirodzeným esenciám viery.

V rámci fotografického diania strednej a východnej Európy sa predstavia autori z Rakúska, Bulharska, Poľska, Ruska či susedného Česka. ,,Zlaté dni pred koncom” je fotografický projekt Klausa Pichlera doplnený o text Clemensa Marschalla. Výstava odhalí niečo málo z bujného života viedenských barov. Výstavu nájdete v Rakúskom kultúrnom fóre na Hodžovom námestí. Kurátorom výstavy je Thomas Licek. Zoya Gallery na Ventúrskej ulici ale aj Michalská ulica budú hostiť I. a II.
,,Ozveny festivalu La Gacilly-Baden Photo 2020”, ktore pripravil kurátoský tím v zložení Lois Lammerhuber, Florence Drouhet a Václav Macek. Bulharská dvojica Ivelin Metodiev a Kristina Krumova predstavia svoj výskumný projekt ,,Vodorovno” v priestoroch Bulharského kultúrneho inštitútu.

Arkadiusz Gola z Poľska nám v rámci festivalu Mesiac Fotografie predstaví svoj projekt ,,Čiernobiela Zem”. Kurátormi sú Vladimír Birgus a Michał Szalast. Výstava sa bude konať v Poľskom inštitúte, kde sa ako sprievodný program festivalu uskutoční prednáška autora o vystavenom projekte.
V priestoroch Francúzkeho inštitútu v Bratislave na nás bude čakať súčasný fotografický projekt ,,Critics but artists”. Autormi projektu sú francúzki umelci Alessandra Capodacqua, Christian Gattinoni a Paul di Felice, ktorý je zároveň aj kurátorom.

Českú fotografickú scénu bude reprezentovať dvojica Lukáš Jasanský a Martin Polák, ich výstavu zastihnete v Zichyho paláci. V Pistoriho paláci predstaví Karel Slach svoje dielo ,,Komédia fotografie medzi zrnom a pixelom”, ktorého kurátorkou je Pavlína Vogelová

V rámci priestoru strednej a východnej Európy treba určite spomenúť kolektívnu výstavu dokumentárnej fotografie s názvom ,,Jednoducho dokument”. Autor projektu je skupina 400ASA, skupina českých fotografov, a Paolo Pellegrin, člen medzinárodnej fotografickej agentúry Magnum Photos. Výstava, ktorej kurátorom je Jozef Moucha, priblíži divákovi život rôznych spoločenských skupín v Dome umenia.

Tridsaťročnicu Inšitútu tvorivej fotografie v Opave oslávime na západnej terase Bratislavského hradu výstavou ,,Tri dekády”. Kurátorský tím je zložený z Vladimíra Birgusa, Ondřeja Durczaka a Michała Szalasta.

A v čom ešte je tento ročník festivalu výnimočný? Okrem toho, že sám Mesiac Fotografie oslavuje svoje okrúhle 30. výročie, tak zároveň je aj oslavou fotografie v rámci domácej akademickej pôdy. Vysoká škola múzických umení Vysoká škola výtvarných umení počnúc rokom 2020 tak isto ako sám Mesiac Fotografie a ITF prekračujú miľník svojej 30 ročnej existencie.

Tú oslavujú školy práve počas nášho festivalu svojimi výročnými výstavami: kolektívnym výstavám fotografie na domácej scéne tak dominuje číslo 30: Na výstave ,,30. rokov založenia Filmovej a televíznej fakulty na VŠMU” v Galérii F7 pod taktovkou kurátora Štefana Komorného si divák bude môcť pozrieť výber toho najlepšieho, čo 30 rokov existencie katedry fotografie na VŠMU v Bratislave prinieslo. Katedra fotografie na bratislavskej Vysokej školy výtvarných umení tento rok tiež oslavuje v Galérii Medium svoje 30. narodeniny. Výstavu s názvom ,,Smoke and Mirrors” mal pod palcom tím mladých kurátorov: Ema Hesterová, Oksana Hosko, Barbora Komarová, Ľuboš Kotlár a Miroslava Urbanová.Výstavu ,,30 rokov Festivalu Mesiac Fotografie”, ktorú si pre nás pripravil Václav Macek spolu s Juditou Csáderovou, uvidíme na plote bratislavskej Umelky. 

Médium Fotografie na domácej scéne mapujú okrem jubilejných skupinových výstav aj viaceré sólo výstavy. V priestoroch Stredoeurópskeho domu fotografie, a teda galérie Martina Martinčeka sa predstaví multimediálny umelec Jan Durina so svojim komplexným príbehom ,,Devil Ninja Thorax”, v ktorom mapuje otázky duševného zdravia, identity, ľudského tela a prírody.

Fascinujúcu röntgenografiu prinesie do Múzea Fotografie v budove SEDF jej priekopník Vojtech Alexander. Úlohy kurátorov sa ujali Ľubo Stacho a Martin Kleibl. Oko diváka bude mať tento rok príležitosť zažiť naživo čaro camery obscury, ktorú si pre diváka pripravil Martin Kleibl vo veži Starej radnice. Galéria Artotéka na Kapucínskej ulici bude hostiť výstavu Milana Tittela s názvom ,,Karanténa”.

Predstavitelia domácej scény poputujú v rámci festivalu mesiac Fotografie aj do zahraničia. V priestore Slovenského inštitútu vo Viedni sa predstaví Jana Hojstričová spolu s jej výstavou ,,Exponovať znamená postrehnúť - Albumové listy”. Projekt Roba Kočana s názvom (NE)VŠEDNÉ bude vystavený v Slovenskom inštitúte v maďarskej Budapešti. 

Sprievodný festival Mesiaca fotografie - OFF festival Bratislava, bude prebiehať od 9. do 22. novembra v OC Dunaj.

rNUlife.sk / mesiacfotografie.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(2 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.