Biznis fórum Slovak Industry Vision Day privítalo takmer 200 firiem

Medzinárodné biznis fórum Slovak Industry VISION Day organizované vo štvrtok v Šamoríne Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) ponúklo priestor pre spoluprácu takmer 200 firmám zo 14 krajín. Témami boli okrem iného napríklad znižovanie energetických nákladov na výrobu, využitie umelej inteligencie v energetike, použitie dronov v priemysle či príležitosti zapojenia sa slovenských firiem do vesmírneho sektora a projektov ESA, informovala SARIO.

Slovenské firmy mohli získať aj konkrétne informácie o projektoch Plánu obnovy a odolnosti SR, o projektoch Nórskych fondov na Slovensku, ako aj o udržateľnom financovaní.

Img_2437.jpg

Slovak Industry VISION Day bolo venované Priemyslu 5.0 – príležitostiam, inšpiráciám a obchodným rokovaniam. Tematicky reflektovalo na aktuálnu situáciu a atraktívnou formou podporilo rozvoj priemyslu, rast konkurencieschopnosti našich firiem aj ekonomiky, poskytlo prezentačný priestor začínajúcim aj skúseným inovátorom.

„Technológie a potreba implementovať inovácie do výroby a procesov sú nevyhnutnou súčasťou našich životov. V agentúre SARIO v tomto ohľade robíme už dlhoročne proaktívne a systematicky nielen osvetu, ale najmä vytvárame konkrétne platformy a realizujeme aktivity, ako je aj toto podujatie,“ povedal v otváracom príhovore Róbert Šimončič, generálny riaditeľ SARIO.Img_2425.jpg

Fórum odštartovalo diskusiou štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR Petra Šveca a generálneho riaditeľa SARIO Roberta Šimončiča Čo prináša megainvestícia automobilky VOLVO krajine.

„Investície do automobilového priemyslu sú veľmi vítané, pretože patria medzi tie najkomplexnejšie. Okrem samotnej finálnej výroby v automobilovom závode totiž na seba viažu obrovské množstvo dodávateľov v krajine. Pri jednej automobilke môžeme hovoriť o stovke subdodávateľov, ale i o veľkom množstve služieb od školstva až po recykláciu. Na Slovensku sa preto môžeme tešiť, že patríme k svetovým veľmociam, čo sa týka výroby áut a vítame i novú investíciu, ktorú predstavuje prichádzajúce Volvo Cars Slovakia,“ povedal Peter Švec, štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR.

Na otváraciu diskusiu nadviazal Björn Helldén, riaditeľ Volvo Car Košice, ktorý prezentoval plány budúcej klimaticky neutrálnej fabriky na Slovensku. Zástupcovia projektu VOLVO počas Slovak Industry VISION Day rokovali aj s potenciálnymi slovenskými dodávateľmi.Img_2408.jpg

Biznis fórum ponúklo priestor na networking pre takmer 200 registrovaných firiem zo štrnástich krajín, nové možnosti spolupráce, odborné diskusie na atraktívne témy ako znižovanie energetických nákladov na výrobu, využitie umelej inteligencie v energetike, použitie dronov v priemysle či príležitosti zapojenia sa slovenských firiem do vesmírneho sektora a projektov ESA.

Slovenské firmy mohli tiež získať konkrétne informácie o projektoch Plánu obnovy a odolnostio projektoch Nórskych fondov na Slovenskuako aj o udržateľnom financovaní, ktoré účastníkom predstavil dlhoročný generálny partner ČSOB.

„Finančný sektor môžeme považovať za katalyzátor zmeny a nevyhnutný pilier pri prechode na zelenú ekonomiku. Firmy stoja pred veľkými výzvami, ako transformovať svoje fungovanie, paralelne s riešením negatívnych dopadov vývoja ekonomiky. Pretože ekologizácia a inovácia biznisu už nie je otázkou voľby, ale otázkou času. Spolu s našim akcionárom, belgickou skupinou KBC, sa už dlhodobo venujeme tomu, ako môžeme našimi riešeniami pomôcť firmám a podnikateľom na tejto ceste a som rád, že aj v tomto smere vieme byť pre nich spoľahlivým a relevantným partnerom,“ uviedol v tejto súvislosti Daniel Kollár, generálny riaditeľ ČSOB.Img_2466.jpgFoto: SARIO

Počas celého dňa podujatie dopĺňali exponáty slovenských inovatívnych technologických firiem ako Fuergy – riadenie spotreby elektrickej energie, Elis – detekcia únikov pre geomembrány, Inovuj – digitálny terapeut, Panza Robotics – robot pre nebezpečné operácie, Patak Motors roadster a iné.

Viac o podujatí: https://www.slovakindustryvisionday.com/

rNUlife.sk / Informačný servis SARIO

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.