Poliklinika Bezručova vyzýva mužov na prevenciu rakoviny prostaty Pacienti dostanú termín vyšetrenia do 5 dní

Rakovina prostaty je u mužov druhé najčastejšie onkologické ochorenie a ročne si vyžiada približne päťsto životov. Aj keď je toto ochorenie v počiatočných štádiách dobre liečiteľné, na rakovinu prostaty pre neskorý záchyt, zomiera približne každý desiaty pacient. Pre slovenských pacientov je totiž vyšetrenie prostaty stále tabu a štatistikami sa zaraďujeme na posledné priečky v rámci krajín EÚ. Poliklinika Bezručova chce tento stav zmeniť a mužov v mesiaci november pozýva na preventívne vyšetrenie. Termíny vyšetrenia dostanú pacienti do piatich dní bez poplatku za expresný termín.

Komplexné preventívmne vyšetrenie pozostáva z liekovej a rodinnej anamnézy pacienta (potenciálny výskyt ochorenia v rodine), fyzikálneho vyšetrenia hmatom a ultrazvukom (obličky, močový mechúr, prostata, semenníky), palpačného vyšetrenia semenníkov a prostaty, rektálne vyšetrenie, odber krvi a krvný test na prostatický špecifický antigén (PSA).

Rektálne vyšetrenie je vyšetrenie a kontrola cez konečník. Lekár alebo zdravotná sestra prostredníctvom ochranných rukavíc použijú svoj prst a skontrolujú prípadné problémy vnútri tela. Obvykle ide o veľmi rýchle vyšetrenie, človek pri ňom necíti bolesť. Môže odhaliť viaceré problémy v spodnej časti tela.

Rektum je posledná časť hrubého čreva, cez ktorú prechádza pevný odpad (fekálie) von z tela. Konečník je obklopený prstencom hladkého svalstva, análnym zvieračom, ktorý ho udržuje zatvorený. Pri akýchkoľvek problémoch je vhodné navštíviť lekára, ktorý dokáže cez konečník vyšetriť viacero diagnóz.

Lekár alebo zdravotná sestra by pred vykonaním rektálneho vyšetrenia mali pacientovi dôkladne vysvetliť, prečo potrebuje tento spôsob kontroly. Pacienti sa môžu cítiť nepríjemne, prípadne v rozpakoch, preto je vhodná diskusia. Pacient sa vyzlečie donaha na spodnej časti tela a zaujme polohu, ktorú mu zdravotný pracovník odporučí. Najjednoduchšia pozícia na vyšetrenie konečníka je ľah na boku a pritiahnutie kolien k brade.

Lekár alebo sestra s nasadenou rukavicou a nalubrikovaným prstom / sondou vojdú do konečníka. Nemalo byť ísť o nič bolestivé, len na pocit možno nepríjemné. Niekedy je nutné, aby pacient stiahol konečník kvôli kontrole svalov. Ak sa kontroluje mužská prostata, lekár či sestra na ňu zatlačia. Karcinóm prostaty je zvyčajne veľmi tvrdý. Môže sa objaviť nutkanie na močenie.

Rektálne vyšetrenie nie je veľmi spoľahlivé pri odhaľovaní rakoviny prostaty v počiatočnom štádiu, preto je potrebné urobiť aj krvný test na prostatický špecifický antigén (PSA), ktorý sa pri rakovine zvýši. Niektorí muži však majú rakovinu prostaty s nízkym PSA a v takýchto prípadoch je vyšetrenie konečníka jediný spôsob, ako zistiť, či majú rakovinu.

U pacientov s príznakmi choroby čriev toto vyšetrenie často nedefinuje presnú diagnózu, ale môže vylúčiť také stavy, ako je rakovina konečníka, alebo zistiť prítomnosť krvi v stolici, čo môže znamenať rakovinu hrubého čreva. Ak je diagnóza po vyšetrení prstom stále neistá, môžu byť potrebné ďalšie vyšetrenia.

Príznaky naznačujúce problém prostaty:

  • časté močenie počas dňa aj noci
  • pocit veľkého nutkania na močenie
  • dlhé čakanie na spustenie prúdu moču
  • pocit zadržiavania moču, hoci sa muž vymočil
  • slabý prúd moču (strangúria)
  • zastavenie a spustenie prúdu (intermitentnosť)
  • mimovoľné úniky moču (inkontinencia)
  • bolesť počas močenia (dyzúria)
  • krv v moči (hematúria)

Rakovina prostaty je jedným z najbežnejších typov rakoviny u mužov vo veku nad 50 rokov a riziko vzniku rakoviny prostaty sa vekom rapídne zvyšuje. Skoré štádium rakoviny prostaty nespôsobuje žiadne príznaky, preto je dôležitá pravidelná kontrola.

Výskyt rakoviny prostaty stúpa s vekom. FOTO: preventivne.sk

Prevencia je základom

Rakovina prostaty u mužov môže byť vďaka skorej diagnostike dobre liečiteľná. Problémom však je, že preventívnu prehliadku u urológa absolvuje len 6 až 12 percent mužov ročne. Lekár pri vyšetrení dokáže u pacienta odhaliť zmeny, ktoré pacienta spočiatku nebolia a nespôsobujú mu ťažkosti. „Najčastejšie ide o časté nočné močenie, slabý prúd moču alebo pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Zákerné je neraz to, že rakovina prostaty sa v skorých štádiách nemusí nijako prejaviť, a preto je dôležité absolvovať preventívnu prehliadku,“ hovorí vedúci lekár Urologického centra Bezručova, MUDr. Marek Zvanciger.

Napriek tomu, že rakovina prostaty sa týka predovšetkým mužov po päťdesiatke, urologickú preventívnu prehliadku by mali absolvovať aj mladší muži, ktorí pociťujú spomenuté ťažkosti alebo sa rakovina prostaty objavila v ich rodine.

„Pozývame všetkých mužov na preventívne vyšetrenie prostaty. Samotné vyšetrenie pre niekoho môže byť nepríjemné, je dôležité pripomenúť, že je život zachraňujúce. Všetci muži, ktorí sa k nám objednajú na preventívnu prehliadku, dostanú termín vyšetrenia do piatich dní,hovorí prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD., medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova a dodáva, že termín preventívnej prehliadky dostanú mužibez poplatku za expresný termín a uhradia si len registračný poplatok.

Viac ako dve desiatky ambulancií

V priebehu roku 2022 sa v expresnom tempe otvorilo 23 nových ambulancií v deviatich moderných medicínskych centrách Polikliniky Bezručova. V lete sa dokončilo druhé poschodie polikliniky a otvorili sa nové ambulancie: kardiologická, imunoalergologická, oftalmologická, diabetologická, ale aj Ortopedické centrum Bezručova.

Zľava: hokejista Brant Harris, HC Slovan Bratislava, MUDr. Marek Zvanciger, vedúci lekár urologického centra Bezručova, prof. MUDr. Tibor Hlavatý, medicínsky riaditeľ Polikliniky Bezručova

„Rozšírili sme aj možnosti liečby v rámci Dermatologického centra Bezručova. Pacientov s ekzémami, psoriázou či atopickou dermatitídou liečime UV a UVB svetlom, ale aj PUVA liečbou, teda ožiarením po kúpeli v špeciálnom roztoku,“ informuje prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD.

rNUlife.sk / Monika Bakošová, agentúra Grape PR / TS upravená a doplnená, DM

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.