Black Adam suverénne zasadol na trón návštevnosti slovenských kín
– počuli ste už pikošky z nakrúcania?

Najnovší komiksový veľkofilm s Dwayneom „The Rockom“ Johnsonom je filmovou udalosťou jesene. V USA si na svoje konto pripísal unikátne prvenstvo – jeho premiérový víkend sa stal najúspešnejším premiérovým víkendom spomedzi všetkých filmov, v ktorých sa herec počas svojej bohatej kariéry objavil. Na Slovensku sa jeho aktuálna snímka takisto umiestnila na vrchole rebríčka návštevnosti s obrovským náskokom oproti druhému miestu. Film počas otváracieho víkendu videlo 24 815 divákov a diváčok, spolu s predpremiérovými uvedeniami dohromady už 26 697 párov očí.

Príbeh venuje pozornosť svojskému antihrdinovi, ktorý pred 5 000 rokmi získal svoje sily od starovekých bohov. Nenarábal s nimi však celkom podľa ich predstáv, preto ho mocní čarodejníci uväznili tak, aby sa z väzenia už nikdy nedostal. Nevydarená archeologická operácia ho však vypustí na slobodu a on sa musí zorientovať v súčasnom svete aj vo vlastných hodnotách. Využije svoje nadľudské superschopnosti, porovnateľné so Supermanovými, na vykonanie pomsty, alebo na pomoc ľudstvu?

Black Adam patrí medzi najrozporuplnejšie postavy komiksového sveta vydavateľstva DC Comics. Vo svojej histórii stál viackrát na strane dobra i zla a zmeral si sily s najmocnejšími superhrdinami všetkých čias. Úspech v kinách i potitulková scéna filmu naznačujú, že sa môžeme tešiť na návrat The Rocka k jeho najnovšej úlohe. Výpočet zaujímavostí z nakrúcania naznačuje, že na pľaci prevládala dobrá nálada a prístup ozajstných srdciarov, zrejme sa teda návratu nikto nebude brániť.

Black Adam je po dlhých týždňoch veľký akčný blockbuster, no zároveň aj test reštartu staronového filmového štúdia. Je to prvý DC film pod novým vedením Warner Bros., ktorý zažil odklad kvôli trikovej náročnosti a očakávania sú vybičované na maximum. Nového hrdinu hrá The Rock, takže aj fanúšikovia sú zvedaví, ako sa zhostil komiksovej postavy a ako prerazil v žánri. Black Adam niektoré očakávania plní, iné nie. Mať nie celkom vyjasnenú postavu poháňanú najmä hnevom je vpodstate dobrý nápad. Samostatný film a dvojhodinová triková jazda sa dá užiť. No veľký reštart v DC sa nekoná a pomyslená latka kvality sa zatiaľ až tak nezvýšila. Očakávania teda zatiaľ zaostávajú nad realitou a sú skôr zbožným prianím Waltera Hamadu, nového šéfa štúdia. A okrem dvoch mien je tu najmä zostava neznámych hercov.

Black Adam (USA, 2022, 125 min.)
Réžia: Jaume Collet-Serra. Scenár: Adam Sztykiel, Rory Haines, Sohrab Noshirvani. Hrajú: Dwayne Johnson, Aldis Hodge, Noah Centineo, Sarah Shahi, Marwan Kenzari, Quintessa Swindell, Pierce Brosnan

10 zaujímavostí z nakrúcania:

  • Dwayne Johnson okrem stvárnenia hlavnej úlohy film aj spoluprodukoval. S producentom menom Hiram Garcia sú dlhoročnými priateľmi a spolu s ostatnými producentmi – Beauom FlynnomDanym Garciom – boli v mladosti nadšenými čitateľmi komiksov.
  • Režisér Jaume Collet-Serra púšťal každý deň hudbu ľuďom, ktorí pripravovali scénu. Melódia z jeho dobového „magneťáku“ ozdobeného logom Black Adam s bleskom údajne vždy navodila správnu atmosféru.
  • Herec Mo Amer, ktorý vo filme stvárňuje elektrikára Karima, sa vždy rád podelil o vlastné pesničky zo svojho menšieho, ale stále výkonného magnetofónu.
  • Prototyp Adamovho superkostýmu mal všité vypchávky a  Johnsonovi nesedel – keďže jeho skutočné svaly boli väčšie, vypchávky neboli potrebné.
  • Aldis Hodge, ktorý stvárnil člena Justice Society (Spolku spravodlivosti) Hawkmana, je aj profesionálnym návrhárom hodiniek a vo filme nosil hodinky, ktoré sám navrhol.
  • Bodhi Sabongui, najmladší z hereckého obsadenia, sa kvôli role Amona naučil jazdiť na skateboarde.
  • Tím pre vizuálne efekty urobil 800 skenov tiel hercov a komparzu, aby ich mohol použiť na vytvorenie veľkého davu, ktorý bol potrebný v niekoľkých scénach vo fiktívnom veľkomeste Kahndaq.
  • Robotické rameno, ktoré dvíhalo Dwayna Johnsona do vzduchu, aby lietal, bolo repasované z modelu vyrobeného najväčším výrobcom robotov na svete, ktorý montuje autá, lode aj návesy.
  • Vedúci výpravy Tom Meyer poveril svojho dlhoročného výtvarníka, aby vytvoril  fiktívny kahndacký jazyk, ktorý je vo filme počuť niekoľkokrát.
  • Tvorcovia do filmu ukryli pre pozorných fanúšikov DC univerza a superhrdinov množstvo tzv. easter eggov, odkazov na iné diela. Koľko ich na prvé pozretie nájdete?

rNUlife.sk / Peter Gašparík, PR Continental film / Zdroj fotografií: Continental film

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.