Festival letectva predstaví slovenský unikát! Lietať sa bude v noci a piešťanské nebo bude pri tom žiariť

Festival letectva prinesie na piešťanské letisko 6. – 8. mája 2022 slovenský unikát. Lietadlá budú predvádzať akrobacie nielen cez deň, ale aj v noci a celá šou bude okorenená pyrotechnickými a laserovými efektmi. Novinkou bude aj šou so 100 dronmi a balónová šou. Rovnako bohatý program ako pre dospelých je pripravený aj pre deti.

Začiatok mája bude naozaj veľkolepý. Festival letectva, Piešťany 2022 (6. – 8. mája 2022) ponúkne bezpochyby veľkorysý program. Od piatka je pre návštevníkov pripravená európska výstava letectva – Aeroexpo, kde bude možné obdivovať viac ako 70 kusov leteckej techniky z celej Európy. Bonbónikom budú kúsky, ktoré zožali úspech aj na nedávnom EXPO v Dubaji a pripravená je slovenská premiéra ultraľahkého vrtuľníka. Organizátori sprístupnia túto výstavu pre všetkých záujemcov už v piatok, 6. mája od 9:00 hod. do 14:00 hod. zadarmo.

Následne sa letisko pre verejnosť uzavrie, aby mohla nastať príprava na najväčší ťahák tohtoročného Festivalu letectva. Od 17:00 hod. do 23:00 hod. sa môžu návštevníci tešiť na lety, ktoré budú na Slovensku absolútnou novinkou, lietať sa bude za šera a v noci. Viacerí účastníci majú na špeciálne upravených lietadlách, vrtuľníkoch, vetroňoch či padákoch umiestnené rôzne farebné dymy a pyrotechniku.

„Nočná šou je niečo nové, nepoznané a jej organizácia v sebe zahŕňa obrovské množstvo práce a koordinácie účastníkov z viacerých krajín. Ľudia z organizačného tímu musia myslieť na cielenú a správnu spoluprácu pozemných efektov s letovými ukážkami a, samozrejme, pyrotechnickými efektmi. Unikátna bude aj šou so 100 dronmi, ktorá na Slovensku ešte nebola, ako aj balónová šou s hudobným doprovodom s maximálnym ohľadom na bezpečnosť návštevníkov. Tešiť sa môžu na multimediálnu šou s laserami a lúčmi, ktoré vytvárajú špeciálne efekty,“ sumarizuje Hubert Štoksa, riaditeľ Festivalu letectva.

V sobotu, 7. mája 2022 sa  brány letiska otvoria o 10:00 hod. a lietať sa bude nielen v noci, ale výdatne aj cez deň. Pripravený je zároveň pestrý sprievodný program. Popri letových ukážkach sa zabavia aj celé rodiny. Na ploche až 8000 m2 bude pre všetky vekové kategórie k dispozícii zdarma rodinná a detská zóna. Pre tých menších, ale aj  tínedžerov je pripravená zábava a športové vyžitie. Okrem leteckých exhibícií historických lietadiel bude pre návštevníkov sprístupnená aj vonkajšia expozícia Vojenského historického múzea. V rámci spomienky spojenej s výročím úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika sa objaví aj kus opláštenia z lietadla Caproni Ca.33, v ktorom roku 1919 zahynul. V nedeľu, 8. mája bude Letisko Piešťany pre návštevníkov prístupné od 10:00 hod. do 17:00 hod. a lietať sa bude len počas dňa.

Na čo sa môžeme tešiť?

Okrem tradičnej účasti lietadiel Vzdušných síl OS SR a Letky Ministerstva vnútra SR sa na Festivale letectva predstaví škandinávska akrobatická skupina CATWALK – lietajúce mačky pózujúce na krídlach lietadla. Návštevníci budú môcť sledovať formáciu Ragnarök, ale aj pilotov so sólo ukážkami dvojplošníkov Thor a Fenhir. Chýbať nebudú akrobatickí velikáni, Zoltán Veres z Maďarska, Marek Choim z Poľska, Martin Šonka z Českej republiky či  Kairys Jurgis z Litvy na Suchoji Su-31.

Profesionálne vystúpenie predvedie aj zoskupenie slovenských a českých parašutistov Compact Skydive Team či poľského teamu Sky Magic. Z Poľska na piešťanské letisko priletí aj MiG 15 a letecký kúzelník Dawid Walas na vrtuľnícku BO 105. Návštevníci sa môžu ďalej tešiť na nezabudnuteľných Očovských bačov so 40-ročnou tradíciou, ale aj na nováčikov - zoskupenie štyroch lietadiel Viper SD-4. Nadšenci histórie sa potešia účasti Pterodactyl Flight a historických kúskov – lietadiel Beech C45H Expeditor, Jak3 či BF109 Messerschmitt.

Informácie o predpredaji vstupeniek, programe a ďalších aktualitách nájdete na: www.festivalletectva.skwww.predpredaj.sk

rNUlife.sk / Ivana Kapráliková, PR SLA

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.