Cenu Nadácie Tatra banky získalo šesť slovenských umelcov

 V piatok 26. novembra 2021 boli vyhlásení laureáti 26. ročníka Ceny Nadácie Tatra banky za umenie. Sošku Múzy si ako Hlavnú cenu odnieslo Šesť slovenských umelcov, a to : Juraj Johanides, Sláva Daubnerová, Zuzana Gombošová, Andrej Šeban, Ivana Gibová a Juraj Gábor.

Za audiovizuálnu tvorbu získal ocenenie Juraj Johanides za réžiu cyklu Chvíľka poézie, ktorú natočil pre RTVS. V kategórii divadlo ocenila nadácia Slávu Daubnerovú za réžiu, scenár a herecký výkon v inscenácii SĽUK-u Masterpiece. Zuzana Gombošová dostala cenu za dizajn, konkrétne za vytvorenie biomateriálu Malai.

V kategórii hudba sa stal laureátom Andrej Šeban za autorstvo a interpretáciu Rock and Roll z Rači. Za poviedkový komiks Eklektik Bastard ocenili Ivanu Gibovú v kategórii literatúra. V kategórii Výtvarné umenie si sošku odniesol Juraj Gábor, ktorý získal ocenenie za multikontextuálny projekt Dopĺňanie Sphéry/Completing the Sphere.

Nadácia ocenila aj mladých tvorcov do 30 rokov. Ocenenie Mladý tvorca v tomto roku získali Adam Gajdoš a Kristína Tomanová za námet dokumentárneho seriálu Ikony a Slávka Zámečníková za titulnú postavu v opere Korunovácia Poppey. Ďalej to boli Andrej Čanecký a Andrej Barčák za vizuálnu identitu Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Richard Autner za autorstvo a interpretáciu albumu Odpovede, Dominika Moravčíková za knihu básní Deti Hamelnu, ako aj Kvet Nguyen za autorskú výstavu Reframing possibilities.

VIAC na:

https://www.nadaciatatrabanky.sk/cena-za-umenie/

rNUlife.sk / tasr, nadaciatatrabanky.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.