Laureátom Ceny európskeho občana za rok 2021 sa stala online platforma Zmudri

Tohtoročnú Cenu európskeho občana získala za Slovensko platforma Zmudri. Ocitla sa tak medzi 28 laureátmi z 27 krajín Európskej únie. Slávnostné odovzdanie ceny je naplánované na jeseň.

Zmudri je nezisková online platforma, ktorej cieľom je prinášať mladým ľuďom overené informácie, praktické tipy a rady v oblastiach využiteľných v bežnom živote. Organizuje kurzy na rôzne témy, medzi ktoré patrí kritické myslenie, finančná gramotnosť, výber vysokej školy, zvládanie stresu a mnoho ďalších.
„V Zmudri sa cez naše video kurzy snažíme mladým ľuďom ukázať, že byť občanom nielen demokratického Slovenska, ale aj EÚ, nie je „len tak“. Mladí ľudia tvoria 26% populácie, ale 100% našej budúcnosti, preto je dôležité, aby im to, čo sa deje okolo nich, nebolo ľahostajné. Zisk Ceny európskeho občana 2021a ocenenie tohto nášho úsilia nás preto nesmierne teší,“ uviedol zakladateľ projektu Julian Gerhart.

Tohtoročný laureát si cenu prevezme na ceremónii, ktorú na jeseň zorganizuje Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku. V novembri by sa v Bruseli malo konať aj slávnostné ocenenie víťazov zo všetkých členských štátov EÚ.

Európsky parlament každoročne udeľuje Cenu európskeho občana za mimoriadne úspechy alebo výnimočnú angažovanosť v oblasti podpory vzájomného porozumenia a užšej integrácie medzi občanmi členských štátov, cezhraničnej alebo nadnárodnej spolupráce v rámci EÚ, nadnárodnej kultúrnej spolupráce, ktorá prispieva k posilneniu európskeho ducha, za príspevok k projektom, ktoré súvisia s aktuálnym Európskym rokom, či za činnosti, ktoré sú prejavom hodnôt zakotvených v Charte základných práv EÚ. Cenu získava z každého členského štátu aspoň jeden laureát, výnimočne je však možné vybrať viac než jedného laureáta za členský štát.

V predchádzajúcich rokoch cenu za Slovensko získali Olympiáda ľudských práv, Divadlo z pasáže, fotograf Šymon Kliman, predsedníčka Ligy proti rakovine Eva Siracká, kultúrny a spoločenský zväz Csemadok či bloger Ján Benčík.

Užitočné odkazy Ceny udeľované Európskym parlamentom

rNUlife.sk / Ján Jakubov, ZEPnaSK

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.