ANDREJ MUTŇANSKÝ PREDSTAVUJE SVOJE NOVÉ EP A Q U A

Melancholická nálada, sláčikové nástroje a nekomplikované prvky elektroniky vystihujú nové EP od Andreja Mutňanského, ktoré dostalo názov A Q U A. Slovenský spevák a skladateľ sa skoro po 10-tich rokoch opäť vracia k slovenčine. Práve spojenie príjemnej melodickosti s prvkami popu a naturálnosti po textovej stránke, poslucháča postupne vnára do vôd nového EP, ktoré balansuje na pomyselnej hranici rádiového éteru.

EP otvára, čo sa týka minutáže, najdlhšia skladba s názvom Porcelán a istým spôsobom naznačuje smer, akým sa celé EP uberá: „Keď som po svojom poslednom hudobnom počine v podobe albumu Heartbeat uvažoval, ako sa budem ďalej hudobne realizovať, vedel som, že chcem, pokiaľ možno čo najviac vykročiť zo svojej hudobnej komfortnej zóny. Chcel som byť úprimnejší hlavne vo svojom vzťahu k hudbe, a tým pádom aj k ľudom, čo budú moje piesne počúvať. Snažil som sa vystríhať rôznym súčasným hudobným a zvukovým trendom, čo myslím, sa mi z veľkej časti aj podarilo.“ Vo veľkej miere určite pomohla aj slovenčina, ktorej sa Andrej dlhé roky vyhýbal: „Minulý rok sa v mojom živote odohrali udalosti, ktoré mňa a samozrejme celé moje vnímanie hudby veľmi zmenili. Veľa vecí som si uvedomil a kritickejšie sa nad nimi zamyslel. Jednou z nich bolo aj upustenie od anglicky spievaných textov, v čom mi veľmi pomohla moja manželka Patrícia, ktorá okrem jednej skladby otextovala celé EP. Zrazu som mal pocit, akoby všetky slovné spojenia, obrazy a nálady textov dokonale dotvárali hudobnú stránku piesní, čo sa nám v predchádzajúcich spoluprácach nie vždy darilo.“ Zvukovú stránku nového EP zastrešil skladateľsky aj produkčne Andrej a výsledný mastering mal na starosti Marek Šurin.

Druhou skladbou je azda najsilnejšia pieseň celého EP a volá sa Nad horami. Andrej ju venoval pamiatke svojho náhle zosnulého brata, Martina Mutňanského. „Na piesni som pracoval s malými prestávkami skoro rok. Veľakrát sa mi stalo, že som skladbu vyexportoval na výsledný mastering, no po nejakom čase a opätovnom vypočutí som nachádzal miesta, ktoré som chcel ešte vylepšiť. Táto skladba bola prvá po vydaní albumu Heartbeat a ani som len netušil, že nakoniec budú po nej nasledovať aj ostatné piesne v slovenčine,“ vysvetľuje Andrej. Pieseň opisuje cestu dvoch bratov kráčajúcich lúkami a lesom na ich obľúbené miesto v horách. Pieseň taktiež hovorí o náhlej strate milovaného človeka, o žiali a beznádeji. Človek si kladie sám sebe otázky, pýta sa či má vieru a chuť pokračovať.

Po skladbe Nad horami pokračuje EP piesňou Roj Perzeidov, ktorá svojou intímnosťou príjemne vnára poslucháča do atmosféry jazernej hladiny pod nočnou oblohou. Táto skladba sa odlišuje aj tým, že si k nej Andrej prizval vokálnu výpomoc v podobe známej slovenskej speváčky Zuzany Mikulcovej. „Na Zuzku som natrafil úplnou náhodou pri počúvaní rádia. Hneď som mal pocit, že by sa jej hlas mohol hodiť k práve vtedy pripravovanej skladbe Roj Perzeidov. Hneď ako som prišiel domov som jej napísal s ponukou spolupráce. Veľmi ma potešilo, že súhlasila a musím priznať, že skladbe dodala úplne iný a lepší rozmer. Žiaľ, v týchto časoch pandémie sme sa v štúdiu osobne nestretli a Zuzana mi svoje vokálne party poslala cez internet.“

„Pieseň Močiar vznikla pomerne náhodne, a to otváraním starších nedokončených projektov v mojom štúdiu. Základným kameňom bol gitarový melodický náčrt môjho brata Martina, ktorý sme, už si ani nepamätám z akého dôvodu, nedokončili. Priznám sa, že táto skladba vznikala veľmi spontánne a oproti ostatným skladbám aj za veľmi krátky čas.“ Spomínaná štvrtá pieseň vyobrazuje častokrát bezvýchodiskovú situáciu, v ktorej sa až vtedy veľa z nás obracia k Bohu a prosí o radu či o pomoc. Textovo pieseň pomocou obrazov prírody opisuje pochmúrny stav mysle s nádejou na lepší koniec. Práve to sa nesie celou piesňou, nakoľko práve Močiar znie oproti ostatným skladbám najviac rytmicky a pozitívne.

Najchladnejšia skladba

Nové EP A Q U A uzatvára azda najrýchlejšia skladba s názvom Ľadopád. Piesni nemožno odoprieť dynamickosť a istú hudobnú priamočiarosť. Hovorí aj o tom, ako v niektorých životných situáciách je toho na človeka tak veľa, že stráca pojem o tom, čo je realita, a čo iba výplody fantázie. Na človeka sa začnú sypať rôzne situácie a má pocit, akoby zostal zaseknutý v ľadopáde.

A Q U A pozostáva z piatich skladieb a v rozšírenej verzii dopĺňajú EP ešte tri bonusové verzie pôvodných piesní. „Práca na tomto EP bola v istých časoch mojím vykúpením a útekom do samoty, kedy som mohol prostredníctvom hudby vykričať svoje pocity. Nové EP má jeden zaujímavý spoločný menovateľ a ním je voda, ktorá je v každej piesni vyobrazená v inej podobe či forme. Pri prvých dvoch skladbách vznikla tematika vody náhodne, no potom sme ostatné texty smerovali práve týmto smerom,“ dopĺňa Andrej. Začiatkom roka sa poslucháči môžu tešiť aj na videoklip k jednej z piesní.

Spotify: https://open.spotify.com/album/0lVoC1PdUpME3PGXPisC1z?si=PuiIiXa-R56k4z5oFL8dEA Soundcloud:https://soundcloud.com/andrew-may-music/sets/andrej-mutnansky-a-q-u-a-ep

rNUlife.sk / TS ANDREJ MUTŇANSKÝ

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.