Predseda EP David Sassoli k nákaze COVID-19: Európa ukazuje silu solidarity

EÚ pracuje na historicky najväčšom balíku podporných opatrení, ktoré by mali zmierniť dopady nákazy COVID-19, vyhlásil vo štvrtok predseda EP David Sassoli zdôrazňujúc, že nik neostane sám.

Celá EÚ čelila zahraničnej kritike o podcenení pandémie COVID-19, čo zo začiatku byrokratický moloch nechcel pripusiť. No neskôr sa tak stalo a to priamo z úst predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej v rozhovore s nemeckým denníkom Bild, kde pripustila, že spolu s ďalšími politikmi podcenila nový typ koronavírusu.

​"Myslím, že my všetci, ktorí nie sme experti, sme na začiatku koronavírus podcenili," povedala. Teraz už však podľa jej presvedčenia všetci pochopili, že opatrenia, ktoré ešte pred dvoma, troma týždňami zneli drasticky, sú potrebné. Európa je podľa nej teraz centrom krízy.

"Náš zdravotnícky systém je už nanajvýš zaťažený," uviedla von der Leyenová, podľa ktorej sú aj preto potrebné novo prijaté opatrenia, medzi ktoré patrí tiež uzavretie vonkajších hraníc Európskej únie na 30 dní.

Pokiaľ ide o cezhraničnú dopravu v rámci EÚ, verí predsedníčka EK, že sa v najbližších dňoch podarí zabezpečiť, aby bola opäť bezproblémová. Uzávierky hraníc a prísnejších kontrol teraz vedú k dlhým zápcham pred niektorými vnútroeuópskymi hranicami.

Ďalšie opatrenia ako napríklad zákazy vychádzania sú podľa von der Leyenovej na rozhodnutí jednotlivých členských štátov. "Je dôležité to tiež rešpektovať," myslí si. "To nie je nič, čo by sa jednoducho nariadilo z Európy," podotkla tiež šéfka EK, podľa ktorej sa Európa s koronavírusom bude potýkať ešte dlho.

Predseda Európskeho parlamentu David Sassoli po videokonferencii s lídrami poslaneckých klubov zvolal na 26. marca mimoriadne plenárne zasadnutie, ktoré by malo schváliť opatrenia na boj proti nákaze COVID-19 a jej následkom. Pôjde o prvé plenárne zasadnutie, na ktorom budú poslanci hlasovať na diaľku.

Predseda EP po diskusii s lídrami poslaneckých klubov vyhlásil: „Chcem vyjadriť svoju účasť všetkým trpiacim a tým, ktorí stratili svojich milovaných. Chcem zdôrazniť môj obdiv a podporu všetkým tým, ktorí sú v prvej línii boja proti tejto pandémii. Čeliac tejto dramatickej situácii a majúc povinnosť chrániť životy, živobytie a stabilitu pre všetkých, Európska únia koná. Iste, museli sme bojovať proti národnému sebectvu, teraz je však jasné, ako sa s touto mimoriadnou situáciou vysporiadame.‟

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt eu koronavirus

„Včerajšie rozhodnutie Európskej centrálnej banky uvoľniť 750 miliárd eur sa pridáva k výzvam Parlamentu, k opatreniam Komisie a štátov, k ďalším možným iniciatívam, akou je mobilizácia 500 miliárd eur v rámci Európskeho mechanizmus pre stabilitu, takzvaného záchranného fondu. Hovoríme o intervencii, ktorá celkovo dosahuje temer dva bilióny eur. Ide o najväčšiu demonštráciu sily európskej solidarity, akú kto kedy videl. Väčšiu, ako bol dokonca aj Marshallov plán, teda program, ktorý nám pomohol dostať sa z trosiek druhej svetovej vojny,‟ dodal Sassoli.

„Tieto peniaze nám pomôžu obmedziť dopady nákazy COVID-19 a podporia výskum zameraný na nájdenie účinnej vakcíny. Poskytnú užitočné zdroje na podporu nášho hospodárstva a nášho modelu sociálnej ochrany. Ochránia pracovné miesta, podniky a zaistia, že rodiny nebudú v týchto neľahkých časoch ponechané samé na seba. Peniaze budú v tejto fáze poskytnuté zdravotníckym zariadeniam, doktorom a ďalšiemu personálu, ktorý zanietene a šľachetne zachraňuje životy mnohých. Únia nemôže dovoliť, aby ktokoľvek ostal sám. Nikto nebude ponechaný sám na seba.‟

„Európsky parlament si plní svoje povinnosti a bude si ich plniť aj naďalej. Bol som rozhodnutý, že Parlament zostane otvorený, pretože demokraciu nemôže zastaviť vírus, pretože sme jedinou európskou inštitúciou zvolenou jej občanmi a chceme ich naďalej zastupovať a chrániť.‟

„Sú to ťažké časy. Chceme byť blízko k rodinám, ktoré prišli o svojich milovaných, k tým, ktorí sú chorí, a k európskym krajanom, ktorí zažívajú chvíle veľkého strachu. Musíme využiť všetku našu energiu a apelovať na zodpovednosť nás všetkých. Európa uspeje iba ak budeme jednotní, odvážni a budeme sa navzájom podporovať,‟ dodal na záver predseda EP David Sassoli.

Vyhlásenie predsedu EP Davida Sassoliho

Redakcia NUlife.sk / Zastúpenie EK a EP na Slovensku

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.