Krištáľové krídlo nie je anketa, je to energia, sila, schopnosť génia sťa krídlo v rozlete či genius loci ľudskosti a múdrosti

Už túto Nedeľu 9. februára 2020 sa po 23. krát dozvieme mená laureátov Krištáľového krídla. V 10 kategóriách je 28 nominácií a 2 mimoriadne ceny. Oceňovanie najvýznamnejších osobností kultúrnej, vedeckej, hospodárskej i umeleckej sféry budú moderovať Jarmila Lajčáková Hargašová a standupista Jakub Zitrón Ťapák. ***AKTUALIZOVANÉ : POZRITE SI LAUREÁTOV***

Päťdesiat porotcov vyberalo v tajnom hlasovaní osobnosti a ich počiny roka 2019 z 320 návrhov. Tie mohla ako každý rok podávať odborná aj široká verejnosť. “Išlo o neľahké rozhodovanie významných osobností v 11 porotách, ktoré sú vo svojich oblastiach špičkovými odborníkmi. Vedia profesionálne zhodnotiť výsledky práce nominovaných, a preto sú všetci laureáti skutočne čistí ako krištáľ,“ hrdo zdôrazňuje predseda Veľkej poroty Krištáľového krídla a predseda predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriel Csollár.

V kategórii Mimoriadna cena 2019 bolo podaných 60 nominácií. “Ide skutočne o rekordný počet. Po zvážení všetkých osobností sme sa zhodli na ocenení Ivana Vuleva a Jozefa Cillera. Ivan Vulev je špičkový odborník a priekopník nového medicínskeho odboru intervenčnej rádiológie a Jozef Ciller je medzinárodne uznávaný divadelný a filmový scénograf. Obe tieto osobnosti nás svojou tvrdou prácou a výsledkami presvedčili, že Mimoriadna cena patrí práve im,“ dopĺňa Csollár.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kristalove kridlo dáva príležitosť mladým
Jakub Zitrón Ťapák, Gabriel Csollár, Mária Vaškovičová, Kali, Izabela Pažítková

Tento rok organizátori prichádzajú aj s novým dizajnom sošky Krištáľového krídla. Stojí za ním dvojica umelcov – Akad. soch. dizajnér Patrik Illo a minuloročný laureát Akad. soch. Ján Ťapák. Spojenie krehkého skla reprezentujúceho dušu človeka a silného bronzového základu vyjadruje podstatu myšlienky celého Krištáľového krídla.

„Roky som cítila, že vizuál by sa mal vyvíjať tak, ako sa prirodzene vyvíja aj Krištáľové krídlo. Aj to, že ocenenie nemôže byť len z krištáľu. Chýbalo mi tam niečo pevné, čo drží ducha človeka. Nový dizajn a kombinácia bronzu a skla je vyjadrením spojenia myšlienky, talentu a schopnosti človeka dosiahnuť nadpriemerné ľudské výkony,“ vysvetľuje autorka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová.

zdroj: Krištáľové krídlo

Raper aj stand-up comedy Jedným z nominovaných v kategórii populárna hudba je aj raper Kali. Vydal jubilejný desiaty album s názvom „Ale ne“ a ako jediný slovenský rapper získal za dva mesiace 3 milióny pozretí na Youtube so skladbou „Letový režim“. „Veľmi sa z nominácie teším, pretože som prvý z môjho žánru, kto ju získal. Pre mňa osobne má Krištáľové krídlo umeleckejšiu atmosféru ako iné ocenenia,“ hodnotí nomináciu Kali.

"Nielen šediny prinášajú úspech", to je motto Krištáľového krídla, ktoré dáva príležitosť aj mladým.

Moderátorkou galavečera bude Jarmila Lajčáková - Hargašová a v moderátorskej premiére sa predstaví komik Jakub Zitrón Ťapák. „Primárne sa venujem stand-up comedy, čo je úplne iný žáner, ale verím, že to bude aj pre mňa dobrá skúsenosť a ľudia sa zabavia. Minulý rok sa stal laureátom aj môj otec, na ktorého som extrémne hrdý, a to je tiež za mňa pekné prepojenie. Aj preto som prijal túto ponuku,“ priznáva Zitrón. „Krištáľové krídlo má peknú myšlienku, vzdáva hold a rešpekt ľuďom, ktorí naozaj pracujú a ich výsledky vidno u širšej verejnosti. Oceniť ich prácu je preto viac ako žiadúce.”

"U geniálnych ľudí nie je víťaz, víťazom sú nominovaní. Oni medzi sebou nesúťažia, akurát jeden z nich dostane ten symbol, tú cenu, no víťazmi sú všetci." dopĺňa Mária Vaškovičová.

Prekvapením galavečera bude Milan Kňažko ako účinkujúci, v programe vystúpia skupina Hex, Kali, Lúčnica, Milan Kňažko aj dueto Peter Cmorík a Tereza Mašková. Sprevádzať ich bude Orchester Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Adriana Kokoša.

Zoznam 29-tich nominovaných a LAUREÁTOV v 23.ročníku Krištáľového krídla nájdete na: ://www.nulife.sk/nulife/2020/01/21/laureatov-kristaloveho-kridla-za-rok-2019-spozname-uz-9-februara/.

LAUREÁTI ZA ROK 2019 ***AKTUALIZOVANÉ***

Divadlo a audiovizuálne umenie: Juraj Kukura
Filantropia: Eva Klikáčová
Hospodárstvo: Branislav Cvik a Ľubomír Vančo Hudba: Juraj Griglák
Medicína a veda: Róbert Hatala
Publicistika a literatúra: Rudolf Dobiáš
Populárna hudba: Sima Martausová
Šport: Petra Vlhová
Výtvarné umenie: Oto Bachorík
Inovácie a startupy: Radoslav Danilak

Mimoriadna cena : Jozef Ciller a Ivan Vulev

DM, Redakcia NUlife.sk / TS upravená a doplnená / kristalovekridlo.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov
(2 votes, average: 4,50 out of 5)
Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.