Laureátov Krištáľového krídla za rok 2019 spoznáme už 9. februára

Veľká porota Krištáľového krídla rozhodla o finálových nomináciách na Krištáľové krídlo za rok 2019. Laureáti 23. ročníka Krištáľového krídla budú vyhlásení počas pripravovaného galavečera, ktorý sa uskutoční 9. februára 2020 v novej budove SND v priamom prenose na Jednotke RTVS. Nad podujatím opätovne prevzal záštitu predseda vlády SR Peter Pellegrini.

Predsedovia odborných porôt v desiatich kategóriách sa stretli 7. novembra 2019, aby informovali predsedu Veľkej poroty, predsedu predstavenstva COOP Jednota Slovensko Gabriela Csollára, o priebehu a výbere nominácií z návrhov verejnosti. Každý z predsedov predstavil troch nominovaných a dôvody, ktoré ich viedli k tomuto výberu. Veľká porota odsúhlasila 3 nominácie v každej kategórii, o ktorých rozhodli jednotlivé poroty v tajnom hlasovaní. Tie zasadali v novembri vždy za prítomnosti autorky a producentky Krištáľového krídla Márie Vaškovičovej. Zapečatené obálky odovzdali Gabrielovi Csollárovi a Márii Vaškovičovej práve na zasadnutí Veľkej poroty.

Medzi nominovanými sú aj Cigánski diabli.

Medzi nominovanými je speváčka Sima Martausová, rapper Kali, skupina Cigánski Diabli, herec Juraj Kukura, hudobná skladateľka Ľubica Čekovská, spisovateľ Rudolf Dobiáš, ale aj lyžiarka Petra Vlhová, či kajakár Erik Vlček. Porotcovia zároveň na tomto stretnutí rozhodovali o laureátoch Mimoriadnej ceny. Zo všetkých zaslaných návrhov na nominácie, ktoré boli v súlade so štatútom Krištáľového krídla, Veľká porota rozhodla, že laureátmi Mimoriadnej ceny sa stanú medzinárodne uznávaný scénograf Jozef Ciller a priekopník v oblasti intervenčnej rádiológie MUDr. Ivan Vulev.

„Musím s uznaním skonštatovať, že porotcovia vybrali väčšinu nominovaných zo zaslaných návrhov, ktoré nám verejnosť posielala do 20. októbra prostredníctvom online formulára. Všetkým, ktorí zaslali svoje návrhy, chcem veľmi pekne poďakovať za pomoc. Vďaka týmto návrhom sme opäť mohli vybrať výnimočné osobnosti s významnými počinmi v roku 2019“, zhodnotila Mária Vaškovičová.

Koľko bodov udelili odborní porotcovia jednotlivým nominovaným vo svojej kategórii je tajné. Zatiaľ sú všetky obálky až do slávnostného galavečera uložené v trezore u predsedu Veľkej poroty. Otvoria ich až krátko pred začiatkom galavečera za prítomnosti predsedov jednotlivých porôt a vybraných médií. 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt kristalove kridlo nova socha
Krištáľové krídlo prichádza s novou soškou pre ocenených

Krištáľové krídlo je každoročne udeľované ocenenie osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odbore mimoriadny úspech. Ocenenie je udeľované od roku 1997 v rôznych oblastiach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.

FINÁLOVÉ NOMINÁCIE na Krištáľové krídlo za rok 2019 ***AKTUALIZOVANÉ : ZVÝRAZNENÍ SÚ LAUREÁTI***

Divadlo a audiovizuálne umenie: Juraj Kukura, sestry Zuzana Mistríková a Ľubica Orechovská, Tomáš Grega

Filantropia: Eva Klikáčová, Pavel Mihaľák, Marcela Václavková Konrádová

Hospodárstvo: Pavol Jakubec, Branislav Cvik a Ľubomír Vančo, Pavol Demáček

Hudba: Juraj Griglák, Ľubica Čekovská, Cigánski Diabli

Medicína a veda: Ján Tkáč, Rudolf Hrčka, Róbert Hatala

Publicistika a literatúra: Rudolf Dobiáš, Stanislav Rakús, Táňa Kusá

Populárna hudba: Sima Martausová, Vladimír Krausz, Kali

Šport: Petra Vlhová, Erik Vlček, Ján Volko

Výtvarné umenie: Rudolf Sikora, Oto Bachorík, Ivan Čobej

Inovácie a startupy: Radoslav Danilák, Mária Virčíková, Peter Komorník

Redakcia NUlife.sk / TS Krištáľové krídlo

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.