Divadelný ústav sa stal partnerom Google Arts & Culture

Virtuálnu prechádzku slovenským divadelným storočím ponúka Divadelný ústav, ktorý vo štvrtok informoval, že sa stal v poradí 20. slovenským partnerom platformy Google Arts & Culture. Používatelia z celého sveta sa tak môžu vďaka zobrazeniu Street View virtuálne prejsť výstavou Divadelné storočie - stopy a postoje, zrealizovanej k 100. výročiu od založenia Slovenského národného divadla (SND).

Pri príležitosti minuloročného 100. výročia od založenia Slovenského národného divadla pripravil Divadelný ústav v spolupráci so Slovenským národným múzeom – Historickým múzeom výstavu Divadelné storočie – stopy a postoje, ktorou sa oddnes môžu používatelia z celého sveta poprechádzať aj virtuálne vďaka zobrazeniu Street View.

Galavečer "...tak sme my..." k 100. výročiu Slovenského národného divadla. Foto: Zdenko Hanout

Históriou slovenského divadla používateľov sprevádza aj 10 unikátnych online výstav, ktoré približujú významné slovenské osobnosti či architektúru pôvodného Slovenského národného divadla. Nechýba ani divadelná tvorba v podobe bábkového Fausta či hier z pera Williama Shakespeara.

Používatelia majú možnosť sa vďaka zobrazeniu Street View virtuálne prejsť veľkolepou výstavou Divadelné storočie – stopy a postoje, ktorá prináša pohľad na divadelný život na území Slovenska.

Majú tak možnosť zoznámiť sa s významnými osobnosťami slovenského divadla, s najzaujímavejšími slovenskými inscenáciami za ostatných sto rokov, pozrieť sa na slovenskú divadelnú kritiku, festivaly a divadelný plagát, historické dokumenty, fotografie, kostýmy, audiovizuálne ukážky z rôznych predstavení, bábky či scénografické návrhy.

"Tento rok zaznamenávame naše okrúhle jubileum a o to viac sa teším, že sa práve teraz, prostredníctvom platformy Google Arts & Culture, otvárame online používateľom z celého sveta," uviedla Vladislava Fekete, riaditeľka Divadelného ústavu, ktorý tento rok oslavuje 60 rokov. "Verím, že návštevníkov platformy zaujmú príbehy a osobnosti slovenského divadla, ktoré už celé storočie prinášajú hodnoty do nášho života a definujú nielen kultúrny, ale aj spoločenský kontext," uzavrela.

Významné osobnosti slovenského divadla

Prvá online výstava pod názvom Milan Sládek, svetoznámy slovenský režisér, herec a mím sa venujejednej znajvýznamnejších osobností slovenského divadla a zároveň zakladateľovi slovenskej pantomímy. Jeho majstrovské pantomimické diela ovplyvnili pantomímu v celosvetovom meradle. Už vo svojej ranej tvorbe čerpal z umenia francúzskych mímov ako Jean-Gaspard Deburau, Jean-Louis Barrault či Marcel Marceau. 

vystava
Foto: Google Arts & Culture

V rámci samostatnej online výstavy Kostýmová návrhárka Ľudmila Purkyňováje priblížená práca tejto významnej kostýmovej návrhárky, ktorá bola aj pedagogičkou a zakladateľkou kostýmového výtvarníctva ako študijného odboru na Vysokej škole múzických umení v Bratislave. V roku 1953 začala pracovať ako kostýmová návrhárka pre Slovenské národné divadlo v Bratislave. Jej celoživotným umeleckým zameraním boli opera a balet. V roku 1967 získala Zlatú medailu za kostýmy na Pražskom Quadriennale.

Trojicu významných osobností slovenského divadla uzatvára online výstava Divadelný scénograf Ladislav Vychodil, ktorého scénografie boli základným pilierom slovenskej scénografie 20. storočia. Jeho tvorbu poznajú okrem slovenských a českých divadiel i v Krakove, vo Viedni, v Budapešti, v Sofii a v mnohých ďalších metropolách. V roku 1965 získal Zlatú medailu prezidenta Brazílskej republiky za najlepšiu národnú scénografickú expozíciu na bienále v Sao Paule.

Obsahová tvorba, architektúra a divadelný plagát

Online výstava Faust v bábkovom divadle na Slovensku približuje Fausta, najznámejšiu a najobľúbenejšiu hru kočovných ľudových bábkarov. Príbeh Fausta sa stal súčasťou repertoáru rodinných bábkových divadiel, ktoré vznikali na českom a slovenskom území začiatkom 20. storočia. Faust zaujal aj profesionálnych tvorcov bábkových divadiel. Ako prví sa tejto výzvy zhostili umelci z košického Bábkového divadla v roku 1979. 

Divadelný ústav
Foto: Google Arts & Culture

Pokrok v slovenskom divadle prinieslo dielo Williama Shakespeara a divadelný odkaz antickej kultúry. V päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch 20. storočia vzrástol cielený záujem o Shakespeara na Slovensku. V tomto období slovenskí umelci inscenovali Shakespearove hry takmer systematicky – niektoré inscenácie boli veľmi úspešné – o čom vypovedá online výstava Shakespeare na Slovensku.   

Virtuálni návštevníci sa môžu v samostatných online výstavách zoznámiť aj s Históriou slovenskej divadelnej architektúry ako aj jej modernou podobou či Príbehom Slovenského národného divadla. Takisto majú možnosť sa v rámci 2-dielnej online výstavy oboznámiť s Jazykom divadelného plagátu, pričom mnohí autori 20. storočia považujú plagát za „najvyššie médium“ grafického dizajnu.

Divadelný ústav na platforme Google Arts & Culture nájdete na tejto adrese. Navštíviť ho môžete aj cez rovnomennú mobilnú aplikáciu pre Android (TU) a iOS (TU).

rNUlife.sk / tasr, DÚ

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.