V tomto čarovnom kúte Slovenska nevládne konzum a ľudia tu žijú v súlade s prírodou

Každodenný stereotyp pre mnohých Slovákov znamená osemhodinovú prácu za počítačom, dopravnú zápchu a nakoniec pasívny oddych pred telkou. Predstava dňa stráveného v lone prírody, bez množstva technologických vymožeností a stresu, tak znie ako rozprávka. V osídlení Zaježová je to však realita.

Len pár kilometrov od „civilizácie“ a asi pol hodiny cesty autom zo Zvolena je miesto, kde čas plynie akosi pomalšie. Cez deň je tu krásne a pokojne a v noci skutočne vidíš hviezdy. Funguje tu komunita zopár desiatok ľudí, ktorá sa prezýva Zaježka. Len zopár budov v obklopení lesov a pasienkov dodáva tejto eko dedinke čarovnú atmosféru vidieka spred stoviek rokov.

Foto: facebook.com/Zajezova

Kedysi bola Zaježová samostatnou obcou, dnes je súčasťou obce Pliešovce. Svojho času tu žilo viac než 600 ľudí, no tí z dediny pomaly odchádzali do väčších miest, až domy zostali prázdne. Po roku 1989 čaro opustených lazov objavila skupinka ľudí na čele s Igorom Chýrom, ktorí sa zaujímali o tradičné remeslá a vytvorili tu školu ľudovej kultúry. Po čase sa tam mnohí rozhodli natrvalo presťahovať.

Foto: facebook.com/Zajezova

Odvtedy sa v Zaježovej premlelo mnoho ľudí, ktorí chceli aspoň na chvíľu utiecť pred uponáhľaným životom v meste a nájsť rovnováhu. Niektorí prišli na exkurziu či krátky pobyt, vyskúšali si žiť tak, ako kedysi žili aj naší predkovia, a mnohí zostali. Zaježová ponúka jedinečnú skúsenosť, ako vypnúť od všetkého, nadviazať priateľstvá a objavovať nové veci. Je miestom pre ľudí s otvorenou mysľou. Niektorí miestnych považujú za čudákov, no oni majú jasno. Chcú žiť pokojne, v súlade s prírodou.

Foto: facebook.com/Zajezova

Sebarozvoj

V Zaježovej žije nielen stála komunita, ale funguje tu aj mnoho spoločenských iniciatív a projektov. Jedným z nich je Vzdelávacie centrum Zaježová, ktoré spravuje CEEV Živica. Jeho filozofia znie: „hlboký zážitok mení človeka zásadnejšie ako štúdium mnohých kníh“. Ľudia tu preto netrávia čas klasickým učením, ale sú vedení k tomu, aby objavili svoju vlastnú cestu životom. Pre deti tu funguje „bežná“, aj keď trochu viac prírodná, škola. Vysokoškoláci sa zas rozvíjajú vďaka Sokratovmu inštitútu.

Foto: facebook.com/Vzdelávacie centrum Zaježová

Miestny napriek eko filozofii neodmietajú výdobytky civilizácie a mnohí denne pracujú s notebookom, pretože len tak si môžu zarobiť. Je to trochu paradox, no v okolí nie je veľa pracovných možností a úplná sebestačnosť sa dosahuje ťažko. Navyše tamojšie pozemky a nehnuteľnosti nie sú najlacnejšie. Vo veľkom sa však podporuje ochrana životného prostredia a skromná spotreba. Organizuje sa tu množstvo kurzov a seminárov na rozširovanie obzorov, remeselné kurzy, školy v prírode či kurzy meditácie.

Foto: facebook.com/Zajezova, facebook.com/Vzdelávacie centrum Zaježová

Prírodné staviteľstvo

Modernú architektúru by si na zaježovských lazoch hľadal len ťažko, ale zato prírodné staviteľstvo je všadeprítomné.  Nájdeš tu tradičné budovy s hlinenou omietkou a izoláciou zo slamenných balíkov, drevených a konopných vlákien či recyklovaného papiera a niektoré so strechami zo slamy. Mnohé domy sa však na pohľad nevymykajú štandardu. Vo veľkom sa recykluje, pretože takmer všetko sa dá využiť znova. Keďže spoločenstvo sa snaží o sebestačnosť, množstvo miestnych ovláda rôzne remeselné techniky.

Foto: facebook.com/Vzdelávacie centrum Zaježová

Bez elektriny a vody však žije len ten, kto sa tak slobodne rozhodol. Veľmi skromne žijú napríklad členovia spoločenstva Sekier. Ide o tradičné gazdovstvona lazoch, kde prebýva skupinka ľudí tradičným spôsobom ako kedysi naši predkovia. Snažia sa tak vytvoriť alternatívu k dnešnému náročnému štýlu života. Na farme sami hospodária a učia sa, ako si vyrobiť vlastné nástroje či vypestovať zeleninu. Návštevníci tu môžu navštíviť niektorý z pravidelných workshopov.

Foto: facebook.com/Vzdelávacie centrum Zaježová

Potravinová sebestačnosť

Pravidelné nákupy v supermarkete tu nie sú bežné. Namiesto toho tu funguje Potravinová banka. Ide o spoločný sklad potravín, ktorý využíva asi 60 obyvateľov zo zaježovského okolia. Jej fungovanie je založené na dôvere členov a dohodnutých pravidlách. Každý člen si v nej nakúpi čo potrebuje a tovar si aj sám naúčtuje, pretože tu nie je žiadny predavač. Potraviny navyše kúpi približne za veľkoskladovú cenu a vyhne cestovaniu do vzdialeného obchodu, dlhým radom a čakaniu.

Foto: facebook.com/Vzdelávacie centrum Zaježová

Keďže v Zaježovej sa žije zdravo, nájdeš tu aj menej tradičné potraviny, ktoré sú bežne dostupné v bio predajniach. Potravinovú banku založil už spomínaný Igor Chýra, ktorý svoj život zasvätil minimalizácii tvorby odpadu. Okrem toho tu funguje aj predaj z dvora a môžeš si tu kúpiť mliečne výrobky či zeleninu priamo od farmára. Viacerí obyvatelia však žijú vegetariánsky, preto sa nečuduj, ak mäso nenájdeš. Mnohí obyvatelia, najmä zo spoločenstva na Bráne, sa tiež venujú bylinkárstvu, permakultúre či liečiteľstvu.

Foto: facebook.com/Vzdelávacie centrum Zaježová

Pre niekoho kontroverzné miesto plné slniečkárskych ľudí odtrhnutých od reality, pre iných miesto pokoja, lásky a sebapoznania. Zaježová je však dôkazom, že aj v 21. storočí sa dá žiť v súlade s prírodou.

Prevzaté zo startitup.sk  
Ďakujeme za túto inšpiráciu pre všetkých 🙂

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.