8 super tipov, vďa­ka kto­rým bude tvoj spá­nok lep­ší

Potre­bu­je ho kaž­dý z nás a rov­na­ko kaž­dý má občas dni, kedy sa ho nedo­ká­že naba­žiť. Spá­nok. Ak máš však v posled­nom obdo­bí so zaspá­va­ním prob­lém, ale­bo ak sa kaž­dé ráno pre­bú­dzaš neod­po­či­nu­tý, nie­čo s ním nie je v poriad­ku. Skús sa inšpi­ro­vať tými­to tip­mi, kto­ré ti môžu pomôcť zno­vu obja­viť jeho krá­su a účin­ky.

Daj šancu aromaterapii

Vôňa môže byť pri navodení ospalosti veľmi účinným nástrojom. Niektoré arómy totiž dokážu tvojmu mozgu vyslať signál, že je najvyšší čas ísť spať. Ide napríklad o levanduľu, harmanček, jazmín či vanilku. Ich esencie môžeš použiť napríklad prostredníctvom aromalampy, difuzéra, či vonných vrecúšok.

Knihy, knihy, knihy

Čítanie je skvelým spôsobom, ako svoju myseľ po náročnom a stresujúcom dni upokojiť. Dobrá kniha má zázračnú schopnosť dostať ťa v čase a priestore kamkoľvek, tak popusti uzdu svojej fantázii a nechaj sa unášať príbehmi, ktoré si sám vyberieš. Daj si však pozor na čítačku kníh - jej použitie sa pred spánkom neodporúča. Minimálne v posteli teda ostaň verný „klasickej“ knihe.

Pomôcť môže aj hudba

Ak preferuješ skôr hudbu, vytvor si nejaký vlastný playlist pozostávajúcu zo skladieb, ktoré ťa príjemne upokoja a naladia na spánok. Bolo dokonca vedecky dokázané, že pomalé a upokojujúce melódie zlepšujú kvalitu sánku a prehlbujú ho. Výbornou kombináciou je napríklad aj čítanie pri klasickej hudbe.

 

Sleeping_Man

Vytvor si večernú rutinu

Na spánok sa pripravuj každý večer rovnakým spôsobom a vytvor si rutinu, ktorá tvojmu mozgu vždy oznámi, že nastal čas na spánok. Všetky svoje „predspánkové rituály“ teda rob každý večer v presne rovnakom poradí.

Pracovné povinnosti nechaj za dverami

Viacerí ľudia majú vo zvyku ešte z postele vybavovať posledné pracovné emaily, telefonáty, či plánovať si zoznam úloh na nasledujúci deň. Bohužiaľ to však z postele robí len ďalšiu pracovnú zónu a tvoje telo ani tvoja myseľ časom nebudú chcieť pochopiť, že posteľ slúži naozaj na spánok. Posledné pracovné úlohy si preto vždy vybav v inej miestnosti.

Vytvor si pohodlie

V posteli strávime približne 1/3 celého nášho života. Keď sa nad tým zamyslíme týmto spôsobom, na svojej spálni by si šetriť určite nemal. Investuj do vysokokvalitného matracu a daj si záležať aj na výbere vankúšov a perín. Pohodlie, ktoré si dopraješ sa ti odmení výnimočne kvalitným spánkom.

Zaspávanie a vstávanie si nastav na rovnaký čas

Pre niektorých horšia správa je, že by to tak malo byť aj počas víkendov. Vysvetľuje to Cathy Goldsteinová, neurologička z univerzity v Michigane zaoberajúca sa poruchami spánku. Tá tvrdí, že ak spíš cez týždeň napríklad od 22:00 do 06:00 a cez víkendy od 02:00 do 10:00, neustále tým „rozhadzuješ“ nastavenie svojich vnútorných hodín, čo môže spôsobovať zvýšenú únavu predovšetkým počas prvých dní pracovného týždňa. Ideálnym riešením je preto zachovať si rovnaký čas vstávania aj zaspávania počas celého týždňa.

Dôležitá je aj teplota v miestnosti

Počas spánku tvoja telesná teplota klesá, preto by spolu s ňou mala klesať aj teplota v miestnosti, kde spíš. Množstvo štúdií sa zhoduje v tom, že ideálna teplota v spálni by pre kvalitný a ničím nerušený spánok nemala presiahnuť 18 stupňov Celzia.

Zdroj: iheartintelligence.com

Za preklad článku ďakujeme Henriete na Startitup.sk

Baby-Sleeping-facebookJumbo

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.