Nový ESPRIT slovenského jazzu

Aktuálny pohľad na domácu jazzovú scénu nás môže napĺňať optimizmom, keďže uplynulý rok patril v tomto žánri k najplodnejším. Snahou prestížneho ocenenia ESPRIT za najlepší slovenský jazzový album roka je tieto aktivity zviditeľniť. Už dvanásť rokov sa nahrávky domácich umelcov dostávajú do pozornosti medzinárodnej odbornej poroty, ktorej verdikt sa dozvieme počas slávnostného udeľovania cien 30. apríla 2024 vo výnimočných priestoroch bratislavského Pontonu na Dunaji.

Ceremoniál udeľovania cien ESPRIT býva tradične súčasťou slovenských osláv Medzinárodného dňa jazzu pod záštitou UNESCO. Sprievodcom aktuálneho dvanásteho ročníka bude moderátor a šéf Rádia Slovensko Roman Bomboš a súčasťou večera sú aj koncerty nominovaných umelcov. Medzinárodné spolupráce vnášajú do umenia nový rozmer, čo možno badať pri všetkých troch ponúknutých zoskupeniach. Flautistka a speváčka Mária Reháková začala k ľudovým inšpiráciám vzhliadať počas svojho londýnskeho pobytu a výsledkom unikátneho prepojenia súčasného európskeho jazzu a folklórnych koreňov je jej medzinárodný projekt Topoľana.

Gitarista a skladateľ David Kollar spolupracoval v posledných rokoch s mnohými štýlotvornými umelcami (Erik Truffaz, Arve Henriksen, Rick Cox, Steven Wilson). Členom jeho kvarteta na oceňovanom albumu LIVE bol aj taliansky trubkár Paolo Raineri, s ktorým vytvorí Kollar na Pontone jednoliaty tandem.

Nahrávkou Reminiscence spomínal klavirista Klaudius Kováč na legendárneho skladateľa a klaviristu Ernesta Oláha a práve jeho kompozície zaznejú v podaní slovensko-českého Kováčovho tria. Live stream video si môžu milovníci jazzu pozrieť na stránke jazz.sk a na facebookových stránkach jazz.sk i mediálnych partnerov. Priamy prenos zo slávnostného večera prinesie poslucháčom aj Rádio Devín.

O dvadsiatich šiestich nominovaných albumoch rozhoduje medzinárodná odborná porota zložená z hudobníkov, promotérov či umeleckých riaditeľov jazzových klubov a festivalov. Zapojiť sa však môžu aj domáci fanúšikovia jazzu. Práve ich hlasovanie určí, kto si tento rok odnesie Cenu verejnosti.

Minulý rok si Cenu verejnosti prevzali za album Básne Múzické členovia ansámblu klaviristu Františka Báleša, ktorým sa jedinečným spôsobom podarilo prepojiť krásu slovenskej poézie s jazzom.

Dvadsaťšesť laureátov na tohoročné ocenenie ESPRIT poukazuje na rôznorodosť slovenského jazzu. Na svoje si prídu priaznivci tradičnejšieho mainstreamu, ale aj modernejších prejavov, veľkoformátového jazzu i komornejších zostáv, milovníci pestrého fusion i prepojení jazzu s ľudovou hudbou či vyznávači experimentálnejších polôh.

Dianie na našej jazzovej scéne si zaslúži mať svoj vlastný večer osláv tvorivosti,“ dodáva organizátor podujatia Boris Čellár. „Je to už dvanásty krát, kedy dávame ESPRITom najavo, že táto časť kultúrnej obce stojí za povšimnutie a má na domácej (a tiež zahraničnej) scéne svoje miesto. Nie je to len o zvyšovaní povedomia o tomto žánri; cieľom je priniesť a predstaviť tvorbu hudobníkov aj širšej verejnosti. Bonusom je predstavenie hudobného diania nášho regiónu porotcom z celého sveta, ktorí sú aktívni v organizovaní podujatí na medzinárodnej úrovni.

Za najlepší jazzový album vydaný v roku 2022 označili porotcovia vlani nahrávku Room#555 medzinárodného CZ-SK Big Bandu, vedeného gitaristom, skladateľom a aranžérom Matúšom Jakabčicom. Aktuálny pohľad na bigbandovú tradíciu s prvoligovými sólistami zaujal viacerých zahraničných porotcov. „Prekvapujúce množstvo kompozičných myšlienok, bohatstvo aranžérskych nápadov a majstrovská realizácia,“ nechal sa počuť hudobný redaktor Johann Kneihs z rakúskeho rozhlasu ORF Ö1. Jeho kolega Daniel Ryciak,umelecký riaditeľ a koordinátor viacerých poľských festivalov, rovnako nešetril chválou: „Už roky som nepočul tak skvostný a inovatívny spôsob práce s jazzovým orchestrom.“ Zvoliť ten najlepší album bola pre zahraničných porotcov nesmierne ťažká úloha, čo zhrnul taliansky klavirista Stafano Pasquale: „Vlastne sa ani nedokážem rozhodnúť, keďže viacero projektov ma oslovilo nápadmi i spracovaním.“

Generálnym partnerom podujatia ESPRIT je softvérová spoločnosť Espirit s. r. o., hlavnými partnermi sú investičná platforma Crowdberry a Fond na podporu umenia, ktorý podujatie podporil z verejných zdrojov.

Umeleckú plastiku ocenenia ESPRIT v tvare kontrabasu vytvoril Jakub Bachorík, ktorý sa popri sochárstve venuje aj maľbe, grafike, scénografii a interiérovému dizajnu. Z jeho rúk pochádza aj grafika pre laureáta Ceny verejnosti ESPRIT.

Ocenenie ESPRIT ponúka jazzovým priaznivcom jedinečnú možnosť získať prehľad o tom najlepšom, čo vzniklo na Slovensku v uplynulom roku a svojím hlasovaním môžu vyjadriť podporu a uznanie interpretom tohto žánru.

Viac informácií nájdete na: www.jazz.sk | Dobrá hudba spája


rNUlife.sk / TS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.