Železnice chcú spríjemniť cestovanie! Odvezte sa „Kulturvlakom” a zažite na ceste z Košíc do Bratislavy hudbu, spev, hovorené slovo aj kvízy

  • Asociácia kultúrno-osvetových inštitúcií a Asociácia kultúrnych inštitúcií miest a obcí Slovenska v spolupráci so ZSSK prinesú do spoločenského vozňa kultúru v pohybe
  • Už vo štvrtok 9. novembra na diaľkovom vlaku Ex 604 TATRAN cestujúcim spestria jazdu amatérski umelci 
  • „Kulturvlak” je vyvrcholenie aktivít rôznych osvetových a kultúrnych asociácií na Slovensku pri príležitosti osláv 70. výročia ich vzniku 

Tento rok je pre Železničnú spoločnosť Slovensko (ZSSK) rokom kultúry. Pri príležitosti 175. výročia železníc na území Slovenska a s mottom „Kultúra v pohybe” podporujeme akcie zamerané na obohatenie verejnosti o zážitky späté s krásami a rozmanitosťami kultúrneho života.

Tentokrát ZSSK ako generálny partner podporí „Kulturvlak” Asociácie kultúrno-osvetových inštitúcií (AKOI) a Asociácie kultúrnych inštitúcií miest a obcí Slovenska (AKIS), ktoré zastrešujú rôzne regionálne a miestne kultúrne inštitúcie po celom Slovensku a ktoré tento rok oslavujú 70. výročie vzniku kultúrnej infraštruktúry v mestách a obciach na Slovensku.

Preto už štvrtok 9. novembra v expresnom vlaku Ex 604 TATRAN s odchodom z Košíc o 9:07 a príchodom do Bratislavy o 14:33 môžete zažiť nezabudnuteľnú jazdu a cestovať vlakom plnom hudby, spevu, hovoreného slova či kvízov v podaní umelcov z celého Slovenska. To všetko sa odohrá v spoločenskom vozni ZSSK a sprievodný kultúrny program v podobe koncertov a performácie rôznych žánrov v podaní neprofesionálnych umelcov si cestujúci budú môcť vychutnať aj na vybraných železničných staniciach.

V rámci jedného dňa tak tento expresný vlak prejde Slovensko od východu až po západ a vystriedajú sa v ňom rôzni amatérski umelci, ktorí budú počas jazdy na rôznych staniciach do spoločenského vozňa pristupovať a vytvoria tak neopakovateľné zoskupenie. Kultúrny program bude pokračovať aj po príchode vlaku do Bratislavy, a to konkrétne v priestoroch V-klubu na Námestí SNP v Bratislave tlačovým brífingom a spoločným koncertom o 16:00 sa tak deň plný kultúry v pohybe ukončí.

Počas doby existencie dokázali kultúrne inštitúcie svoje spoločenské opodstatnenie a stali sa piliermi neprofesionálnej kultúry, amatérskej tvorby a neformálneho vzdelávania. Založenie a vznik väčšiny domov osvety, z ktorých sa vykreovali dnešné regionálne i mestské kultúrne a osvetové strediská, ako i Osvetové ústredie v Bratislave – dnešné Národné osvetové centrum v roku 1953, si pripomínajú obidve stavovské organizácie zastrešujúce regionálnu i mestskú a miestnu kultúru – Asociácia kultúrno-osvetových inštitúcií, Asociácia kultúrnych inštitúcií miest a obcí Slovenska i spomínané Národné osvetové centrum. S podporou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky tak spojili sily a pripravili celý rad prezentačných i vzdelávacích podujatí či festivalov, realizovaných počas roka na celom Slovensku. Vyvrcholením ich snáh je práve Kulturvlak, ktorý má verejnosti prezentovať nielen pestrosť podôb miestnej kultúry, ale i spojenie jednotlivých kľúčových aktérov, ktorí kultúrno-osvetovú činnosť zastrešujú.

Kultúrne inštitúcie aj touto formou prezentujú svoju silu a dôležitosť na Slovensku. Ich bohatá a širokospektrálna činnosť prispieva k rešpektovaniu ľudských práv a rozmanitosti kultúrnych prejavov, k utváraniu kultúrneho spôsobu života, k zvyšovaniu kultúrnej a vzdelanostnej úrovne obyvateľov a k rozvíjaniu tvorivosti ako základnej kultúrnotvornej hodnoty spoločnosti.

Všetky informácie budú postupne zverejňované na oficiálnom facebookovom profile podujatia à Kultur vlak | Facebook a na instagramovom profile à @kultur_vlak • Fotky a videá na Instagrame

rNUlife.sk / Dominik Drevickýodbor komunikácie

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.