Do kín prichádza Anatómia pádu, víťaz Zlatej palmy v Cannes

Napínavá rodinná dráma ocenená na festivale v Cannes prichádza do slovenských kín už vo štvrtok 19. októbra 2023.

Počas celej histórie filmového festivalu v Cannes si Zlatú palmu odniesli iba tri režisérky. Jane Campion, Julie Ducournau a tento rok sa k nim pridala aj režisérka filmu Anatómia pádu Justine Triet. Tento pôsobivý príbeh presne analyzuje pád jedného vzťahu a skvostne kontrastuje osobnú tragédiu s nádherným horským prostredím a mrazivou atmosférou.

Úspešná spisovateľka Sandra (Sandra Hüller) žije so svojím manželom Samuelom a jedenásťročným, čiastočne nevidiacim synom Danielom v odľahlej chate vo francúzskych Alpách. A zatiaľ čo Sandra pracuje na svojom ďalšom románe, Samuel renovuje ich priestranné obydlie. Jedného dňa však Daniel nájde pri návrate z venčenia ich psa otca na zemi pred chatou mŕtveho v kaluži krvi. Bola to samovražda, nešťastná náhoda alebo má manželovu smrť na svedomí Sandra, ktorej tvrdohlavá povaha z nej robí hlavnú podozrivú? Verejné vyšetrovanie prípadu odkrýva nielen okolnosti samotnej smrti, ale aj intímne a znepokojujúce detaily ich búrlivého vzťahu.

Justine Triet natočila napínavú rodinnú drámu s rafinovane vystavaným scenárom, nápaditou réžiou a vynikajúcimi hereckými výkonmi. Film si okrem Zlatej palmy odniesol aj psiu cenu - Palme Dog, ktorá bola udeľovaná psovi s menom Messi, ktorý zohráva vo filme dôležitú úlohu v rozuzlení prípadu. Film tiež vyniká výnimočným výkonom desaťročného herca, ktorý zohráva postavu Daniela a hrá kľúčovú úlohu v dejovom zvrate príbehu.

Anatómia pádu nie je len filmovou udalosťou roka, ale tiež sa odvážne púšťa do aktuálnych partnerských i spoločenských tém. Film vás chytí od samého začiatku a nepustí vás až do poslednej minúty.

Oceňovaná Sandra Hüller v hlavnej úlohe

Do hlavnej úlohy obsadila režisérka nemeckú herečku Sandru Hüller, s ktorou spolupracovala už na svojom predchádzajúcom filme Sibyl. „Jej interpretácia role zanechala vo filme trvalú stopu. Na konci nakrúcania som mala pocit, že dala projektu časť seba a že to, čo sme zachytili, je jedinečné,“ hovorí Triet o výkone oceňovanej herečky, ktorá vo filme vystrieda niekoľko jazykov.

„Scenár som písala  priamo na ňu, a to bola jedna z prvých vecí, ktorá vo mne vzbudila záujem. Táto oslobodená žena, ktorá bola odsudzovaná za svoju sexualitu, kariéru a materstvo: verila som, že Sandra vnesie do postavy komplexnosť a hĺbku bez toho, aby z nej urobila iba "posolstvo".,“ dodáva francúzska režisérka.

Film uvedie do kín ASFK – Asociácia slovenských filmových klubov vo štvrtok 19. októbra 2023. Projekcie filmu po celom Slovensku nájdete na https://asfk.sk/film/anatomia-padu/

Anatómia pádu
Francúzsko, 2023 | 150 minút | premiéra: 19. október 2023 | žáner: dráma, triler
réžia: Justine Triet | scenár: Arthur Harari, Justine Trier
hrajú: Sandra Hüller, Swann Arlaud, Milo Machado Graner, Jehnny Beth, Samuel Theis, Saadia Bentaïeb, Antoine Reinartz, Camille Rutherford

rNUlife.sk / Nataša J. Findrová, ASFK

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.