V Bratislavskej Dúbravke sa už túto sobotu uskutoční ďalšia Spomienka na Deža. Vystúpi i Jana Kirschner s kapelou

Festival umenia v parku na Fedákovej, venovaný Dežovi Ursinymu, slovenskému hudobníkovi, dramaturgovi, umelcovi a Dúbravčanovi, sa aj tento rok koná v bratislavskej Dúbravke, na mieste bydliska umelca.

„Večer bez teba je zlý. Ty si však neodišla, ty si sa len nevrátila ku mne. Dívam sa z okna, rozmýšľam o tebe, pre teba, s tebou,“ pieseň Deža Ursiny O tebe, pre teba, s tebou z albumu Pevniny a vrchy.

Láska, neha, prítomnosť, žena. Súčasť textov, listov, kníh tvorby i odkazu Deža Ursinyho. Ženy budú aj súčasťou už šiesteho ročníka festivalu umenia pod názvom Spomienka na Deža. V parku na Fedákovej v bratislavskej Dúbravke ho na 9. septembra pripravuje Občianske združenia Spomienka na Deža.

Programom spojí generácie, odkazy na detstvo, hudobné spomienky, výtvarníkov, slovenských a českých muzikantov i tvorenie v priamom prenose. Program kultúrneho festivalu sa začne už o jednej popoludní a potrvá do 22.00.

Vstup na festival pri Fedákovej 24, kde legendárny slovenský hudobník, scenárista, dokumentarista, dramaturg, režisér, umelec Dežo Ursiny žil a tvoril, je voľný. Programom bude sprevádzať hudobný publicista Oliver Rehák.

Na úvod festivalu o 13.00 zaznejú piesne z muzikálu Neberte nám princeznú v podaní žiakov Cirkevného konzervatória v Bratislave, na pódiu sa stretnú aj s ďalšími študentmi zo Spojenej školy Tokajíckej, ktorá sa predvedie s modelmi O šaty, utkané z jahodovej peny.

Súčasťou študentskej sprievodnej časti podujatia budú aj dve výstavy priamo v parku – na tému hudba tvorili malí - veľkí umelci Základnej školy Pri kríži pod vedením výtvarníčky, učiteľky Zuzany Rybaničovej a počas leta sa hudbou a osobnosťou Deža Ursinyho inšpirovali aj študenti Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru. Predstavia sa výstavou fotografií.

Úvod hudobnej časti bude patriť slovenskej speváčke Jane Kirchner, ktorá vystúpi so svojou kapelou. Dežov syn Jakub, ktorý sa stará a rozvíja otcov odkaz, dal na festival dokopy formáciu s názvom Provisorium, pri podaní Dežových piesní spojí šesť umelcov - Provisorium - Dorota Nvotová, Jakub Ursiny, Marián Slávka, Tomáš Michalčák, Filip Hittrich a Martin Majlo Štefánik.

Po takzvaných Best of Dežo sa predstavia dve dievčatá zo slovenského projektu Meowlau x Val. Stojí za ním basgitaristka Laura Jašková a speváčka Valentina Vlková.

Premiéru na festivale bude mať aj ďalšia ženská speváčka, Zuzana Mikulcová, ktorá vystúpi spolu so svojou kapelou. V roku 2019 Zuzana nahrala pieseň Hovor mi, ktorá je odkazom na Dežovu pieseň Hovor mi do ucha z albumu Ten istý tanec.

Podobne prvý raz na spomienke si zaspieva aj ďalšia žena umelkyňa - Sisa Fehér. Speváčka, textárka so svojou zostavou hudobníkov KHI prinesie do parku alternatívny džez.

S džezom aj literatúrou je spojené i vystúpenie Františka Báleša so svojím ansámblom. Do podoby piesní zhudobnili rôzne básnické diela, napríklad Pavla Országha Hviezdoslava, Janka Kráľa, Jána Smreka, Rudolfa Dilonga, Jána Kostru či Milana Rúfusa.

Sólo ženské vystúpenie bude patriť Kataríne Málikovej, speváčke, skladateľke, ktorá sa na Fedákovu vráti už tretíkrát.

Festival uzavrie česká punková speváčka s hudobným hosťom – Nikola Mucha a Ondřej Kyas.

Dežo Ursiny mal veľmi rád deti, zvučku z kedysi detskej obľúbenej relácie, ktorá sa vysielala v nedeľu dopoludnia, naspieval práve on.

Deťom venuje festival aj časť programu. Jeho súčasťou bude interaktívne čítanie Michala Hvoreckého z knižky Lebopreto, program s potulnou rozprávkarkou Miriam Halamičkovou pod názvom Posvieťte si s nami na sny v stane Artforum a živý večerníček Smradi od divadla Nevadivadlo.

K sprievodným podujatiam budú patriť výstavy v parku - Základnej školy Pri kríži a Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru. Tvorenie priamo na lúke s Ateliérom maľby Octopus pod vedením Mgr.art. Michaela Rázusová Nociarová ArtD a aj čítačka nielen z textov Ivana Štrpku a Deža Ursinyho.

„Komunitné podujatie Spomienka na Deža sa formuje, mení, podstata však ostala - prísť a mať radosť, spoznať hudbu, počuť, stretnúť sa,“ hovorí zakladateľ podujatia a Dúbravčan Juraj Štekláč, ktorý v roku 2018 inicioval osadenie pamätníka Dežovi Ursinymu v blízkosti Fedákovej 24, kde umelec dlhé roky žil, tvoril, venčil psa Havrana a nakoniec aj zomrel...

Festival pripravuje Občianske združenie Spomienka na Deža, dobrovoľníci. Pamätník Listovanie, venovaný Dežovi Ursinymu, je dielo sochárky Miry Podmanickej a práve od roku 2018 tu prebieha aj komunitná, hudobno-umelecká akcia Spomienka na Deža, otvorená pre všetkých.

Dežo Ursiny žil v bratislavskej Dúbravke na Fedákovej ulici od roku 1976. Tu tvoril, hral, písal a v roku 1995 aj zomrel. Jeho texty, slová, piesne však žijú ďalej v tvorbe, hlavách, knihách, hudbe, spomienkach...

Na celé podujatie je vstup voľný. Podujatie je realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky, podporili ho Bratislava Tourist Board, mestská časť Bratislava-Dúbravka, hlavné mesto Bratislava, Bratislavský samosprávny kraj, Bratislavské kultúrne a informačné stredisko, akcia sa stala súčasťou mestského festivalu Kultúrne leto.

Plánovaný program od 13.00 – Park na Fedákovej

13:00 – 13:30 – Cirkevné konzervatórium v Bratislave a piesne z muzikálu Neberte nám princeznú a módna prehliadka Spojenej školy Tokajíckej

13:40 – 14:10 – spisovateľ Michal Hvorecký a Lebopreto

14: 10 – 14: 40 – program pre deti s potulnou rozprávkarkou Miriam Halamičkovou pod názvom Posvieťte si s nami na sny v stane Artforum

14:40 – 15:10 - Jana Kirschner s kapelou

15:25 – 16:00 - Kubo Ursiny & Provisorium - Jakub Ursiny, Marián Slávka, Tomáš Michalčák, Filip Hittrich, Martin Majlo Štefánik, Dorota Nvotová

16:15 – 17:00 – Meowlau x Val

17: 20 – 18:00 – Zuzana Mikulcová s kapelou

18:10 – 18:40 – živý večerníček Smradi - Nevadivadlo

19:00 – 19:30 – Katarína Máliková

19:45 – 20:15 – František Báleš Ansámbel

20:30 – 21: 00 – Sisa Fehér & KHI

21.15 - 21: 45 – Nikola Mucha & Ondřej Kyas

Sprievodné podujatia: čítanie textov nielen Ivana Štrpku a Deža Ursinyho, výstavy v parku - Základnej školy Pri kríži a Školy umeleckého priemyslu Jozefa Vydru.Tvorenie priamo na lúke s Ateliérom maľby Octopus pod vedením Mgr.art. Michaela Rázusová Nociarová ArtD

spomienka na deza letak a5 s programom 2023

Facebook

rNUlife.sk

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.