NBS: Technologických inovácií vo finančnom sektore pribúda

Najrozšírenejšou inováciou v slovenskom finančnom sektore je cloud, ktorý označilo 72 % respondentov. Používajú ju na zdieľanie dát, ich zálohovanie či na prevádzku aplikácií pre klientov.

Vyplýva to z dotazníkového prieskumu Národnej banky Slovenska (NBS), do ktorého sa v závere minulého roka zapojilo 89 subjektov finančného trhu, vrátane pobočiek zahraničných finančných inštitúcií pôsobiacich na slovenskom trhu.

Automatickú robotizáciu procesov (RPA) využíva 29 % opýtaných. Slúži najmä na backoffice automatizáciu, validáciu klientských transakcií či vyhodnotenie rizikového profilu klienta. Technológiu Big Data používa 21 % finančných inštitúcií, a to najmä na monitoring rizika, identifikovanie podvodov či analýzu správania klientov.

Umelú inteligenciu (AI) používa pätina opýtaných, predovšetkým na udržanie klientov, posúdenie výnimiek na zľavy, biometriu a vzdialenú identifikáciu klienta či rôzne predikčné modely. Online onboarding, teda vzdialenú identifikáciu klienta, využíva 53 % oslovených subjektov.

Za najvýznamnejšie finančné inovácie, ktoré sa zaviedli v posledných troch rokoch, označili subjekty finančného trhu optimalizáciu klientskeho webu a mobilnej aplikácie, vzdialenú identifikáciu klientov na účely online onboardingu a elektronizáciu podpisovania, ako aj digitalizáciu, automatizáciu a robotizáciu procesov.

NBS plánuje podobný dotazníkový prieskum v pravidelných intervaloch opakovať, vďaka čomu bude možné sledovať a porovnávať vývoj v oblasti finančných inovácií.

rNUlife.sk / NBS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.