Víťaza z Českých levov aj dva filmy z Berlinale na Febiofeste predstaví Film Expanded

Štartuje 30. ročník Medzinárodného filmového festivalu Febiofest a do programu zaradil aj trojicu noviniek z portfólia distribučnej spoločnosti Film Expanded. V slovenskej premiére budú uvedené snímky, ktoré zažiarili na 73. ročníku áčkového festivalu Berlinale, medzi nimi dokumentárne sci-fi Poznámky z Eremocénu od medzinárodne uznávanej slovenskej režisérky Viery Čákanyovej a prvé kinematografické svedectvo z vojny na Ukrajine Východný front od legendárneho dokumentaristu Vitalija Manského v spoluréžii s Jevhenom Titarenkom.

Febiofest predstaví aj čerstvého víťaza prestížneho ocenenia Český lev za najlepší dokumentárny film Skúška umenia, ktorý sleduje proces prijímacích skúšok na pražskú Akadémiu výtvarných umení a zarezonoval už na karlovarskom festivale, kde sa stal víťazom súťažnej sekcie Proxima. Všetky tri snímky budú na Febiofeste sprevádzať ich tvorcovia a zároveň budú súťažiť v rámci sekcie celovečerných filmov – V strede Európy.

S veľkou radosťou štartujeme filmovú jar 23 z nášho pohľadu mimoriadne silnou dokumentárnou nádielkou. Dve novinky z nedávneho 73. Berlinale doplní čerstvý víťaz Českých levov. Za všetkými tromi filmami stoja veľké talenty, ktoré menia tvár svetového dokumentu. Dovolím si tvrdiť, že na Febiofeste predstavíme doposiaľ našu najsilnejšiu filmovú trojicu," vyjadril sa kreatívny riaditeľ Film Expanded Matej Sotník, ktorý je zároveň producentom filmu Poznámky z Eremocénu. 

Poznámky z Eremocénu predstavujú skúmavú kolekciu spomienok na súčasný svet, ktorú režisérka Viera Čakányová posiela do bližšie nešpecifikovanej budúcnosti formou hravej audiovizuálnej pohľadnice: „Film je vymyslený ako správa vo fľaši vyliata do dátového mora. Je to osobný projekt, ktorý rekonštruuje a interpretuje moje budúce virtuálne ja. Je to súčasná vízia budúceho sveta, ktorý sa čoskoro zmení na nepoznanie, a to vďaka technológiám, s ktorými sa dnes stretávame len v stave ich zárodku,” vyjadrila sa režisérka Viera Čákanyová.

Jej najnovší film uviedlo Berlinale v rámci sekcie Forum predstavujúcej inovatívne prúdy súčasnej kinematografie. V slovenskej premiére bude majoritne slovenská snímka Poznámky z Eremocénu uvedená v rámci Febiofest-u v piatok 17. marca o 19:30 v Slovenskej národnej galérii.

Východný front, film Vitalija Manského, ktorý vznikal v spoluréžii s ukrajinským filmárom Jevhenom Titarenkom je prvým skutočne kinematografickým svedectvom z vojny, ktorú Rusko rozpútalo na Ukrajine. Pozoruhodné a silné je nielen svojím dokumentačným charakterom, ale aj nadčasovým posolstvom: „Náš film ukazuje vojnu očami obyčajných ľudí. Odišli brániť svoje domovy a rodiny — svoju krajinu. Nie všetci, ktorí bojujú za svoju budúcnosť v slobodnej Ukrajine, sa jej však dožijú," hovoria režiséri Vitalij Manskij a Jevhen Titarenko.

Ich spoločný filmový projekt, film Východný front, bude po úspešnej svetovej premiére na festivale v Berlíne uvedený na Febiofest-e v sobotu 18. marca o 20:00 v Slovenskej národnej galérii. Súčasťou programu bude aj masterclass s Vitalijom Manským o 16:45 na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU.

Dokumentárny film Skúška umenia režisérskej dvojice Adély Komrzý a Tomáša Bojara otvára dvere do elitnej umeleckej inštitúcie, zachytáva jej pedagógov i uchádzačov o štúdium a kladie si základné otázky o zmysle umenia a stave umeleckého školstva dnes: „Celý proces bol o hľadaní odpovede na otázku, ako prebiehajú talentové skúšky na najprestížnejšej umeleckej škole v Česku. Neponúkam žiadne objektívne odpovede, náš dokument odhaľuje divákom proces, vďaka ktorému ich môžeme hľadať spoločne,“ vyjadrila sa režisérka Adéla Komrzý. Nečakane zábavný film Skúška umenia môžu diváci a diváčky vidieť v slovenskej premiére 16. marca o 19:30 v Slovenskej národnej galérii v rámci festival Febiofest.

Poznámky z Eremocénu (rež. Viera Čákanyová)

Film z budúcnosti, ktorá ešte neexistuje. Režisérka Viera Čákanyová vedie vo filme Poznámky z Eremocénu fiktívny dialóg so svojím budúcim virtuálnym ja, zvedavo a kriticky skúmajúc potenciál technológie „blockchain” a umelej inteligencie. Môžu priniesť riešenia zložitých globálnych problémov, ako klimatické zmeny či kríza zastupiteľskej demokracie?

Audiovizuálna pohľadnica, ktorú autorka posiela do budúcnosti kombinuje denníkové záznamy na filmovú surovinu a obrazy z 3D skenera, čím zdôrazňuje napätie medzi analógovou a digitálnou budúcnosťou ľudstva.

Lístky na film na MFF Febiofeste:  Poznámky z Eremocénu (cinepass.sk)

Sekcia filmu na webe distribútora: https://www.filmexpanded.com/filmy/poznamky-z-eremocenu/

Východný front (rež. Vitalij Manskij a Jevhen Titarenko)

24. februára 2022 odišiel Jevhen na front. Začal si všetko natáčať: svoje pocity, desaťtisíce utečencov a priateľov, s ktorými išiel do vojny. Jevhen je členom dobrovoľníckeho zdravotníckeho práporu Hospitalierov, ktorého úlohou je poskytovať prvú pomoc na fronte a evakuovať ranených do veliteľstva alebo frontových nemocníc.

Členovia tejto mobilnej jednotky sú hlavnými hrdinami filmu. Šesť mesiacov plných drámy, zúfalstva, strachu, nenávisti, horkosti, lásky, ale predovšetkým viery vo víťazstvo. Pred odchodom do vojny naši protagonisti poslali svoje rodiny ďaleko od frontu – do dediny na západe Ukrajiny. Práve sem prichádzajú mladí muži navštíviť svojich príbuzných predtým, ako ukrajinská armáda spustí rozsiahly protiútok na juhu krajiny. Nie všetkým je však súdené vrátiť sa živí a zdraví. Prišli sa rozlúčiť so svojimi blízkymi a pokrstiť svojho deväťmesačného syna Subbotyho. Z hostiny sa musia vrátiť priamo na front…

Lístky na film na MFF Febiofeste: Východný front (cinepass.sk)

Sekcia filmu na webe distribútora: Východný front – Film Expanded

Skúška umenia (rež. Adéla Komrzý, Tomáš Bojar)

Na Akadémii výtvarných umení prebiehajú, ako každý rok, prijímacie talentové skúšky. Film v troch rozdielnych ateliéroch sleduje zákulisie náročnej úlohy, pred ktorou stojí miestny pedagogický zbor: ako vybrať zo zástupu uchádzačov tých vyvolených, ktorý dostanú v ďalších rokoch príležitosť formulovať podobu výtvarného umenia? Ako v tejto skúške obstoja samotní vyučujúci? Predmetom skúšky sa tak postupne stáva umenie samotné.

A taktiež jeho miesto v súčasnom mätúcom svete. Otázok je celá séria: Pre koho umenie vlastne robíme? Stačí robiť veci tak, ako ich cítime? Dokáže nás dnes vôbec niečo pohoršiť? Vražda alebo samovražda? Bisexualita alebo pansexualita? Hovno alebo krv? Čo nám to celé povie o povahe zmyslu umenia v dnešnej dobe?

Lístky na film na MFF Febiofeste: Skúška umenia (cinepass.sk)

Sekcia filmu na webe distribútora: filmexpanded.com

Facebook distribútora : https://www.facebook.com/filmexpanded

Instagram distribútora: https://www.instagram.com/film.expanded/

rNUlife.sk / Laura Bilíková, PR FE

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.