Ceny ministerky kultúry SR za rok 2022 získalo päť osobností a štyri inštitúcie

Cenu ministerky kultúry SR za rok 2022 získali v utorok večer v Bratislave piati jednotlivci a štyri inštitúcie. Ocenenia v oblastiach umenia, kultúrneho dedičstva a kultúrno-osvetovej činnosti odovzdávala šéfka kultúrneho rezortu Silvia Hroncová.

Cenu za výnimočný prínos v oblasti audiovízie s prihliadnutím na film Svetlonoc, ktorý ocenili na festivale v Locarne, získala režisérka Tereza Nvotová. V oblasti divadla a literatúry sa laureátom stal dramaturg a autor komiksov Daniel Majling.

Zdroj: Webmagazín, foto - tasr

V oblasti vizuálneho umenia s prihliadnutím na kurátorskú prácu na výstavách diel Marie Bartuszovej v Tate Modern v Londýne a v Museum der Moderne v Salzburgu získala ocenenie kurátorka Gabriela Garlatyová, v oblasti literatúry prekladateľka Julia Sherwood s prihliadnutím na dlhodobé šírenie tvorby slovenských spisovateľov v zahraničí. Ocenenie za dlhodobý prínos v oblasti divadelnej scénografie na najvýznamnejších operných scénach celého sveta dostal Boris Kudlička.

V kategórii výnimočný prínos inštitúcií v oblasti kultúrneho dedičstva alebo kultúrno-osvetovej činnosti patrí Cena ministerky kultúry za rok 2022 Slovenskej národnej galérii a jej kolektívu, ocenenie získali tiež Slovenský filharmonický zbor (SFZ), Stredoslovenské múzeum a Slovenská ústredná hvezdáreň.

Foto: MK SR. Juraj Gerbery

"Ste skutoční virtuózi svojho žánru: kinematografie, dramaturgie, výtvarnej teórie, architektúry, hudby, múzejníctva, popularizácie astronómie, prekladateľstva a scénografie. Ste tiež neoceniteľní kultúrni ambasádori doma aj v zahraničí," prihovorila sa laureátom Silvia Hroncová. Šéfka kultúrneho rezortu tiež poukázala na to, že umenie vytvára mosty medzi ľuďmi, prehlbuje dôveru spoločnosti. "A zmierňuje aj extrémne prejavy, ktoré nás majú zraňovať a paralyzovať. Vy ste príkladmi toho, že kultúra a vzdelávanie, umenie a vedomosti majú aj v našej spoločnosti silných a nespochybniteľných ambasádorov," dodala.

Cena ministerky kultúry pre jednotlivcov, kolektívy a umelecké inštitúcie či kultúrno-osvetové zriadenia je prejavom ohodnotenia výnimočných umeleckých, tvorivých a interpretačných počinov, múzejných, galerijných, knižničných, kultúrno-osvetových a audiovizuálnych aktivít za predchádzajúci kalendárny rok alebo za dlhodobý či celoživotný prínos v jednotlivých oblastiach kultúry.

rNUlife.sk / MK SR PR

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.