V Slovenskom múzeu dizajnu v Bratislave dnes otvárajú výstavu 8-bit

Výstava mapuje obdobie 80. a 90. rokov na Slovensku, počas ktorého sa u nás postupne formovala komunita fanúšikov prvých osobných počítačov a s nimi spojených digitálnych hier.

Vďaka dostupnosti hardvéru ako PMD 85, Delta-S, ZX-Spectrum, či Didaktik Gama a Didaktik M sa znalosť výpočtovej techniky a programovania rozšírila z výskumných stredísk a ústavov aj do našich domácností a netrvalo dlho, kým sa u nás začali objavovať aj prvé hry domácej výroby.

Komunita nadšencov, často ešte stredoškolákov, inšpirovaná najmä zahraničnou tvorbou zo Západnej Európy a USA, začala na Slovensku vytvárať najprv jednoduchšie, no o to obsahovo bohatšie, textové adventúry a neskôr aj komplexnejšie počítačové hry.

Výstava 8-bit poskytuje náhľad do obdobia počiatkov videohernej scény na Slovensku, ukážky prvých hier, časopisov, dobových materiálov, manuálov, nosičov, počítačov a počítačových periférií.

Múzejná výstava predstaví vybrané hry a ich tvorcov, ukážky najpopulárnejších osobných počítačov domácej produkcie vyrábaných v 80. rokoch v závodoch Tesly a Didaktiku a viaceré dobové časopisy.

Kurátor výstavy: Maroš Brojo
Grafický dizajn: Michaela Čulíková
Architektonické riešenie výstavy: Filip Horník, Ján Jánoš
Produkcia výstavy a kontakt pre médiá: Gabriela Rybáriková
Spolupráca: Vladimíra Hradecká, Adam Šakový, Marián Ferko, Stanislav Hrda, Slavomír Labský, Ľudovít Wittek, Palo Čejka a ďalší.

Slovenské centrum dizajnu otvorilo historicky prvú výstavu zameranú na domáce hry a výpočtovú techniku z 80-tych a 90-tych rokov s názvom 8-bit vo svojej domovskej Galérii dizajnu Satelit.

Výstava 8-bit je vyústením niekoľkoročných aktivít spojených s budovaním zbierky Multimédií Slovenského múzea dizajnu, počas ktorých sme od roku 2017 pracovali na historickom výskume domáceho prostredia týkajúceho sa hernej tvorby. S výstavou spojené aktivity pozostávali z vytvorenia detailnej, priebežne aktualizovanej, databázy hier, archivovania ich digitálnych kópií, vyhotovenia hrateľných prekladov v anglickom jazyku, akvizícií dobového hardvéru, krabicových verzií hier, ale súčasne i z pátrania po ich tvorcoch a realizácie rozhovorov za účelom získania ďalších informácií, ktoré využívame pri našom výskume, komentuje otvorenie výstavy jej kurátor Maroš Brojo.

Maroš Brojo (1989)

Pôsobí v Slovenskom múzeu dizajnu ako kurátor zbierky Multimédií, v rámci ktorej sa venuje historickému výskumu slovenskej videohernej tvorby a demoscény. Je generálnym riaditeľom Slovak Game Developers Association a výkonným riaditeľom podujatia Game Days.

Maroš Brojo

V rokoch 2014-2018 pôsobil ako programový riaditeľ medzinárodného festivalu animovaných filmov Fest Anča. Je kurátorom výstavy Piráti a pionieri, ktorá v roku 2018 na Slovensku predstavila počiatky domácej videohernej tvorby.

Ako kurátor tiež zostavil výber diel pre výstavu Koncepty a fázy, zameranej na súčasný concept art slovenských videoherných tvorcov. Bol spoluorganizátorom výstav v rámci Game Days zameraných na prezentovanie vybraných fenoménov videohernej tvorby Audiogames: What You See is What You Play, Interactive Animation: Between Films and Games a Czechoslovak 8-bit Underground.

Dátum vernisáže: 08.03.2023 17:00, St

rNUlife.sk / SCD

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.