DAVID WALTERS: VÝBUCH TANEČNÝCH EMÓCIÍ

Francúzsky hudobník David Walters na albume „Soul Tropical“ pozýva na tropickú diskotéku s hosťujúcimi umelcami z Kuby, Brazílie, či Ghany.


Tvorbu Davida Waltersa charakterizuje medzinárodná spolupráca. Francúz s karibskými koreňmi spieva v kreolskej francúzštine ostrova Martinik a v angličtine. Od roku 2005 spája svoj tvorivý prístup s elektronickými beatmi a afrokaribským zvukom. Bol aj moderátorom hudobného programu a natočil dokumentárny film o Kube a jej hudbe. Na novom albume pokračuje vo svojom globálnom prístupe, ale oproti minulosti znie viac elektronicky, klubovo a veselšie.

Globálne disko

Lockdown pre Davida Waltersa nebol obdobím nečinnosti. Keď bolo jeho koncertné turné v roku 2020 zrušené, využil voľný čas spolu s hráčom na koru Ballaké Sissokom a violončelistom Vincentom Ségalom na nahrávanie unplugged albumu „Nocturne“. Bolo to intímne dielo, ktoré znelo ako afrokaribská komorná hudba. Novinka „Soul Tropical“ je živou odpoveďou na túto skutočnosť. David nás vyvádza z tichej komôrky a vracia na tanečných parket.

Je to zrejmé najmä v skladbe „Vansé Carnival“, ktorú sme mohli počuť v inej verzii pod názvom „Vansé“ na albume „Nocturne“. Kým prvá nahrávka pôsobí skôr komorne, karnevalová verzia je okorená dynamickými bicími a euforickou dychovou sekciou. Veľmi tanečná je aj afro-disco skladba „Jodia“, deep housový dupák „Don’t U“ alebo titulná skladba „Soul Tropical“. Piesne majú osobitý nádych vďaka textom spievaným v kreolčine. Keď David náhodou využije angličtinu, stále v jeho textoch presvitá očarujúci prízvuk Francúza.

[bandcamp width=350 height=786 album=2247052083 size=large bgcol=ffffff linkcol=0687f5]

David Walters rozvíja svoj tanečný štýl najmä spolu s producentom Tomom Excellom, známym zo spolupráce s kapelami Onipa alebo Nubiyan Twist. Ich spoločné EP s názvom „Bow Down“ vzniklo v minulom roku v Tomovom sheffieldskom štúdiu. Na albume „Soul Tropical“ obaja prehĺbili spoluprácu miešaním moderných technológií so živými nástrojmi. Tom vo viacerých skladbách hrá na basgitaru, gitaru, klávesy a kongá. Producent Captain Planet dodal albumu tanečný punc. David a Captain pracovali dvanásť dní v garážovom štúdiu v Los Angeles, kde nahrávku zmixovali. Výsledok znie mohutne, čisto a pritom nie preprodukovane.

Párty a politika

Davidova diskografia nie je o hedonizme a úniku z každodenného života. Album „Soul Tropical“ je ako tropická duša, ktorá vie ako osláviť dôležité životné okamihy v hudbe. Hudobník sa opäť spojil so svojou rodinou pochádzajúcou zo Západnej Indie.

V skladbe „Jodia“ opisuje karibský obrad rozlúčky s blízkymi. Pieseň bola inšpirovaná smrťou jeho matky, ktorá pochádza z Martiniku. V skladbe „Toxic Tropic“ spieva o odvrátenej strane dovolenkových pohľadníc a kritizuje znečistenie životného prostredia pri výrobe potravín v Karibiku. Pridal sa k nemu básnik tiež Anthony Joseph z Trinidadu a Tobaga a raper La Reyna z Kuby.

Vo všeobecnosti sú hostia veľmi dôležití pre afro-tropický zvukový dizajn Davida Waltersa. V skladbe „Gimme Love“ môžete počuť Ghančana, ktorý si hovorí K.O.G., v „Di Yo“ spieva s Brazílčankou Flaviou Coelho o sebaurčení a pýta sa na úlohu práce v našich životoch.

Duša Karibiku

Na novom albume sa dajú nájsť aj melancholické momenty, ako napríklad v piesňach „Klè“ a „An Lot Soley“, na ktorých spolupracovali starí Davidovi spoločníci Vincent Ségal a Ballaké Sissoko. Mystická inštrumentálna skladba „Night In Madinina“ so zvodnými flautami a jazzovými zvukmi organu opisuje magickú noc na karibskom ostrove Martinik. „Light“ je pohodová, akustická pieseň, ktorá je manifestom pozitívneho prístupu k životu.

„UŽ ŽIADNE SLZY, ŽIADNE PROBLÉMY / POKOJ V DUŠI / CHCEM VIDIEŤ JASNE / TAK SA MA NESNAŽ POLOŽIŤ / PRESTAŇ S BOLESŤOU A NECHAJ LÁSKU ŽIARIŤ“.

„Soul Tropical“ je sebavedomý album do ťažkých časov, na ktorom sa nenachádzajú bezduché piesne. Nájdete na ňom zmes tanečných, ale pritom poetických a pôsobivých skladieb plných radosti zo života.

David Walters o ňom povedal: “ Soul Tropical odráža všetky naše životy. Niekedy tancujeme, inokedy plačeme, ale vždy s groovom a pozitívnou náladou.“

https://bandcamp.com/

NMR (foto: press David Walters)

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.