Milovníci súčasného tanca sa po pandemických časoch vrátili, návštevnosť festivalu Bratislava v pohybe vzrástla na takmer 93%

Čísla napovedajú, že milovníci súčasného tanca sa po vypätých pandemických časoch vrátili do divadiel a všade tam, kde zastihli program 26. ročníka medzinárodného festivalu Bratislava v pohybe. Návštevnosť predstavovala takmer 93%, zatiaľ čo vlani to bolo 84%, celkovo hlavný program festivalu navštívilo 1603 divákov a ďalších takmer 1200 navštívilo podujatia sprievodného programu. Festival sa konal od 4. do 22. októbra 2022. Ďalší ročník Bratislavy v pohybe sa uskutoční v októbri 2023 a dramaturgia sa zameria na Belgicko.

                Súčasný tanec má dnes mnoho podôb a kvalít. V Hlavnom programe festivalu sme divákom ponúkli široký výber produkcií siahajúci od tanečného divadla a performancie až po čistú, na tanečnom pohybe založenú nádherne interpretovanú pohybovú kompozíciu, od komorných sólových výpovedí až po obsahovo i formálne bohaté inscenácie. Na festivale sme uviedli reprezentatívnu vzorku tanca z Izraela, kde má tanec významné postavenie medzi inými druhmi umenia. Verím, že umeleckou kvalitou prezentovaných diel sa nám  podarilo prispieť k popularizácii a posilneniu postavenia súčasného tanca aj u nás,“  povedala umelecká riaditeľka festivalu a jeho zakladateľka Miroslava Kovářová.

                Organizačný tím festivalu vyjadril nadšenie nie len z toho, že sa fanúšikovia súčasného tanca vrátili do divadiel, ale najmä, že pribudli noví diváci a diváčky. „Veríme, že stretnutie s tancom bolo pre nich tak intenzívne, že sa k nemu budú pravidelne vracať, či už na festivale, alebo na predstaveniach slovenských choreografov a choreografiek,“ dodala výkonná riaditeľka festivalu Katarína Figula. Bratislavu v pohybe navštívilo tohto roku 1603 divákov, z toho 1290 platiacich, čo je o 532 viac platiacich divákov ako v roku 2021. Sympatickým trendom je, že klesá počet voľných vstupeniek.

Rozhovory Miroslavy Kovářovej s tvorcami/tvorkyňami, ktorí/é boli súčasťou Hlavného
programu festivalu Bratislava v pohybe 2022

Festival v spolupráci so Slovenským národným divadlom pozval belgický súbor Peeping Tom na opätovné hosťovanie do Bratislavy, ktoré by sa malo konať v júni 2023. Aktuálne sa rokuje o presných termínoch. Pre zranenie jedného z tanečníkov totiž nebolo možné predstavenie Diptych dokončiť do konca.

Podľa Kataríny Figuly bolo tohto roku viacero výrazných momentov, niektoré z nich figurovali na programe po prvý raz. „Bolo veľa prvýkrát a veríme, že nie poslednýkrát. Veľmi sa tešíme zo spolupráce s Festivalom tanečních filmů a s Kinom Film Europe. Veríme, že tanečné filmy budú pravidelnou súčasťou festivalu. Po prvý raz bol festival v Telocvični v Novej cvernovke a dúfame, že nie naposledy, vynikajúca bola spolupráca s PechaKucha Night, jedinečný úspech bol Veľký nádych,“ zhrnula.

Pohybovo-hudobno-výtvarná inštalácia Veľký nádych mala tohto roku svoju premiéru. Do projektu, ktorý prepája profesionálnu tvorbu a prácu s komunitou, sa zapojilo 43 žien vo veku od 18 do 78 rokov, išlo o spoluprácu festivalu s tvorcami Debris Company, Stanislavou Vlčekovou a Jozefom Vlkom. Výnimočné predstavenia sa uskutočnili na nádvorí Primaciálneho paláca.

Medzinárodný festival súčasného tanca Bratislava v pohybe 2022 ponúkol vzorku spektra súčasného tanca v Izraeli, v hlavnom meste vystúpili: izraelský súbor Vertigo a umelecké osobnosti Nir Vidan, Niv Sheinfeld a Oren Laor. Celkovo festival predstavoval osem festivalových večerov, deväť skupín a sólistov v Hlavnom programe a Sprievodný program tvorilo šesť podujatí zameraných na umenie, vzdelávanie a popularizáciu tanca.

Na pôde VŠMU sa uskutočnili dva workshopy, prvý viedol Martin Kilvády, ktorý robí nepretržitý pohybový výskum a vyučuje už viac ako 25 rokov a druhý Roni Chadash z Izraela. Sólo Martina Kilvádyho uviedol festival aj v Žiline v spolupráci s partnermi zo Stanica Žilina-Záriečie, čím druhý rok vykročil aj mimo hlavné mesto. Tohtoročný festival sprevádzala originálna kampaň, podľa ktorej sa súčasného tanca netreba báť.

                   Záštitu nad 26. ročníkom prestížneho festivalu prevzal primátor hlavného mesta SR Bratislavy Matúš Vallo. Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia, po tretí krát získal dotáciu od Mesta Bratislavy v rámci podpory strategických kultúrnych podujatí anovým strategickým partnerom sa stala Nadácia Tatra banky. Destinačným partnerom festivalu je Bratislava Tourist Board.

Asociácia Bratislava v pohybe je občianske združenie pracujúce v oblasti profesionálneho rozvoja súčasného tanca. Hlavnou aktivitou ABP je organizácia medzinárodného festivalu súčasného tanca Bratislava v pohybe, jeho 26. ročník sa uskutoční v októbri 2022. Okrem predstavení festival prináša sprievodný program aktivizujúci komunitu a širokému spektru publika približuje súčasný tanec jeho uvádzaním vo verejnom priestore mesta. ABP reprezentuje slovenské tanečné umenie v medzinárodnom kontexte a rozvíja medzinárodnú spoluprácu.

rNUlife.sk / Zuzana Golianová, Mediálna podpora festivalu Bratislava v pohybe

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.