Predaj áut v Nemecku klesol v júni takmer o pätinu

Predaj áut v Nemecku klesol v júni medziročne takmer o pätinu. Sektor aj naďalej ovplyvňujú problémy v dodávateľskom reťazci. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP, ktorá zverejnila údaje Spolkového úradu pre motorové vozidlá (KBA).

V Nemecku sa v júni podľa KBA predalo 224.558 áut. V porovnaní s júnom minulého roka to znamená pokles o 18,1 %. Tempo poklesu sa tak výrazne zrýchlilo, keď v máji predaj medziročne klesol o 10,2 %. Za šesť mesiacov roka klesol predaj o 11 % na tesne nad 1,2 milióna vozidiel.

Automobilky zápasili s problémami v dodávkach komponentov aj v minulom roku, čo viedlo k dočasným odstávkam závodov a prepadu predaja. Problém v dodávkach kľúčových komponentov pokračoval aj tento rok, za čím je nástup nových prípadov covidu v Číne na začiatku roka a neskôr invázia Ruska na Ukrajinu. Okrem toho, ako povedal analytik spoločnosti EY Peter Fuss, "neboli zaznamenané žiadne signály", že by v 2. polroku malo dôjsť k zmene situácie.

Navyše zrýchľujúca sa inflácia znižuje ochotu spotrebiteľov robiť väčšie nákupy a obmedzuje investičný apetít firiem. K tomu sa pridáva hroziaci nedostatok plynu v zimných mesiacoch, čo podľa Fussa vytvára podmienky, ktoré sú na zotavenie trhu "mimoriadne nevhodné".

Elektrickým vozidlám sa v júni darilo viac než celkovému trhu s autami. Napriek tomu aj v tejto kategórii predaj klesol, pričom pokles dosiahol 3,2 %.

Predaj áut v EÚ už v marci klesol o 20 percent

V Európskej únii sa v marci predalo približne 844 000 áut, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o viac než pätinu. Uviedlo to v stredu (20. 4.) Európske združenie výrobcov automobilov (ACEA).

Dôvodom sú podľa združenia pretrvávajúce problémy v dodávateľskom reťazci, ktoré ešte skomplikovala vojna na Ukrajine.

Predaj osobných áut v EÚ klesol podľa ACEA v marci medziročne o 20,5 % na 844 187. Všetky štyri kľúčové ekonomiky – Nemecko, Francúzsko, Taliansko a Španielsko – zaznamenali pokles predaja o dvojciferné hodnoty.

Najvýraznejšie klesol predaj áut v marci v Španielsku, kde dosiahol 30,2 %. Podobne sa vyvíjala situácia v Taliansku, pričom pokles predaja dosiahol 29,7 %. V Nemecku a vo Francúzsku klesol predaj áut v marci medziročne o 17,5 %, respektíve o 19,5 %.

rNUlife.sk / tasr, rtvs, AP

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.