Pred nami je Víkend plný kultúry v uliciach Bratislavy

Bratislavské mestské dni – 19. ročník tradičného mestského podujatia
#poddomesta #ludiavmeste #kuluravmeste 

Štvrtý aprílový víkend ožijú ulice hlavného mesta pestrým programom obľúbených Bratislavských mestských dní. Po dvoch rokoch pandémie a s ňou súvisiacich obmedzení sa budú konať v klasickom termíne. Do tohtoročného 19. ročníka sa už tradične zapoja mestské organizácie a niektoré mestské časti. Návštevníci si budú môcť pozrieť bežne neprístupné miesta, ako je napríklad kancelária primátora v Primaciálnom paláci či žalár v Starej radnici. Naplánované sú pútavé prehliadky, špeciálna jazda cabriobusom so sprievodcami aj vedením mesta, priaznivci Mestských lesov sa zase môžu tešiť na opekačku na Malom Slavíne.

Neodmysliteľnou súčasťou podujatia sú aj historické jazdy električkami, plavby výletnou loďou na Devín, komentované kŕmenia zvierat schovateľmi zo ZOO, či divadelné predstavenia, koncerty avýstavy. Keďže 22. apríla si pripomíname Deň Zeme, venovať sa budeme aj téme udržateľnosti – prostredníctvom detských tvorivých dielničiek, workshopov pre dospelých, populárnych bazárov a swapu oblečenia.

Piatkové otvorenie Bratislavských mestských dní

Už v piatok, 22. apríla, sa Bratislava zmení na mesto plné kultúrnych zážitkov. Oficiálne otvorenie obľúbeného trojdňového podujatia sa uskutoční v piatok na Hlavnom námestí o 19.00, kde vystúpi umelecko-akrobatické spojenie Vintage Circus. Akrobatické a žonglérske čísla v dobových kostýmoch predvedie CirKusKus a dopĺňať ich bude živé hudobné vystúpenie skupiny Funny Fellows. Po zotmení je pripravená efektná svetelná show s prvkami moderného cirkusu.

Poď do Sadu Janka Kráľa!

Na mestskej scéne v Sade Janka Kráľa nachádzajúcej sa v priestore amfiteátra v blízkosti Mosta SNP, pripravilo Bratislavské kultúrne a informačné stredisko pestrý program pre rodiny s deťmi orientovaný na ekológiu a ochranu planéty. V sobotu sú pripravené divadelné predstavenia Tajomstvo oceánu (11.00) a Lovec plastov Zero Waste (14.00). Predstavenia budú doplnené o praktické workshopy, na ktorých sa deti oboznámia s recykláciou. Aj tento rok je pripravený pre návštevníkov sadu obľúbený Bratislavský kvíz (17.00). Bratislavčanov i návštevníkov pozývame sa prísť zabaviť a prevetrať si svoje vedomosti o našom hlavnom meste, s moderátorom Ludwigom Baginom a  sprievodcom Martinom Zánim.  Pre hudobných fanúšikov sú pripravené koncerty slovenských kapiel. Alternatívno-rockovú scénu zastúpi skupina Bad Karma Boy o 19.00 a spojenie rock´n´rollu a bluesu predstaví skupina Walter Schnitzelsson o 20.00.

Poď do divadla a do Klarisiek!

Divadlo P. O. Hviezdoslava pozýva na svoje obľúbené divadelné inscenácie. V sobotu, 23. 4., sa Bratislavské mestské dni v DPOH začínajú o 11.00 bábkovým divadelným predstavením o pavúčej rodinke Websterovci: Lili a ukradnutá sieť na motívy známeho televízneho seriálu. Pokračujeme predstavením Slučka pre dvoch Ivana Bukovčana v angličtine (17.00) a na javisku si môžete pozrieť aj príbeh o dospievaní a nezhodách vo výchove – Bratislava by night (19.00).

V nedeľu, 24. 4., príde Dezorzovo lútkové divadlo so známym príbehom Johanes Faust (15.00) a večer sa môžu návštevníci tešiť na dramatický debut Oľgy Feldekovej – Sto bábik (19.00). Vstup na predstavenia v rámci Bratislavských mestských dní v DPOH je zdarma,  kvôli kapacite je však potrebné si zakúpiť vstupenku v nulovej hodnote na www.predpredaj.sk.

Jednou z programových scén Bratislavských mestských dni budú aj Klarisky. V piatok je pripravený zborový koncert v rámci festivalu Slovakia Cantat. V nedeľu čaká návštevníkov swap oblečenia v spolupráci s dizajnovým štúdiom Bagbet.

Spoznajte Bratislavu so sprievodcami cestovného ruchu

Cyklus tematických vychádzok so sprievodcami s názvom Rande s mestom z dielne BKIS si získal medzi Bratislavčankami a Bratislavčanmi mimoriadne veľkú obľubu. Vychádzky na rôzne témy sa konajú každú sobotu a nedeľu a v rámci víkendu Bratislavských mestských dní sme pripravili hneď niekoľko zaujímavých tém.

V sobotu sa detailne pozrieme na pýchu Bratislavy – Dóm sv. Martina (9:00). Vychádzku s názvom Dunajské nábrežie (12:00) môžete zažiť s legendárnou pani sprievodkyňou Helenou Navrátilovou. Sprievodkyňa Ľubka Černáková odokryje osud „divného“ Janka Kráľa (14:00). Najmenších návštevníkov v nedeľu určite nadchne vychádza Remeslo má zlaté dno (10:00), kde sa dozvedia zaujímavosti z remeselného Prešporku. Výnimočným zážitkom bude aj interaktívna prehliadka Kúzelná Bratislava sprievodcu a kúzelníka Andreja Grolla o 11:00, ktorý porozpráva príbehy z histórie Bratislavy pomocou kúziel. BKIS pripravilo aj špeciálne prehliadky v ruskom jazyku pre obyvateľov Ukrajiny.

Na vychádzky je nutné sa vopred zaregistrovať prostredníctvom prihlasovacieho formuláru na webovej stránke BKIS https://www.bkis.sk/rande-s-mestom-vychadzky/

Mesto Bratislava a BKIS pozývajú na kultúru pre všetkých

S Bratislavskými mestskými dňami je už tradične spojená prezentácia činnosti a prác detí z bratislavských základných umeleckých škôl a centier voľného času. V rámci podujatia Námestie detí sú od 10.00 – 17.00 pripravené tvorivé dielne, kde budú malí návštevníci tvoriť z dreva, hliny či papiera. Nebudú chýbať ani divadelné predstavenia či tanečné a spevácke vystúpenia.

Počas celého víkendu, od 10:00 do 18:00, bude v Primaciálnom paláci Deň otvorených dverí. Obyvatelia i návštevníci mesta si budú môcť pozrieť reprezentačné priestory s obrazárňou a unikátnymi gobelínmi, sprístupnená bude aj kancelária primátora. Otvorená pre verejnosť bude taktiež galéria a kaplnka sv. Ladislava, dozvedieť sa viac o histórií priestorov bude možné aj cez audio sprievodcov.

V sobotu o 10.00 si môžete vypočuť pesničkové verzie obľúbeného predstavenia Divadla P. O. Hviezdoslava – Tri prasiatka. V rámci hudobných vystúpení sa predstaví  vokálna skupina Neha o 18.00, nasleduje koncert hudobného súboru Ševčenkovci o 18.30 zachovávajúci kultúrne tradície ukrajinskej menšiny na Slovensku. Záver sobotňajších koncertov o 19.00 bude patriť jedinečnému bratislavského hudobnému zoskupeniu Pressburger Klezmer Band.

Oddelenie školstva a mládeže mesta Bratislavy pripravilo počas víkendu v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca koncerty žiakov bratislavských základných umeleckých škôl.

Celý víkend môžu rodiny s deťmi navštíviť Františkánske námestie, kde je pripravený nádherný historický kolotoč s koníkmi. Na Nádvorí Primaciálneho paláca si budú môcť návštevníci zahrať spoločenské hry v spolupráci s Ihrysko.sk alebo zažiť komentované šachové partie v spolupráci s Bratislavskou šachovou akadémiou. Na Hviezdoslavovom námestí stretnete od 10.00 – 17.00 predajcov starožitností, ktorí v rámci podujatia Bazár na “Hviezdku” ponúknu rôzne retro a vintage predmety.

Mesto Bratislava pozýva aj na otvorenie Malého Slavína s opekačkou pre verejnosť od 11.00 – 15.00. Zažiť môžete aj komentovanú prehliadku Cabrio busom s primátorom Matúšom Vallom o 14.00 a 15.00. Primátor vás prevedie budúcou podobou Bratislavy, spoločne si pozrieme prvé projekty z plánu obnovy verených priestorov v hlavnom meste a povieme si niečo aj o plánovaných premenách, ktoré by Bratislavčankám a Bratislavčanom mali priniesť príjemné a funkčné prostredie na trávenie voľného času.

Mestské organizácie otvárajú svoje brány

Do Bratislavských mestských dní sa už tradične zapojili aj bratislavské mestské organizácie.

Galéria mesta Bratislavy pozýva na uvedenie autorskej knihy Deň, tajomstvá najväčšieho rodinného portrétu v zbierke GMB poodhalí reštaurátorka Barbara Davidson. Pripravená je prednáška akademického maliara Dušana Bada na tému Ako rástla Bratislava? a nebude chýbať ani verejný odpočet za rok 2021 s riaditeľkou galérie Katarínou Trnovskou.

Mestská knižnica v Bratislave pripravila zaujímavé rozhovory, deti budú môcť čítať knihy svojim štvornohým kamarátom, ale aj vytvoriť si záložku do knihy, či papier, ktorý vyrastie v rámci tvorivého workshopu. Návštevníci budú mať možnosť porozprávať sa s riaditeľom knižnice a pripravená je aj mimoriadne obľúbená improvizácia poézie – Slam na počkanie. Každý návštevník knižnice si môže bezplatne zaregistrovať svoj čitateľský preukaz.

V bratislavskej ZOO vám zoológovia ukážu zaujímavé preparáty zo vzácnych zvierat, zistíte, aká ťažká technika sa stará o údržbu areálu, spoznáte všetko o fungovaní ZOO, pri sprevádzaní spoznáte zvieratá naozaj zblízka a nebudú chýbať ani obľúbené komentované kŕmenia chovateľov. Pre deti sú pripravené workshopy, na ktorých získajú nielen nové vedomosti, a navyše si vytvoria postavičky zo zvieracej ríše.

OLO pripravuje už štvrtý ročník obľúbeného podujatia Mestský bazár, ktorý dáva druhú šancu predmetom pre niekoho zbytočným, no inému sa môžu zísť. Podujatie má aj charitatívny charakter – vyzbierané financie sú uložené na transparentnom účte a budú použité na vytvorenie stabilného bratislavského reuse centra.

Bratislava Tourist Board pripravilo aj tento rok symbolické otvorenie mesta pre Bratislavčanky,  Bratislavčanov i  návštevníkov mesta na Rybnom námestí. Nebudú chýbať ani bezplatné plavby loďou po Dunaji, či množstvo prehliadok mesta so sprievodcami na zaujímavé témy. V Turistickom informačnom centre BTB na Klobučníckej ulici je od 10:00 – 16:00 pripravená asistenčná služba pre ukrajinsky hovoriacich občanov.

Múzeum mesta Bratislavy pripravilo komentované prehliadky, prednášky, krátke lektorské výklady, ale aj workshopy pre všetky vekové kategórie, kde sa návštevníci dozvedia všetko o pečatidlách a písaní listín. Budú mať tiež výnimočnú možnosť navštíviť priestory Starej radnice – krov veže a žalár, ktorá sú pre verejnosť obvykle neprístupné.

Metropolitný inštitút Bratislavy pripravil zaujímavé materiály o funkčnom a kvalitnom verejnom priestranstve a architekt Ján Urban návštevníkom ukáže ako vyzerajú dobré a zlé príklady využívania verejného priestoru.

Mestské lesy pripravili bohatý program na Partizánskej lúke. Tohtoročné Lesnícke dni ponúknu tvorivé dielne, súťaže pre deti či zaujímavé ukážky včelárstva a lesníckych činností.

Prezentáciu práce Mestskej polície ukážu zvedavým návštevníkom policajtky a policajti na Obchodnej ulici a v ZOO ukážu kynologické práce so psíkmi.

Dopravný podnik predstaví širokej verejnosti trolejbusovú vozovňu na Hroboňovej ulici, pripravené sú súťaže a aktivity pre rodiny s deťmiale aj štýlové Trolejbus café.

O pitný režim sa postará BVS. Návštevníci si budú môcť priniesť do mesta svoje vlastné fľaše a naplniť si ich vodou z cisterny v Sade J. Kráľa alebo na Františkánskom námestí.

Príležitosť pre ukrajinských umelcov

Bratislavské mestské dni reflektujú aktuálnu situáciu a príchod nových obyvateľov a obyvateliek unikajúcich pred vojnou z Ukrajiny. V snahe sprístupniť naše mesto čo najviac tejto skupine obyvateľov, sme pripravili komunikáciu a program festivalu aj v ukrajinskom jazyku. Veríme, že kultúra pomáha, lieči, zbližuje a vzájomne obohacuje všetky strany. Preto Bratislava počas mestských dní venuje špeciálny priestor aj prezentácii ukrajinských umelcov a ich hudby na koncerte na Hlavnom námestí, kde vystúpi vokálna skupina Neha s ukrajinskými ľudovými piesňami a hudobný súbor Ševčenkovci.

Spoznať naše mesto, jeho históriu aj súčasnú podobu budú môcť  Ukrajinky a Ukrajinci aj vďaka špeciálnym vychádzkam so sprievodcami z cyklu Rande s mestom, pripravené v ukrajinskom a ruskom jazyku.

Okrem toho môžu umelkyne a umelci z Ukrajiny prostredníctvom mimoriadnej výzvy BKIS „Open Call: Ponuka programu”  prihlásiť svoj program do dramaturgie ďalších veľkých mestských podujatí a festivalov ako Kultúrne leto a Bratislavské Vianoce. Ako povedala Katarína Hulíková, riaditeľka BKIS „snahou výzvy je poskytnúť ukrajinským umelcom, hľadajúcim útočisko v našom meste, priestor sa prezentovať  a zároveň priblížiť obyvateľom i návštevníkom Bratislavy ukrajinskú kultúru. Dotazník v ukrajinskom aj anglickom jazyku je zverejnený na webe BKIS https://www.bkis.sk/open-call/.“

Bratislavské mestské dni 2022 budú opäť bohaté na kultúrny program a mimoriadne zážitky a ponúknu bezplatný program pre všetkých.

Celý program nájdete na www.bratislavskemestskedni.sk

Zmena programu vyhradená!

rNUlife.sk / BKIS

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.