Impulzom pre výstavu Action Everything bolo výročie Ceny Oskára Čepana

Galéria mesta Bratislavy (GMB) v Pálffyho paláci je miestom výstavy Action Everything, ktorá voľne nadväzuje na projekt Cena Oskára Čepana (COČ). Ocenenie udeľované súčasným slovenským vizuálnym umelcom do veku 40 rokov zaznamenalo minulý rok 25. výročie. Práve to bolo impulzom k vzniku aktuálnej výstavy pracujúcej s kurátorským výberom finalistov projektu, ktorých diela majú blízko k problematike akcie a akčnosti.

Cena Oskára Čepana sa pri tejto príležitosti spája s Galériou mesta Bratislava (GMB), výstava ACTION EVERYTHING sa bude konať od 29. júla do 17. októbra 2021 v Pálffyho paláci a jej kurátorom je Nikolas Bernáth.

„Na túto spoluprácu som oslovila mladého kurátora, riaditeľa progresívnej košickej galérie súčasného umenia VUNU, Nikolasa Bernátha, ktorý nie je zaťažený kontextom Ceny či jej výročím. Verím, že sa mu s aktuálnou koncepciou jeho výstavy podarí vytvoriť živý diskurzívny formát, ktorý rozšíri povedomie o súčasnom slovenskom umení, pretože práve o to nám v prvom rade ide,“ povedala riaditeľka Nadácie ‒ Centrum súčasného umenia a zároveň Ceny Oskára Čepana Lucia Gavulová.

"Ide o objekty a inštalácie, ktoré akcieschopnosť nielen absorbujú, ale aj samy generujú. Výber diel poukazuje na moment dvojitej kauzality - vstupu a výstupu, akcie a reakcie, a to na príklade ako angažovaných projektov, ktoré majú schopnosť rozvibrovať spoločenské vedomie, tak subtílnejšie orientovanej tvorby a hlbším introspektívnejším rozmerom," približuje kurátor Nikolas Bernáth.

Finalisti a finalistky Ceny Oskára Čepana 2021.

V zozname finalistov COČ podľa vlastných slov objavil mnoho ľudí a nimi vytvorené počiny, ktoré vníma v rámci najmladších dejín slovenského vizuálneho umenia ako ikonické. "Patria medzi ne rôzne diela, ktoré ocenila výtvarná kritika a spúšťali tak dôležitý odborný diskurz. Mnohé angažované diela aktivizovali spoločenské vnímanie a vyvolávali tak reakcie so širším kultúrno-sociálnym dosahom," dodáva Bernáth a potvrdzuje, že pozornosť venuje i autorom, ktorí sa venujú subtílnejším témam a podčiarkujú dôležitosť introspektívnej tvorby.

Projekt prezentuje diela Radovana Čerevku, Viktora Freša, Ota Hudeca, Martina Kochana, Martina Kollára, Dávida Koroncziho, Mareka Kvetana, Jaroslava Kyšu, Michala Moravčíka, Tomáša Rafu, umelkyne zastupuje Pavlína Fichta Čierna, Ilona Németh, Katarína Poliačiková, Emília Rigová, Pavlína Sceranková a Emöke Vargová.

Výstavu organizuje Nadácia - Centrum súčasného umenia. Potrvá do 17. októbra.

rNUlife.sk / tasr

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.