Lýdia Novotná poukazuje v klipe "Cesta je cieľ" na (ne)hodnoty našej spoločnosti

Pesničkárka Lýdia Novotná otvára brány precitnutia masívneho chápania spotrebného života a princípov skutočnej udržateľnosti spoločnosti, ktoré ovplyvňujú životy nás všetkých. Veľké myšlienky piesne spočívajú v samotnej ceste, ktoré speváčka umocňuje videoklipom v spolupráci s videomakermi z celého sveta.

Speváčka a textárka Lýdia Novotná prichádza opäť s piesňou plnou životných udalostí, ktoré avšak vyplývajú z celosvetového diania. Poukazuje na skutočné hodnoty života a aká je krehká hranica medzi tým, čo vnímame ako dôležité a či tomu je tak aj v skutočnosti. Ako sama hovorí, pieseň vznikla takmer na jeden nádych z pocitu smútku a zároveň ňou uzatvára jednu životnú etapu.

Keďže myšlienky piesne sa týkajú všetkých ľudí na našej planéte bez akýchkoľvek rasových odlišností či vierovyznania, speváčka uchopila aj videoklip trochu netradične. V spolupráci so spriatelenými videomakermi z rôznych krajov sveta, ktorí prispeli ich zábermi do klipu Cesta je cieľ, tak mohol vzniknúť vizuál s vyjadrením lásky k celej našej Zemi. „Ničíme si planétu, lesy. Budujeme stavby, cesty, kupujeme autá. Pritom je to je celé obrovské klamstvo, ilúzia. Udržujeme sa tým v neslobode. Zem nám chce dať úplne všetko, čo potrebujeme. Jedlo, lásku, zdravie, obydlie,“ vysvetľuje Lýdia hlavnú líniu skladby, nad ktorou sa prirodzene pozastavuje čoraz viac a viac ľudí.

Spolu s piesňou prichádza s túžbou sa čo najviac priblížiť k sebestačnosti. Jesť maliny zo svojej záhrady, chodiť po horách a spievať. Tráviť čas s deťmi a objímať svojich rodičov. „Sme tu na to, aby sme zažívali dobrodružstvá, učili sa od seba navzájom, inšpirovali jeden druhého. Aby sme boli príkladom pre naše deti. Tvorme spolu lepšiu Zem. Nie je iná cesta. Len láskavosť, pochopenie a spolutvorba..“ zamýšľa sa Lýdia nad možnosťami a cestu vidí práve v samotnej ceste.

Nielen v piesni, ale aj v osobnom živote sa speváčka venuje naplno prírode. Je vášnivou včelárkou a s láskou sa stará o svoje včely, čím prehĺbila svoj vzťah k prírode. „Vďaka nim som sa ešte viac zamilovala do stromov. Do Zeme. Naučili ma všímať si, kedy kvitnú liesky, vŕby, čerešne.. Spojili ma s prírodou. Možno i vďaka nim vznikla táto pieseň,“ opisuje speváčka svoje pocity prepletané životom.

Nahrávanie skladby Cesta je cieľ prebiehalo v King Shaolin štúdiu pod vedením Domi Stoff, s ktorým speváčka spolupracovala aj na debutovom albume Žijem, ako cítim. Mastering mal na starosti Ecson Waldes z Biotech Studios.

„Hudba je láska. Mám ešte veľa piesní, ktoré budem zdieľať. Baví ma spolupráca s inými muzikantami a skladateľmi. Preto sa nebránim novým výzvam, ktoré prichádzajú. Teším sa na živé koncerty, kde mám možnosť byť spontánna. Robí to môj svet bohatším,“ s úsmevom dodáva Lýdia.

BiO

Lýdia Novotná je slovenská pesničkárka pôvodom z Bratislavy, ktorá žije v Malackách. Jej hudobné začiatky sa viažu k roku 1999, keď začala skladať vlastné skladby ovplyvnená Karlom Krylom a Jaromírom Nohavicom. V tom istom roku založila dievčenskú folkovú kapelu Šiesty (Ne)Zmysel, s ktorou v roku 2000 vyhrali prvé miesto v súťaži Senický Kľúčik 2000. V roku 2001 vydali debutové CD s názvom Lýdia Potočková a Šiesty (Ne)Zmysel. Roky 2003 až 2015 Lýdia odložila gitaru a hudbu a venovala sa naplno deťom a svojej rodine. Rok 2015 opäť siahla po gitare a začala komponovať nové skladby, tentokrát z nich bolo cítiť životnú skúsenosť, nadhľad, humor aj smútok a bolesť, piesne akoby ich písal sám život. V roku 2018 získala cenu diváka na Ružinovskej Lýre za doprovodu orchestra Gustava Broma. V roku 2019 vydáva debutový album Žijem, ako cítim, ktorý pokrstil najznámejší slovenský country spevák Allan Mikušek a produkoval Domi Stoff z kapely King Shaolin.

rNUlife.sk / Michal Neffe

Vyjadri svoj názor na článok
Odpad! Menej takýchto článkov

Loading...
Super! Viac takýchto článkov

Diskusia

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.